وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اخیرا به جای هرم یک طرح جدید ارائه شده است که بسیار ساده و آموزنده است. در این طرح گروه های غذایی به شکل یک بشقاب به فرد معرفی می شود. اهمیت و مقدار مورد نیاز از هر گروه بر اساس اندازه ی آن گروه غذایی مشخص است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : عاتکه موسوی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بشقاب راهنما، جایگزین هرم غذایی


اخیرا به جای هرم یک طرح جدید ارائه شده است که بسیار ساده و آموزنده است. در این طرح گروه های غذایی به شکل یک بشقاب به فرد معرفی می شود. اهمیت و مقدار مورد نیاز از هر گروه بر اساس اندازه ی آن گروه غذایی مشخص است.


هرم غذایی

با هرم غذایی آشنایی دارید هرم غذایی یکی از وسایل مورد استفاده در معرفی انواع گروه های غذایی است که میزان مصرف هر یک از مواد غذایی و نسبت مصرف آن ها را با یکدیگر نشان می دهد.

 

هرم غذایی، طبقه بندی گروه های غذایی بر اساس اهمیت و میزان مصرف است. گروه های غذایی شامل گروه نان و غلات، گروه میوه، گروه سبزی، گروه گوشت و گروه شیر است.

 

در هرم غذایی، گروه نان و غلات که شامل؛ نان ها، برنج، ماکارونی، بیسکویت، غلات صبحانه و دیگر مواد نشاسته ای است، در طبقه ی اول قرار دارد و بزرگ ترین بخش هرم است، از این گروه روزانه باید به میزان 6 تا 11 واحد مصرف شود.

گروه های دیگر نیز به ترتیب مقدار مورد نیاز در طبقات دیگر قرار گرفته اند. طبقه ی دوم گروه سبزی و گروه میوه است که در درجه ی دوم اهمیت قرار دارد. از گروه سبزی روزانه 3 تا 5 واحد و از گروه میوه روزانه 2 تا 4 واحد باید مصرف شود.

در درجه ی سوم گروه گوشت و لبنیات واقع است که میزان مصرف از گروه گوشت روزانه 2 تا 3 واحد و از گروه شیر نیز 2 تا 3 واحد باید باشد.

در قسمت نوک هرم بخش چربی ها و شیرینی ها است که کمترین فضا را داراست و این بدان معنی است که باید آن ها را به مقدار کم مصرف کرد.

هرم جدید

 

هرم غذایی اولین بار در سال 1992 معرفی شد و اغلب انتقاد های زیادی به آن می شد. از این رو در سال 2005 فرم جدیدی از هرم معرفی شد.

در این هرم جدید یک بخش کوچک که با رنگ زرد مشخص شده است به روغن های ضروری مورد نیاز بدن اختصاص داده شده است.

به علاوه فعالیت بدنی هم به عنوان یکی از نیازهای اساسی در حفظ سلامت بدن به این هرم اضافه شد.

 

 

بشقاب من

اخیراً یک جایگزین مناسب برای هرم غذایی طراحی و معرفی شده است. این تصویر جدید، بشقابی است که بر اساس گروه های غذایی به بخش های مختلفی تقسیم بندی شده است. این طرح جدید که "بشقاب من" نام دارد، به منظور مبارزه با چاقی طراحی شده است.

چهار گروه اصلی از منابع غذایی مورد نیاز شامل گروه سبزجات، میوه ها، مواد پروتئینی و مواد غله ای بر اساس مقدار مورد نیاز در داخل بشقاب قرار دارند و گروه مواد لبنی در دایره گوچک تری خارج از بشقاب مانند یک لیوان قرار گرفته است.

طراحان این راهنمای جدید عقیده دارند چون این طرح به شکل بشقاب است به یادمان می آورد که بیشتر به محتوای غذای مان و آن چه می خوریم دقت کنیم.

 

امروزه خبرهای تغذیه ای بسیار زیاد است و در نهایت کمی گیج کننده، در نتیجه مشکل است که با این همه اخبار متفاوت و توصیه های تغذیه ای گوناگون بتوانیم انتخاب های غذایی درستی داشته باشیم ولی اگر به این بشقاب طراحی شده دقت کنیم به آسانی می توانیم بسیاری از پیام های تغذیه ای را درک کرده و به راحتی می توانیم بشقاب غذای خود و فرزندمان را کنترل کنیم.

مزیت مهم این طراحی، آسانی درک آن و شفافیت پیام آن است. در کنار این بشقاب توصیه هایی هم ارائه شده بدین ترتیب که هفته ای دو بار از  ماهی در برنامه ی غذایی تان استفاده کنید و از غذاهای پر چربی و پر نمک و اضافه کردن نمک به غذا سر سفره بپرهیزید. 

نیمی از این بشقاب با میوه و سبزی اشغال شده است که اهمیت این دو گروه را می رساند. مقدار پروتئین از گروه های دیگر موجود در بشقاب کمتر است بدین معنی که باید کمتر از گروه های  دیگر مصرف شود. این به معنای کم اهمیت بودن آن نیست بلکه به دلیل چربی موجود در محصولات حیوانی و آمار رو به افزایش بیماری های قلبی و عروقی باید کمتر از بقیه ی گروه ها و بیشتر از منابع کم چربی تامین شود.

البته نظر بعضی از دانشمندان این است که اگر چه این بشقاب راهنما، ساده و قابل فهم است ولی اطلاعات زیادی به ما نمی دهد. تاکید آن بر میوه و سبزی خوب است ولی مقدار پروتئین آن برای آمریکایی ها که بیش از مقدار مورد نیازشان پروتئین دریافت می کنند زیاد است(دکتر نستله از دانشگاه نیویورک).

هرم غذایی، طبقه بندی گروه های غذایی بر اساس اهمیت و میزان

مصرف است. گروه های غذایی شامل گروه نان و غلات، گروه میوه،

گروه سبزی، گروه گوشت و گروه شیر است

دیگر توصیه های تغذیه ای مهمی که در حفظ سلامت اهمیت بسزایی دارند عبارتند از:

1- رعایت تنوع(variety) در خوردن غذا

2- رعایت تعادل و توازن در دریافت غذا همراه با فعالیت بدنی برای نگهداری یا کاهش وزن

3- انتخاب غذاهای کم چربی،‌ کلسترول و چربی اشباع شده کم

4- انتخاب رژیمی با مقادیر زیاد سبزی، میوه و محصولات غله ای کامل

5- میانه روی در مصرف شکر

6- میانه روی درمصرف نمک و سدیم

7- میانه روی در مصرف نوشابه های گازدار و شربت ها

در نهایت توجه به این طرح همراه با رعایت توصیه های تغذیه ای، بهترین راه برای حفظ سلامت است.

 

عاتکه موسوی

بخش تغذیه و آشپزی تبیان

 


مطالب مرتبط:

هرم غذایی مخصوص سالمندان

نكاتی در مورد هرم غذایی

هرم غذایی مخصوص کودکان 6-2 ساله

معرفی هرم غذایی

گروه های غذایی هرم

از تمام گروه های غذایی بخورید

هرم غذایی جدید چگونه است؟

تغذیه در آموزه های دینی؛ گروه های هرم غذایی

غذاهای خوب و غذاهای بد گروه های غذایی

چراغ راهنمای انتخاب غذای سالم

هرم غذایی در دوران بارداری

2 اصل مهم در تغذیه سالم

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین