تبیان، دستیار زندگی

دیابتی ها مراقب سکته قلبی باشند

مطالعات متعدد نشان داده‌اند که افراد دیابتی بیشتر از افراد عادی در معرض خطر بیماری قلبی، سکته و بیماری‌های مرتبط با عروق خونی کوچک هستند. کنترل فشار خون و کاهش مقدار چربی غذایی به کاهش خطر این عوارض کمک خواهد نمود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
دیابت ، بیماری قلبی ،  مرض قند، سکته قلبی،

نویسنده: دکتر حمیدرضا فرشچی | متخصص تغذیه - فوق تخصص دیابت و چاقی
کاهش مقدار چربی اشباع، افزایش ورزش و فعالیت بدنی منظم و برخورداری از مراقبت و معالجه بالینی، می تواند کلسترول بد خون (LDL) را کاهش دهد.

 

در مطالعات بالینی مکرراً نشان داده شده است که اقدامات مذکور برای کمک به افراد دیابتی در جهت کاهش خطر بیماری‌های قلبی و کاهش خطر مرگ در اثر حمله قلبی موثر می باشد.

یکی از رژیم های غذایی سالم که به کاهش چربی و کلسترول بد (LDL) خون کمک می نماید، رژیم غذایی موسوم به "اصلاحات تغذیه ای در شیوه زندگی" است. در افراد دیابتی ای که سطح کلسترول خونشان غیر طبیعی است، معمولا این نوع رژیم مورد استفاده قرار می گیرد. در این رژیم بر کاهش دریافت موادی که کلسترول خون را افزایش می دهند، تاکید می شود. این رژیم باعث کاهشLDL- کلسترول و احتمال ابتلا به بیماری قلبی می شود.

به عنوان بخشی از این رژیم غذایی ممکن است از شما درخواست شود که وزنتان را کاهش دهید و مقدار فعالیت بدنی‌تان را افزایش دهید، چرا که رعایت موارد مذکور به کاهش کلسترول نامطلوب(LDL) کمک خواهد نمود.

توجه نمودن به برچسب های غذایی به افزایش آگاهی شما در زمینه دریافت چربی و کلسترول کمک خواهد نمود.

پوست مرغ و ماکیان و چربی‌های اضافی گوشت قرمز را جدا کنید. فقط به مصرف گوشت‌ها اکتفا نکنید و از حبوبات نیز به عنوان منابع پروتئینی بهره جویید

 

اجزای رژیم غذایی کاهش دهنده کلسترول افراد دیابتی عبارتند از:

- مصرف چربی کل می‌بایست 25 تا 35 درصد کل کالری دریافتی روزانه باشد.

- اسیدهای چرب اشباع شده باید کمتر از 7 درصد کل کالری دریافتی روزانه باشند.

- مصرف چربی‌های چند زنجیره ای غیر اشباع (روغن های مایع گیاهی) می‌بایست تا 10 درصد کل کالری دریافتی روزانه را تشکیل دهد.

- چربی‌های تک زنجیره ای غیر اشباع ( که از منابع گیاهی مانند روغن های گیاهی و خشکبار استخراج شده است) می‌بایست حداکثر تا 20 درصد کل کالری روزانه را تشکیل دهد.

- کربوهیدرات ها می‌بایست تا 50 تا 60 درصد کل کالری روزانه را تشکیل دهد.

- می‌بایست روزانه 20 تا 30 گرم فیبر دریافت شود. این فیبر می تواند از مصرف جو، میوه و سبزی و حبوبات و غلات کامل تامین گردد.

- میزان پروتئین رژیم غذایی روزانه می‌بایست تا 15 تا 20 درصد کل کالری مصرف شده در طی روز باشد.

- محتوای کلسترول رژیم غذایی می‌بایست کمتر از 20 میلی گرم در طی روز باشد.

- محدود نمودن سدیم دریافتی روزانه به 2400 میلی گرم (معادل با 6 گرم نمک خوراکی).

 

چند توصیه غذایی در رژیم غذایی تغییر شیوه زندگی در دیابتی ها

- در مورد مصرف گوشت‌ها: گوشت‌های کم چرب یا بدون چربی را انتخاب کنید. ماهی منبع پروتئینی بسیار خوبی است و توصیه می شود هفته ای 2 تا 3 بار ماهی مصرف نمایید. مصرف زرده تخم‌مرغ را به 2 بار در هفته محدود کنید. 

- لبنیات از جمله ماست و شیر را از انواع کم چرب مصرف نمایید.

- از مصرف انواع محصولات پرچرب اجتناب کنید ( از جمله: خامه، پنیر خامه ای یا پنیرهای پر چرب، شیرینی‌جات، سس مایونز، سس‌های چرب و غیره).

- مصرف کره و روغن های اشباع حیوانی را محدود نمایید و به جای آنها در تهیه غذا از روغن های سالم گیاهی استفاده کنید، مانند: روغن کانولا، روغن زیتون، روغن آفتابگردان، روغن سویا و غیره.

- از مصرف خوراکی های شور اجتناب کنید و مصرف نمک روزانه‌تان را (به 6 گرم نمک یا 2400 میلی گرم سدیم) محدود کنید.

- در طی روز از انواع میوه و سبزیجات تازه و سالم استفاده نمایید. سعی کنید میان وعده ها و تنقلات شما (به جای شیرینی جات و غذهای ناسالم)، خوراکی های سالمی مثل میوه ها و سبزیجات باشند.

- سعی کنید از نان‌ها و غلاتی که سبوس دار و کم چرب هستند، استفاده کنید. از مصرف نان‌ها و محصولاتی که از آردهای تصفیه شده و بدون سبوس تهیه می شوند، اجتناب کنید و به جای آنها از محصولات سبوس دار مصرف کنید.

 

از آنجا که رژیم غذایی تغییر شیوه زندگی برای افراد در معرض خطر بیماری‌های قلبی مناسب می باشد، ممکن است این سوال برای شما پیش آید که چه افرادی بیشتر در خطر بیماری قلبی هستند و باید رژیم غذایی خود را برای پیشگیری از بیماری قلبی، تنظیم نمایند؟

کاهش مقدار چربی اشباع، افزایش ورزش و فعالیت بدنی منظم و برخورداری از مراقبت و معالجه بالینی، می تواند کلسترول بد خون (LDL) را کاهش دهد.

 

افراد در معرض بیماری‌های قلبی به شرح زیر می باشند:

- افراد مبتلا به دیابت

- کلسترول HDL خون به میزان کمتر از 35 میلیگرم در دسی لیتر

- کلسترول LDL خون به میزان بیشتر از 130 میلیگرم در دسی لیتر

- مردان بالاتر از 45 سال و زنان بالاتر از 55 سال

- زنان مبتلا به یائسگی زودرس که از درمان جایگزینی هورمونی استفاده نمی کنند.

- سابقه خانوادگی عوارض قلبی و حمله قلبی یا مرگ ناگهانی در سنین کمتر از 65 سال برای زنان و 55 سال برای مردان، در والدین یا خویشاوندان درجه اول بیمار

- سیگار کشیدن و یا سابقه استعمال دخانیات

- فشار خون بالاتر از 140 بر 90 میلیمتر جیوه و یا مصرف داروهای کاهنده فشار خون

 

برای مشاهده ی وب سایت دکتر فرشچی می توانید به آدرس اینترنتی www.novindiet.com  مراجعه نمایید.


  

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.