تبیان، دستیار زندگی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کتاب خوب را می‌شناسید؟


 امروزه با پیشرفت و متمدن شدن جوامع بشری و وجود کتاب‌های الکترونیکی و کتابخانه های مجازی، کتاب‌های کاغذی نه تنها جایگاه خود را از دست نداده‌اند بلکه هر روز بیشتر از گذشته مورد توجه قرار می‌گیرند.


کتاب خوب را می‌شناسید؟

گرچه هر کتابی ارزش یک بار خوانده شدن را دارد، اما هستند کتاب‌هایی که نه تنها چندین بار چاپ مجدد، بلکه در تمام دنیا شناخته شده‌اند و به زبان‌های دیگر هم ترجمه می‌شوند و هر نوع مخاطبی را جذب خود می‌کنند.

این کتاب‌ها، کتاب‌هایی هستند که به جرات می‌توان آن‌ها را برای خوانش به دیگران توصیه کرد، کتابهایی که می‌توانند سلایق بسیاری را به خود جذب کنند و انسان‌هایی با فرهنگ‌های متفاوت را با خود همراه سازند.

این کتاب‌ها ویژگی‌هایی دارند و شاید نویسندگانی که کتاب‌هایشان با استقبال کمی روبرو ست از درک آن غافلند.

ویژگی‌های کتاب خوب عبارتند از :

1- عنوان کتاب : مهم‌ترین مشخصه یک کتاب خوب انتخاب عنوان زیبا برای آن است. یک نام خوب می‌تواند خوانندگان بسیاری را جذب کند. به هنگامی که بدون مشخص کردن این که چه کتابی را می‌خواهید بخوانید، به کتابفروشی می‌روید، شاید اولین چیزی که شما را به سمت خرید یک کتاب سوق دهد، عنوان آن باشد یک عنوان جذاب در گام اول می‌تواند مخاطب را با خود همراه سازد.

2- جذابیت: شاید بارها برای شما پیش آمده باشد که وقتی یک کتاب را برای مطالعه دست می‌گیرید، فاقد چنان جذابیتی باشد که بتوانید آن را ادامه دهید، در این هنگام دو حالت پیش می آید، یا کتاب را کنار می‌گذارید و یا با مبارزه با نفس خود تمام هم و غم خود را روی این می‌گذارد که کتاب را تمام کند. یک کتاب خوب دارای چنان جذابیتی است که خواننده دوست ندارد کتاب را کنار بگذارد و دوست دارد بداند آخر داستان چه اتفاقی می‌افتد. این ویژگی بارزترین مشخصه یک کتاب خوب است.

3- تصویر سازی: زمانی که خواننده کتابی را می‌خواند باید بتواند تا از قهرمانان یا محیط آن کتاب تصویری در ذهن خود بسازد یعنی نویسنده‌ی کتاب باید این قدرت را داشته باشد تا بتواند آنچه در فکر و ذهن خود پرورش می‌دهد را برای مخاطب اثر خود قابل درک و تصویرسازی بیافریند. اگر کتابی خوب باشد حتی اگر خواننده چند سال بعد هم دوباره آن کتاب را بخواند همان تصویر در ذهنش نقش می‌بندد.

4- رضایتمندی : خواننده در پایان یک کتاب خوب از خواندن آن کتاب احساس لذت و رضایتمندی می‌کند و از این که وقتش را برای خواندن آن کتاب صرف کرده احساس پشیمانی و ندامت ندارد.

مهم‌ترین مشخصه یک کتاب خوب انتخاب عنوان زیبا برای آن است. یک نام خوب می‌تواند خوانندگان بسیاری را جذب کند

5- آموزش : تنها کتابی می‌تواند موفق باشد که علاوه بر سرگرم کردن خواننده و مخاطب خود، پیامی آموزشی به همراه داشته باشد و این حالت آموزشی و داشتن درس و نکات تازه یکی از ویژگی‌های یک کتاب خوب است.

6- یک کتاب خوب نباید خسته کننده باشد و به مسائل حاشیه ای بپردازد، بلکه باید محور داستان تا پایان کتاب رعایت شود.

7- یک کتاب خوب باید آنقدر ویژگی داشته باشد که خواننده، خواندن آن کتاب را به همه پیشنهاد کند.

مسلم یک کار ماندگار و پایدار و رسیدن به یک هدف بزرگ بسیار سخت و زمان‌بر است اما انجام این امور غیرممکن نیست. تولید یک کتاب خوب با چنین ویژگی‌هایی شاید سخت باشد، اما محال نیست و کتابی که چنین ویژگی‌هایی را دارا باشد نه تنها خوانندگان خاص بلکه خوانندگان عام را هم جذب می‌کند.

فرآوری: رویا فهیم

بخش کتاب و کتاب‌خوانی تبیان


منبع: خبرگزاری کتاب ایران به نقل از کید ریدر