تبیان، دستیار زندگی
آیا می خواهید بدون داشتن دستگاه فتوکپی، با کمترین هزینه و در کوتاهترین زمان و با مواد اولیه خیلی ساده و پیش پا افتاده، هر تصویر از هر مجله و کتاب را که می خواهید، فتوکپی کنید؟ پس ابتدا وسایل لازم را فراهم سازید...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فتوکپی ساده و فوری

آیا می خواهید بدون داشتن دستگاه فتوکپی، با کمترین هزینه و در کوتاهترین زمان و با مواد اولیه خیلی ساده و پیش پا افتاده، هر تصویر از هر مجله و کتاب را که می خواهید، فتوکپی کنید؟ پس ابتدا وسایل لازم را فراهم سازید.

فتوکپی ساده و فوری

وسایل مورد نیاز :

  1. تصویر دلخواه از مجله یا کتاب
  2. چند کاغذ سفید بدون خط کشی
  3. یک قاشق فلزی
  4. یک قطعه صابون معمولی
  5. آب
  6. پنبه

تربانتین (تربانتین را در ظرف های پلاستیکی یک لیتری از مغازه های رنگ فروشی می توانید تهیه کنید.)

اکنون در یک بطری تقریبا دهن گشاد مقداری تربانتین بریزید و روی آن آب اضافه نمایید. برای یک قاشق تربانتین چهار قاشق آب لازم است. قطعه صابون را نیز توی این بطری بیاندازید و آن قدر این سه ماده را به هم بزنید که صابون کاملاً حل شود.

فتوکپی ساده و فوری

با این مایع می توانید فتوکپی کنید :

به این ترتیب که عکس دلخواه را انتخاب کرده و دور آن را با قیچی ببرید. آن را روی یک دسته کاغذ روزنامه و یا سطح یک میز قرار دهید.

فتوکپی ساده و فوری

روی آن تصویر به مقدار کافی از محلول فوق بمالید. برای این کار پنبه را به مایع مزبور آغشته کنید و روی تصویر مورد نظر بمالید. روی آن یک صفحه کاغذ سفید قرار دهید.

فتوکپی ساده و فوری

با یک دست کاغذ را روی تصویر ثابت نگهدارید و با دست دیگر پشت قاشق را روی کاغذ سفید بمالید و اطمینان حاصل کنید که تمام قسمت های مختلف تصویر در زیر کاغذ سفید تحت فشار قاشق قرار گرفته و تماس کامل بین کاغذ و تصویر حاصل شده است.

فتوکپی ساده و فوری

حالا کاغذ سفید را از روی تصویر جدا کنید. ملاحظه خواهید کرد که تصویر مطلوب شما روی کاغذ فتوکپی شده است.

فتوکپی ساده و فوری

این تصویر موقتی نیست و برای همیشه روی کاغذ یا گوشه ای از دفتر شما باقی خواهد ماند. عجیب اینکه تصاویر رنگی را به همین روش می توانید از کتابها و مجلات مختلف کپی کنید. فقط باید بگوییم، در مورد اسکناس این روش بی نتیجه است، زیرا ماده چاپ اسکناس با مرکب های معمولی به کار رفته در چاپخانه ها کاملاً متفاوت است.

فتوکپی ساده و فوری

همچنین می توانید با استفاده از این مایع تصاویر دلخواه خود را بر روی لباس های سفید رنگ کپی کنید، ولی به شما پیشنهاد می کنم ابتدا این کار را بر روی یک کاغذ سفید انجام دهید و اگر از نتیجه کار راضی بودید، این کار را بر روی یک لباس کهنه و بلااستفاده انجام دهید و سپس اگر باز هم کیفیت تصویر کپی شده رضایت بخش بود، آن را بر روی لباس تازه خود کپی کنید. باز هم تاکید می کنم، که این کار را تنها بر روی لباس سفید رنگ امتحان کنید. از این روش می توانید برای کپی تصاویر مورد نظر خود بر روی سطوح دیگر مانند چوب نیز استفاده کنید.

فتوکپی ساده و فوری

نکته ای دیگر این که، بهتر است این آزمایش را در فضای باز و یا جایی که هوا به خوبی جریان دارد، انجام دهید. و از تماس مایع آزمایش با چشم های خود، خودداری کنید.

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان ، تهیه کننده : علیرضا سرمدی

تنظیم: نسرین صادقی