تبیان، دستیار زندگی
دبیر شورای عالی ایرانیان خارج از کشور صبح امروز به دلیل اتهامات مالی و وجود پرونده های فراوان در قوه قضاییه بازداشت شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دستگیری دو یار دیگر مشائی

محمد شریف ملک زاده به دلیل اتهامات مالی بازداشت شد

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: دبیر شورای عالی ایرانیان خارج از کشور صبح 5 شنبه به دلیل اتهامات مالی و وجود پرونده های فراوان در قوه قضاییه بازداشت شد.

اسماعیل کوثری در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: محمد شریف ملک زاده دبیر شورای عالی ایرانیان خارج از کشور دیروز  به دلیل اتهامات وارده بازداشت شد.

وی افزود: پیش از این نیزکمیسیون امنیت ملی به دلیل اتهامات فراوان ملک زاده هشدارهای زیادی به وزیر امور خارجه و دیگر نهادهای دولتی داده بود.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس تاکید کرد: ملک زاده در حالی از شورای عالی ایرانیان به معاونت وزارت امور خارجه رسیده بود که پرونده های زیادی از تخلفات اداری و مالی وی در قوه قضاییه مطرح بود.

ملکزاده

چند روز پیش ملک زاده از سوی وزیر امورخارجه به سمت معاون اداری مالی این وزارتخانه منصوب شد که این انتصاب با واکنش شدید نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعلام وصول استیضاح علی اکبر صالحی با 33 امضا منجر شد.

درپی فشار نمایندگان ملک زاده سه شنبه 31 خردادماه از این سمت استعفا داد و وزیر امور خارجه نیز به سرعت با استعفای وی موافقت و این مسئله را طی یک نامه رسمی به رئیس مجلس شورای اسلامی اطلاع داد.

در بخشی از نامه استعفای ملک زاده آمده بود: اینجانب کلیه اتهامات ناجوانمردانه نسبت داده شده به خود را با صراحت هرچه تمام‌تر تکذیب می‌نمایم. اینجانب تاکنون در هیچ محکمه‌ای دارای پرونده نبوده و فاقد هرگونه سابقه سوء می‌باشم.

صالحی نیز در بخشی از پاسخ به استعفانامه ملک زاده نوشته بود: خودت را به خداوند بزرگ و متعال واگذار کن که یقیناً بهترین پناهگاه است.

ملک زاده پیش از این در دولت نهم معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بود که در دولت دهم با تاسیس شورای عالی ایرانیان به سمت دبیر این شورا منصوب شد.

جزئیاتی از اتهامات مالی و امنیتی ملك‌زاده / پرونده مشایی و بقایی در حال بررسی است

زهره الهیان گفت: محمدشریف ملك‌زاده در بحث مناطق آزاد دارای اتهامات مالی و در موضوع شورای عالی ایرانیان خارج از كشور نیز دارای اتهامات امنیتی است.

زهره الهیان عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به بازداشت محمدشریف ملك‌زاده از افراد نزدیك به بقایی و مشایی، گفت: ایشان در قوه قضائیه پرونده دارند و در كمیسیون امنیت ملی مجلس نیز در قالب تحقیق و تفحص از شورای عالی ایرانیان خارج از كشور، مواردی كه مورد ابهام نمایندگان بود درباره ایشان وجود دارد. از جمله بحث بی‌انضباطی مالی و بحث مناطق آزاد كه جزء اتهامات آقای ملك‌زاده است.

وی در پاسخ به این سؤال كه آیا مباحث اقتصادی در مناطق آزاد مطرح بوده یا مسائل امنیتی نیز مطرح است؟ اظهار داشت: ظاهراً در بحث مناطق آزاد مسائل اقتصادی مطرح است.

عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینكه گفته می‌شود در شورای عالی ایرانیان خارج از كشور اتهامات امنیتی نیز درباره آقای ملك‌زاده مطرح است، خاطرنشان كرد: آنجا هم درباره مدعوینی

مشائی و بقایی

كه در همایش ایرانیان خارج از كشور حضور داشتند، مباحثی مطرح بود كه به لحاظ امنیتی اطلاعاتی اهمیت زیادی داشت و وزارت اطلاعات هشدارهای لازم را در دعوت از برخی افراد معلوم‌الحال داده بود، اما متأسفانه به هشدارهای وزارت اطلاعات توجهی نشد.

الهیان همچنین درباره اینكه آیا بازداشت مدیرعامل مناطق آزاد اروند نیز در ارتباط با مسائل اقتصادی بوده و به موضوع ملك‌زاده ربط دارد یا خیر؟ گفت: آنهم بالاخره در واقع به نوعی مطرح است اما اطلاع دقیقی از روند این موضوع ندارم. اما درباره مناطق آزاد مباحث مالی و فساد اقتصادی مطرح است كه الان در حال بررسی است.

وی در خصوص شایعاتی مبنی بر احتمال بازداشت حمید بقایی نیز گفت: من اطلاعی در این باره ندارم. اما درباره ایشان هم مباحث مناطق آزاد به طور جدی مطرح بود. با این وجود از روند پرونده ایشان اطلاع كافی ندارم.

عضو كمیسیون امنیت ملی مجلس در ادامه اظهار داشت: درباره آقای مشایی هم مواردی مطرح است و پرونده‌های مربوط به وی سیر خود را طی می‌كند. منتهی از جزئیات آنها اطلاعی ندارم.

الهیان ادامه داد: كمیسیون اصل 90 در مجلس به دنبال شكایت برخی نمایندگان از آقای بقایی و آقای مشایی، بررسی‌هایی را انجام می‌دهد و مستنداتی دارد. و این روند در كمیسیون مذكور دنبال می‌شود.

مدیرعامل منطقه آزاد اروند بازداشت شد.

هم چنین خبرگزاری فارس نوشت:مدیرعامل منطقه آزاد اروند بازداشت شد.

وی از یاران قدیمی اسفندیار رحیم مشایی در رادیو تهران است وی که جزء‌ اخراجی‌های رادیو تهران است با عزیمت مشایی به سازمان فرهنگی - هنری شهرداری تهران و سپس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری وی را مشایعت می‌کند.

پرهیزکار در زمان ریاست مشایی در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مدیرعامل صندوق تازه‌ تأسیس حفظ و احیای آثار تاریخی می‌شود و با انتصاب حمید بقایی به عنوان رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، پست مدیرعاملی کانون اتومبیلرانی و جهانگردی را از آن خود می‌کند.

وی  با مهره‌چینی بقایی در مناطق آزاد، مدیرعامل منطقه آزاد اروند می‌شود.

فرآوری :یوسف قاضی زاده

بخش سیاست تبیان


منابع:فارس،مهر،خبر آنلاین