تبیان، دستیار زندگی
حوزه هنرهای تجسمی در سال 84 با رویدادها و تغییر وتحولاتی بسیاری روبرو بود و هنرمندان این حوزه همچنان چشم به راه روزهای پربارتر این عرصه درسال جدید هستند. گزارشی از رویدادهای هنرهای تجسمی در سال 84 بدون رعایت زمان برگزاری بر...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رویدادهای هنرهای تجسمی در سال 84


حوزه هنرهای تجسمی در سال 84 با رویدادها و تغییر وتحولاتی بسیاری روبرو بود و هنرمندان این حوزه همچنان چشم به راه روزهای پربارتر این عرصه درسال جدید هستند.

گزارشی از رویدادهای هنرهای تجسمی در سال 84 بدون رعایت زمان برگزاری برنامه ها و رویدادها در ذیل می آید:

همایش بین المللی سلطان محمد افتتاح شد

همایش بین المللی سلطان محمد نگارگر مكتب تبریز صبح دوشنبه 19 اردیبهشت ماه در تالار وحدت افتتاح شد.

دراین مراسم آیدین آغداشلو (ایران)، ماریانا شریو سیمسون (امریكا)، آیدا پاشایوآ و رویا تقی یوآ (آذربایجان)، مهرداد احمدیان (ایران) و سوسن بیانی (ایران) به ترتیب درباره تجزیه و تحلیل نگاره معراج، كارهای تقلیدی از شاهكارهای سلطان محمد در قرن بیستم، سلطان محمد و نقش هنری وی در تبریز، دور فلك (ریختارشناسی فضا در آثار سلطان محمد) و جلوه اسب در نگاره های سطان محمد به ایراد سخن پرداختند.

گفتنی است این همایش روز سه شنبه 20 اردیبهشت ماه از ساعت 9 صبح ادامه خواهد یافت و بر همین اساس جان اف كوئین (آمریكا)، حسن بلخاری (ایران) و مرتضی گودرزی(ایران) نیز به ترتیب در خصوص سبك فلسفی جهان مصور در دو مینیاتور از سلطان محمد، مستندات روایی و تاریخی در معراج حضرت رسول اثر سلطان محمد (تأویل و تطبیق) و تحلیل تجسمی آثار سلطان محمد از نگاه جامعه شناسانه سخنرانی خواهند كرد. همایش یاد شده طی روزهای 21 و 22 اردیبهشت ماه در شهر تبریز دنبال خواهد شد.

چهارمین دوسالانه مجسمه‌سازی معاصر تهران برگزار می شود

چهارمین دوسالانه مجسمه‌سازی معاصر تهران از 12 تیرماه تا 20 مرداد ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

چهارمین دوسالانه مجسمه‌سازی در دو بخش خیال ایرانی- افق جهانی و آزاد برپا می‌شود.كلیه آثار بخش دوسالانه در مؤسسه فرهنگی هنری صبا و باغ هنر خانه هنرمندان به نمایش گذاشته می‌شود.

چهارمین دوسالانه مجسمه‌سازی معاصر تهران با هدف گسترش كمی و كیفی مجسمه‌سازی و ایجاد فضای رقابتی و بسترسازی برای كشف و بروز استعدادها و گشودن چشم‌اندازهای نوین در بین هنرمندان برگزار می‌شود.همچنین نمایشگاهی از آثار علی اكبرصنعتی نیزدر موسسه فرهنگی هنری صبا افتتاح خواهدشد.

اولین دوسالانه تایپوگرافی پوسترایران برگزار می شود

سایت طراحان مستقل ایران تودی پوسترز با همكاری مؤسسه نشر شهر، جهاد دانشگاهی هنر، روزنامه همشهری، مؤسسه مطالعات هنر اسلامی و چند نهاد و سازمان دیگر اولین دوسالانه تایپوگرافی (حرف نگاری) پوستر ایران با عنوان نمایشگاه اسماء الحسنی را در دوبخش مسابقه و آزاد برگزار می‌كند.

این دو سالانه سعی دارد تا با توجه به جایگاه حروف و كلمات و نگارش آن در فرهنگ و هنر اسلامی نه تنها بر ترویج حرف نگاری و خط خوش، بلكه بر عرصه‌های تازه از هنر تایپوگرافی پوستر تاكید كرده و در گسترش قالب‌های جدید و صورت‌های امروزین آن بكوشد.

هیئت انتخاب و داوران این دوره از نمایشگاه صداقت جباری، حسین خسروجردی، محمد خزایی، مهدی سعیدی، حمید شریفی آل هاشم، بیژن صیفوری و مسعود نجابتی خواهد بود.

افتتاح نمایشگاه 13 آبان 1384 مصادف با عید سعید فطر خواهد بود.

همایش بین‌المللی طبیعت در هنر شرق برگزارمی شود

همایش بین المللی طبیعت درهنر شرق با هدف احیای روابط فرهنگی هنری با شرق برگزار می شود.

محسن زارع دبیر اجرایی همایش درباره برنامه‌های جنبی همایش گفت : " افتتاح دو نگارخانه ملی و خیال شرقی در مجموعه فرهنگی هنری صبا ، برپایی 11 نمایشگاه تخصصی ، پخش 19 فیلم كوتاه و مستند با موضوع طبیعت ایران ، چین ، هند و ژاپن از جمله برنامه‌های جنبی همایش است."

همایش بین‌المللی طبیعت در هنر شرق روزهای 13 و 14 آذرماه در تهران و 16 و 17 همین ‌ماه در یزد برگزار خواهدشد.

یازده نمایشگاه همزمان با موضوع طبیعت در مؤسسه صبا برپا خواهدشد.

همزمان با برگزاری همایش بین‌المللی طبیعت در هنر شرق یازده نمایشگاه به طور همزمان با عناوینی چون " طبیعت در خاطر و خیال نقاشان معاصر ایران " ، " طبیعت از منظر هنرمندان چین و ژاپن " ، " تصویر طبیعت در آثار آبرنگ هنرمندان معاصر " ، " طبیعت در گروه 30 + " ، " چهار فصل : عكسهای محمد كوچك‌پور " ، طبیعت در نگارگری معاصر ایران و ... در نگارخانه‌های مؤسسه فرهنگی هنری صبا برگزار می‌شود.

این نمایشگاهها از 15 آذرماه همزمان با افتتاح نگارخانه ملی و خیال شرقی در مؤسسه فرهنگی و هنری صبا برپا و تا 15 دی‌ماه ادامه خواهدداشت.

برگزاری هم‌اندیشی مبانی هنرهای سنتی

هم اندیشی مبانی هنرهای سنتی برگزار می‌شود.

هم‌اندیشی مبانی هنرهای سنتی دوشنبه یازدهم مهر ماه ساعت 9 صبح در سالن اجتماعات سازمان میراث فرهنگی و گردشگری واقع در خیابان آزادی برگزار خواهد شد. در این هم‌اندیشی صاحبنظران و اندیشمندان پیرامون محورهایی چون"شناخت ماهیت هنرهای سنتی"،" نسبت هنرهای سنتی با هنر دینی و هنر مقدس"،

" بررسی مقایسه‌ای مبانی هنرهای سنتی و هنرهای تجسمی"، "رابطه و نسبت هنرهای سنتی با فرهنگ بومی" و ... به ارائه مقاله خواهند پرداخت.

این هم‌اندیشی توسط فرهنگستان هنر و با همكاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار خواهد شد.

جشنواره "بسم الله الرحمن الرحیم" درموسسه فرهنگی هنری صبا

جشنواره سراسری "بسم الله الرحمن الرحیم" در مؤسسه فرهنگی هنری صبا برگزار می‌شود.

در دومین جشنواره "بسم الله الرحمن الرحیم" 200 اثر انتخابی در بخش‌های گرافیك، نقاشی خط، خوشنویسی و هنرهای سنتی به نمایش گذاشته می‌شود.

این نمایشگاه از 18 مهر ماه آغاز و تا 12 آبان ماه ادامه خواهد داشت.

مراسم بزرگداشت ده تن از اساتید پیشكسوت هنرهای سنتی درتالار وحدت

مراسم بزرگداشت 10 تن از اساتید پیشكسوت هنرهای سنتی به همت مركز فرهنگی -هنری صبا و فرهنگستان هنر،صبح امروز در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فارس، در این مراسم كه با حضور مسئولان،شخصیت‌های فرهنگی، اساتید و جمعی از هنرمندان همراه بود از ده تن از هنرمندان پیشكسوت هنرهای سنتی تجلیل به عمل آمد.

در این مراسم دربخش‌های طراحی‌فرش،نازك‌كاری،چوب،خوشنویسی،رنگرزی،خاتم‌سازی،شیشه‌گری،

میناسازی،سازسازی،قلمزنی و نگارگری به ترتیب از حسین افسری،علی‌اكبر بهزادیان،محمد سلحشور،عباس سیاحی،محمد گلریزخاتمی،علی بابابختیاری،محمد فقیهی،بیاض امیرعطایی،سیدامیر خسروانی و مهین افشارپور تجلیل شد.

نمایشگاه نقاشی های قهوه خانه ای درموسسه فرهنگی هنری صبا

نمایشگاهی از آثار احمد نادعلیان و شاگردانش با عنوان عاشوراییان به همراه نقاشی‌های قهوه خانه‌ای عصر امروز درمجموعه فرهنگی -هنری صبا افتتاح شد.

احداث پیاده رو فرهنگی در محدوده چهارراه ولیعصر تا طالقانی

چهارراه ولی‌عصر تا تقاطع طالقانی با مشاركت جمعی از هنرمندان و سازمان زیباسازی شهرداری تهران "پیاده رو فرهنگی" می‌شود.

پروژه "پیاده رو فرهنگی" با همكاری سازمان زیباسازی شهرداری تهران ،شركت طرح وتعاون وجمعی از هنرمندان درحال انجام است و هنرمندانی چون احمد نادعلیان آثار هنری خود را در این محدوده به نمایش می‌گذارند.

تاكنون آثاربرخی هنرمندان برای قرار گرفتن دراین پیاده رو آماده شده كه از میان آنهاآثاری كه مناسب با مبلمان شهری و محیط شهری باشد انتخاب خواهد شد.

آثار انتخاب شده در پیاده رو،كف جوی آب و روی سنگ فرش های خیابان نصب خواهدشد.

در این محدوده همچنین قرار است چراغ های روشنایی و محیطی فرهنگی،هنری برای استراحت عابرین احداث شود.

افتتاح نگارخانه ماه مهر

نگارخانه "ماه مهر" با همكاری سه نگارخانه آریا، والی و الهه از 28 بهمن ماه با برگزاری نمایشگاه عكسی بازگشایی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس،نگارخانه ماه مهر از 28 بهمن ماه با برگزاری نمایشگاهی از عكس‌های فرشید آذرنگ، شهریار توكلی، بهمن جلالی، یحیی دهقانپور، محمد غفوری، فرهاد فخریان، مهران مهاجر، مهرداد نجم‌آبادی و غزاله هدایت رسما آغاز به كار خواهد كرد.

این نمایشگاه تا 25 اسفند ماه ادامه خواهد داشت و نشستی نیز با حضور این هنرمندان در روزهای 9 و 12 اسفند ماه ، ساعت 17 در این نگارخانه برگزار خواهد شد.

آریا اقبال ،الهه جواهری و مژگان والی پور مدیران سه گالری آریا،الهه و والی به صورت مشترك مدیریت نگارخانه ماه مهر را برعهده خواهند داشت.

همچنین مؤسسه فرهنگی-هنری ماه مهر نیز با استفاده از حضور اساتید مطرح هنرهای تجسمی از جمله آیدین آغداشلو، علیرضا سمیع‌آذر، پرویز تناولی، محمد ضیمران، شهرام رحیمی، علیرضا جدی، نصرت‌الله مسلمیان، علی نصر، نیلوفر قادری نژاد، غزاله هدایت، جلال شباهنگی، شهلا حبیبی، علی ندایی، محمدعلی بنی‌اسدی، توكا نیستانی، فرهاد فخریان، شهریار توكلی، محمد غفوری، بهمن جلالی، مهرداد نجم آبادی، فرشید آذرنگ، مهران مهاجر، حمید سوری، جواد آریان‌پور و نازك افشار همزمان با این نگارخانه كار خود را آغاز خواهد كرد.

عكاسان ایرانی جایزه بزرگ مسابقات عكاسی امریكا را از آن خود كردند

عكاسان ایرانی در هفتاد وسومین دوره مسابقات عكاسیWILMINGTON آمریكا جوایز طلا،نقره و برنز این دوره را به خود اختصاص دادند.

این مسابقه در قالب عكس خبری -اجتماعی هرساله با حمایت انجمن عكاسان آلمان،انجمن فیاپ و دانشگاه دلاویر آمریكا با حضور عكاسانی از سراسر دنیا در ایالت هاوایی آمریكا برگزار می‌شود.

در این دوره از مسابقات سید جلیل حسینی زهرایی عكاس مشهدی مدال طلای این مسابقه را به خود اختصاص داد و حسین فاطمی عكاس خبرگزاری فارس مدال نقره و علیرضا عطاریانی مدال برنز انجمن عكاسی دلاویر آمریكا را از آن خود كردند.

آثار عكاسان ایرانی از طریق مؤسسه تحقیقاتی- مطالعاتی آبگینه به این مسابقات ارسال شده بود.

انتخاب هیات موسس برای تشكیل انجمن ملی عكاسی ایران

عكاسان ایران روز 11 اسفندماه برای انتخاب هیئت مؤسس انجمن ملی عكاسی ایران در فرهنگ‌سرای نیاوران گردهم می‌آیند.

به گزارش خبرگزاری فارس، عكاسان‌ ایران‌ برای‌ انتخاب‌ هیئت‌ مؤسس‌ انجمن‌ ملی‌ عكاسی‌ ایران‌، روز پنجشنبه‌ 11 اسفند ماه سال‌ جاری‌ از ساعت‌ 9 تا 18 در فرهنگسرای‌ نیاوران‌ گرد هم می آیند تا برای اولین بار از بین‌ داوطلبان‌ عضویت‌ در هیئت‌ موسس، 11 نفر را از طریق‌ رأی‌گیری‌ انتخاب‌ كنند كه این رای گیری به منظور ایجاد مشاركت گسترده عكاسان ایران برای بنیان گذاری انجمنی فراگیر،كلان نگر و مستقل عنوان شده است.

طبق‌ برنامه‌ پیش‌ بینی‌ شده‌ ،هیئت‌ مؤسس‌ انجمن‌ ملی‌ عكاسی‌ ایران‌ بلافاصله‌ برای‌ تدوین‌ اساسنامه‌ و ثبت‌ رسمی‌ انجمن‌ اقدام‌ خواهد كرد.

اولین نمایشگاه سالانه پوسترهای عاشورایی

اولین نمایشگاه سالانه پوسترهای عاشورایی به مناسبت ماه محرم از 15 تا 22 بهمن ماه در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

اولین نمایشگاه سالانه پوسترهای عاشورایی به همت حوزه هنری،خانه هنرمندان و سایتTODAYPOSTER در دو بخش مدعوین و مسابقه برگزار می‌شود.

آثار ارسال شده به دبیرخانه جشنواره توسط اساتیدی چون عبدالمجید حسینی‌راد،سید حسن موسی‌زاده،سعید عجمی،مسعود نجابتی،علی وزیریان و سید حمید شریفی انتخاب و داوری خواهد شد.

سید حمید شریفی دبیر اولین نمایشگاه سالانه پوستر عاشورایی درباره هدف از برگزاری این نمایشگاه گفت:در ایام محرم شاهد تصاویری بسیاری از سیدالشهدا و اصحاب ایشان هستیم كه در تكایا،مساجد و معابرعمومی نصب می شود كه این تصاویر هیچ نسبتی با سیدالشهدا و صحابه ایشان ندارد بنابراین به فكر برگزاری چنین نمایشگاهی افتادیم تا این گونه فعالیت‌ها را سامان‌دهی كنیم و تصاویری از واقعه عاشورا خلق كنیم كه هم ارزنده و قابل تامل باشند و هم ویژگی‌های هنری در آن رعایت شده باشد و این تصاویر را در اختیار مردم قرار دهیم تا در ایام عاشورا از آن استفاده شود.

اولین سمپوزیوم چوب ایران معلق ماند

اولین سمپوزیوم چوب ایران كه قرار بود به همت جمشید مرادیان هنرمند مجسمه‌ساز و با حمایت سازمان‌های دولتی و حضور مجسمه‌سازان ایرانی برگزار شود بنا به دلایل نامعلومی در نیمه راه ماند.

این سمپوزیوم قرار بود در یكی از اماكن ورزشی و یا محل تردد مردم با حضور 10 هنرمند مجسمه‌ساز برگزار شود و طی 5 روز از تنه درختان مجسمه های چوبی پدید آید كه با وجود هماهنگی های لازم بین هنرمندان و برنامه‌ریزی‌های جمشید مرادیان این سمپوزیوم با مشكلات پیش بینی نشده‌ای روبرو شد و برگزار نشد.

جمشید مرادیان كه تاكنون در سمپوزیوم‌های بسیاری در كشورهای مختلف دنیا حضور داشته و تجربه های بسیاری دراین زمینه دارد مدیریت این سمپوزیوم و برنامه‌ریزی‌های مربوط به آن را برعهده داشت كه بنا به دلایل نامشخصی از سوی سازمان برگزار كننده، این سمپوزیوم به مرحله اجرا نرسید.

بنیاد ممیز راه اندازی می شود

وكیل خانواده ممیز گفت:اساسنامه بنیاد مرتضی ممیز تدوین شده و این بنیاد با اعلام اهداف كلی ،كار خود را آغاز كرده است.

شاپور منوچهری گفت:این بنیاد بنا به خواست مرتضی ممیز پایه گذاری شد و در حال گذراندن مراحل قانونی ثبت است ولی هیات امنای این بنیاد منتظر ثبت این بنیاد نخواهد ماند و پیش از آن كارهای مقدماتی مربوط به این بنیاد را انجام خواهد داد.

هیات امنای این بنیاد متشكل از افسانه ممیز، شاپور منوچهری، آیدین آغداشلو، عباس كیارستمی، ابراهیم حقیقی، مصطفی اسداللهی و امرالله فرهادی است.

درخشش عكاسان ایرانی در مسابقه عكس آساهی شیمبون

مجید سعیدی و حسین فاطمی عكاسان خبرگزاری فارس جایزه ویژه فستیوال بین المللی عكس آساهی شیمبون ژاپن را به خود اختصاص دادند.

فستیوال بین‌المللی عكس آساهی شیمبون از معتبرترین مسابقات عكاسی در دنیاست كه مجید سعیدی و حسین فاطمی در شصت و ششمین دوره این فستیوال كه در كشور ژاپن برگزار می‌شود جایزه بزرگ آن را از آن خود كردند.

درمجموع 8012 اثر از 39 كشور دنیا به این فستیوال ارسال شده بود كه از این میان 130 اثر برگزیده شدند.

فسیوال بین المللی عكس آساهی شیمبون از آوریل 2006 به مدت یك سال در شهرهای مهم ژاپن برگزار خواهد شد.

برگزاری هشتمین جشنواره سفال وسرامیك به تعویق افتاد

مریم سالور دبیر هشتمین جشنواره سفال و سرامیك روز گذشته درگفت وگو با خبرنگار فارس درباره زمان برگزاری دوسالانه سفال و سرامیك گفت: دوسالانه سفال و سرامیك قرار بود بهمن ماه امسال برگزار شود ولی به دلیل محدودیت زمانی این امر عملی نبود و بنابراین این برنامه به سال آینده موكول شد.

وی افزود: تاریخ دقیق دوسالانه هنوز دقیقا مشخص نیست. پیش از این قرار بود بهمن ماه در فرهنگسرای بهمن برگزار شود ولی به دلیل به تعویق افتادن زمان برگزاری دوسالانه به احتمال زیاد این دوسالانه اردیبهشت یا خرداد ماه سال آینده در موسسه فرهنگی هنری صبا برگزار خواهد شد.

نمایشگاه جنبش هنر مدرن( مجموعه آثار خارجی‌)

نمایشگاه‌ مجموعه‌ آثار خارجی‌ موزه‌ هنرهای‌ معاصر تهران، با عنوان‌ "جنبش‌ هنر مدرن" در موزه‌ هنرهای معاصرتهران گشایش‌ یافت.

این‌ نخستین‌ نمایشگاهی‌ است‌ كه‌ تمامی‌ آثار برجسته‌ خارجی‌ موجود در این‌ موزه‌ در معرض‌ دید عموم‌ قرار می‌گیرد.

170 اثر هنری‌ نقاشی‌ و 15 اثر حجمی‌ (مجسمه) در این‌ نمایشگاه‌ وجود دارد كه‌ غنی‌ترین‌ بخش‌ مجموعه‌ موزه‌ هنرهای‌ معاصر به‌ آثار هنری‌ پس‌ از جنگ‌ جهانی‌ دوم‌ (اكسپرسیونیزم‌ انتزاعی) مربوط‌ می‌شود كه‌ در هنر مدرن‌ جنبه‌ جهانی‌ را به‌ خود اختصاص‌ داده‌اند.

نمایشگاه جنبش هنر مدرن( مجموعه آثار ایرانی)

نمایشگاه جنبش هنر مدرن مجموعه‌ای از آثار نقاشی گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران است كه به نقاشان معاصر ایران اختصاص یافته است.

بخشی از این آثار مربوط به دوره تاسیس موزه هنرهای معاصر در سال 1356 است و مابقی آنها از بعد از انقلاب تا به امروز به مجموعه گنجینه موزه افزوده شده است كه تحولات هنر ایران در این آثار مشهود است.

دراین نمایشگاه 268 اثر نقاشی از 163 هنرمند به نمایش گذاشته شده است كه 20 اثر آن مربوط به آثار مجسمه سازی می شود كه این آثار از زمان تاسیس موزه تا به امروز به گنجینه افزوده شده است.

برگزاری این نمایشگاه امكان دیدن مجموعه آثاری كه به ندرت به نمایش گذاشته شده اند و بررسی چگونگی سیر تحولات هنر معاصر ایران را در یك دوره حدودا هفتاد ساله میسر می‌سازد.

جایزه جهانی ممیز راه اندازی می شود

محمدحسین ایمانی خوشخو در مراسم تشییع پیكر مرتضی ممیز از برنامه های راه اندازی جایزه جهانی ممیز خبرداد.

به گزارش خبرگزاری فارس، به گفته امرالله فرهادی برای راه اندازی این جایزه در حوزه گرافیك ایران پیش از این تصمیم گیری شده بود و بناست در دوسالانه بعدی پوستر تهران جایزه ویژه مرتضی ممیز به برگزیدگان اهدا شود.

هفتمین دوسالانه كاریكاتور تهران

هفتمین دوسالانه كاریكاتور تهران از 16 آبان تا 10 آذرماه در مؤسسه فرهنگی -هنری صبا برگزار می‌شود.

هفتمین دوسالانه كاریكاتور تهران با دریافت پنج ستاره از سوی سایت معتبر فانو فانی در ردیف معتبرترین دوسالانه‌های معتبر دنیا قرار گرفت.

امسال 936 كاریكاتوریست ایرانی و 499 كاریكاتوریست خارجی از 67 كشور جهان در هفتمین دوسالانه كاریكاتور تهران شركت كردند.

پنجمین جشنواره سراسری باغ بسم الله

پنجمین جشنواره سراسری باغ بسم الله در قالب‌های خوشنویسی، خط‌نقاشی، خط‌گرافیك، حجم‌سازی و گرافیك دهم آبان ماه در سطح كشور و برخی كشورهای اسلامی برگزار می‌شود.

دبیر جشنواره باغ بسم الله گفت: پنجمین جشنواره سراسری باغ بسم الله در سطح ملی و برخی از كشورهای اسلامی و از سال‌های آینده به صورت بین‌المللی برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به بخش‌های مختلف جشنواره گفت: همایش یك روزه جشنواره باغ بسم الله در بخش‌های هنرجویی، دانشجویی وآزاد برگزار می‌شود و طی آن هنرمندان در روز سه شنبه دهم آبان ماه از صبح تا زمان افطار به خلق اثر هنری می‌پردازند.

جشنواره هنری قرآن در فرهنگسرای نیاوران

در دومین جشنواره هنری قرآن، هنرمندان با توجه به برداشت خود از قرآن آثار خویش را در تمامی عرصه‌های هنر همچون خوشنویسی، نگارگری،‌ نقاشی، تذهیب، معماری ونقش برجسته خلق می كنند .

تقدیر از پنج هنرمند افتخار آفرین ایرانی در موزه هنرهای معاصر

در این مراسم كه روز گذشته باحضور معاون هنری وزارت ارشاد، ایمانی خوشخو و جمعی از هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی برگزار شد از پنج هنرمند برگزیده جشنواره‌های جهانی احمد نادعلیان، افشین پیرهاشمی، مجید امینی، علیرضا گلدوزیان و محمدعلی خلجی تقدیر شد.

انتصاب رئیس جدید مركز هنرهای تجسمی

عبدالمجید حسینی راد، از سوی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی به عنوان رئیس مركز هنرهای تجسمی این وزارتخانه منصوب شد.

حسینی راد در حال حاضر عضو هئیت علمی دانشكده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و مشاور و همكار موزه هنرهای معاصر تهران است و پیش از این دبیر و عضو شورای سیاستگذاری چند نمایشگاه بوده است كه در پی استعفای علیرضا سمیع آذر به این سمت برگزیده شد.

تغییر مدیریت درفرهنگسرای نیاوران

مدیر پیشین فرهنگسرای نیاوران سیدمحمد فدوی جای خود را به علی آینه‌ساز سپرد.

موسسه فرهنگی هنری صبا مستقل شد

موسسه فرهنگی هنری صبا وابسته به فرهنگستان هنراز قالب بخشی از مجموعه فرهنگستان هنر خارج شد و به عنوان یك موسسه فرهنگی هنری به صاحب امتیازی فرهنگستان هنر ثبت شد.

موسسه فرهنگی هنری صبا بزرگترین مجموعه نمایشگاهی ویژه نمایش آثار هنرهای تجسمی در كشور را در اختیار دارد.

مرتضی ممیز پدر گرافیك ایران درگذشت

مرتضی ممیز گرافیست و نقاش نامی ایران جمعه شب درگذشت.

ممیز كه از 23 آبان در بیمارستان بستری بود متولد 1315 و دارای درجه كارشناسی ارشد هنرهای تزیینی از مدرسه ملی هنرهای تزئینی پاریس و كارشناسی نقاشی از دانشكده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود .

ممیز عمر گرانقدر فرهنگی خود را وقف هنرهای تجسمی معاصر ایران كرد و تقریبا در تمامی رشته های آن و مخصوصا هنر گرافیك وجودی مؤثر نافذ و تعیین كننده داشت.

دیدار هنرمندان تجسمی با وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی

جمعی از هنرمندان كشور در روزهای پایانی سال با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار وگفتگو كردند.

"محمدحسین صفارهرندی" در این نشست كه‌نخستین دیداراوباهنرمندان هنرهای تجسمی بود، توقعات دولت از هنرمندان را مطرح كرد و هنرمندان نیز با صراحت از دیدگاه‌های خود و از مشكلات و مسایل موجود در حوزه تجسمی گفتند.