تبیان، دستیار زندگی
در هفته هاى پایانى سال، باغبان ها نیز مانند بقیه افراد با فشار كارى زیادى مواجهند و بیش از پیش مشغول كاشت گل ها و گیاهان مربوط به فصل هستند. شما هم به طور قطع این روزها این صحنه را بارها و بارها در فضاى سبز كنار خیابان ها، ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بهار، فصل گل و گلكارى


در هفته هاى پایانى سال، باغبان ها نیز مانند بقیه افراد با فشار كارى زیادى مواجهند و بیش از پیش مشغول كاشت گل ها و گیاهان مربوط به فصل هستند. شما هم به طور قطع این روزها این صحنه را بارها و بارها در فضاى سبز كنار خیابان ها، بزرگراه ها و پارك ها دیده اید. علاوه بر آنها باغچه هاى خانه ها نیز از این تحول بهارى بى نصیب نمانده اند. به حیاط هر خانه اى كه باغچه هر چند كوچكى در آنجا وجود دارد سرى بزنید یا با فضاى سبزى مملو از گل هاى رنگارنگ مواجه مى شوید یا شاهد انبوهى از جعبه هاى چوبى حاوى گل هایى همچون بنفشه، پامچال، همیشه بهار و ... در كنار باغچه خواهید بود كه براى كاشت در روزهاى پایانى هفته آماده گذاشته شده اند.

اگر حیاط خانه شما نیز باغچه دارد و هنوز اقدامى براى خرید گل هاى آن نكرده اید یا گل هاى تهیه شده كماكان در جعبه هاى مخصوص خود در كنارى باقى مانده اند پیش از كاشت، به پیشنهادات زیر نیز توجه كنید:

1 - پیش از انجام هر اقدامى ابتدا نقشه باغچه را از لحاظ شكل قرارگیرى درختان، گل ها و گیاهان موجود و همچنین فضاى خالى آماده كاشت بر روى كاغذ طراحى كنید. اکنون با توجه به شرایط حاضر و موقعیت آن فضا و همچنین با در نظر گرفتن خصوصیات و نیازهاى درختان و گیاهان موجود و همچنین مورد نظر براى كاشت، مرحله تهیه فرا مى رسد ولى پیش از آن ابتدا طرحى از نحوه كاشت گل ها و گیاهان بهارى انتخابى نیز بر روى همان نقشه اصلى طراحى كنید و پس از دستیابى به نتیجه نهایى اقدام نمایید.

2 - سعى كنید از گل ها و گیاهان متنوع (از نظر نوع و رنگ) جهت كاشت استفاده كنید.

3 - كوزه ها و گلدان هاى سفالى گلى و به طور كلى هر ظرفى كه داراى ظاهرى زیبا و مناسب براى كاشت گل و گیاه است را حتى اگر شكسته باشد بیرون نریزید. با قرار دادن آنها در باغچه به فرم ها و حالت هاى مختلف و كاشت گل و گیاه در داخل آنها، براى باغچه نمایى متفاوت و زیبا ایجاد كنید.

4 - تخته سنگ هاى كوچك و بزرگ، كنده درخت ها و عناصر طبیعى از این قبیل مى توانند جلوه اى خاص به باغچه شما ببخشند، پس در كنار كاشت گل ها و گیاهان، فضایى هم به قرار دادن این گونه عناصر اختصاص دهید.

5 - اگر شرایط باغچه شما از نظر وسعت و تعدد گیاهان موجود به گونه اى است كه امكان كاشت گل هاى بهارى وجود ندارد، مى توانید با توجه به محیط حیاط و فضاى موجود، گلدان هاى متنوع و متعددى (از نظر نوع كاربرد، ابعاد، شكل و حتى جنس) تهیه كنید و گل ها را در آنها بكارید. حال با توجه به نوع گلدان ها مى توانید آنها را بر روى زمین قرار دهید یا در صورت دیواركوب بودن به دیوار نصب كنید یا از میله هاى نرده بیاویزید.

6 - مجسمه هاى تزئینى گلى، سفالى، زرین و حتى سنگى، عناصر مناسبى براى هرچه زیباتر كردن باغچه در كنار گل ها و گیاهان محسوب مى شوند.

7 - با نصب جاگلدانى هاى جعبه اى شكل پلاستیكى، چوبى یا آهنى به حفاظ و یا سكوى پشت پنجره ها، بستر مناسبى براى كاشت گل هاى رنگارنگ بهارى و نماى زیبایى براى ساختمان محل زندگى تان فراهم كنید.

8 - از نرده هاى دور دیوار حیاط خانه تان به جاى داربست براى رشد گیاهان رونده درون باغچه و یا گلدان استفاده كنید.

الهام اسمعیلى


لینک ها

نکاتی چند در مورد نگهداری گل های آپارتمانی

گل ها و گیاهان زینتی در خانه

مراقبت از گیاهان آپارتمانی (مجموعه مقالات)

کتاب های « متفرقه » در فروشگاه اینترنتی تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.