تبیان، دستیار زندگی
آنهایی که سینما را تنها گذاشتند سینمای ایران در سال 84 همراهان زیادی را از دست داد. با مرور نام آنهایی که سینما را تنها گذاشتند در آستانه نوروز یادشان را گرامی می داریم. علی شعاعی بازیگر سینما و تلویزیون 13 سال پیش به هنگام...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نگاهی به سینماگران از دست رفته 84

آنهایی که سینما را تنها گذاشتند


سینمای ایران در سال 84 همراهان زیادی را از دست داد.

با مرور نام آنهایی که سینما را تنها گذاشتند در آستانه نوروز یادشان را گرامی می داریم.

علی شعاعی بازیگر سینما و تلویزیون 13 سال پیش به هنگام بازی در یکی از سکانس های فیلم «پوتین» که در مناطق جنگی فیلمبرداری شد؛ وارد چاله پر از آبی شد که بعدها متوجه شد آب آلوده به مواد شیمیایی ناشی از جنگ بوده است. شعاعی اوایل خردادماه امسال در پی وخامت حالش در بیمارستان 501 ارتش بستری شد و مدتی بعد در سن 57 سالگی از دنیا رفت.

کاظم شهبازی فیلمبردار و تصویربردار سینما و تلویزیون بامداد روز یکشنبه 19 تیرماه در اثر ایست قلبی در سن 48 سالگی درگذشت.

رضا کیانیان (بازیگر): سکته های سینمایی از سال گذشت با محمدرضا سرهنگی شروع شد و بعد با قدرت الله پایدار، محمدرضا شریفی و در نهایت کاظم شهبازی ادامه یافت و به امسال کشید. شهبازی از من کوچک تر بود، شاید هم یکی، دو سال بزرگ تر فرقی نمی کند. ن هم باید مواظب و منتظر باشم. زمانی که شهبازی سر فیلمبرداری فیلم «قتل آنلاین» بود، با هم صحبت می کردیم و قرار شد با هم کاری انجام دهیم، با سرهنگی هم همین طور، قاعدتاً می افتد به آن دنیا. در آن دنیا هم اگر از من بپرسند می خواهی چه کاره شوی؟ باز هم سینما و تئاتر را انتخاب می کنم و احتمالاً در آن جا با همدیگر کار می کنیم، اگر آنها همین انتخاب را داشته باشند.

فریدون ناصری رهبر و مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران اوایل تیرماه سال جاری به علت نارسایی ریه و قلب در سن 75 سالگی در بیمارستان مدائن درگذشت.

کامبیز روشن روان (آهنگساز): ایشان در بدترین شرایط؛ یعنی زمانی که رهبر ارکستر سمفونیک را بعد از فوت مرحوم سنجری برعهده گرفتند، بیشترین خدمت را به ارکستر سمفونی و موسیقی کلاسیک کشور، انجام دادند.

اکبر دودکار حقیقی بازیگر قدیمی تئاتر، سینما و تلویزیون که به جهت کم توانی در بینایی به توصیه پزشکان دست از کارهای هنری شسته بود، دو سال گذشته را در بستر بیماری گذراند. این هنرمند اول مردادماه در سن 80 سالگی دار فانی را وداع گفت.

جمشید مشایخی (بازگیر): «همه عمر دیر رسیدم».

بیتا توکلی بازیگر 10 ساله سینما و تلویزیون که در فیلم های «پل سیزدهم» فرهاد غریب و «چتری برای دو نفر» احمد امینی بازی کرده بود، اواخر شهریور امسال در حالی که به همراه خانواده اش از مشهد مقدس به تهران باز می گشت، بر اثر سانحه رانندگی درگذشت.

مسعود جعفری جوزانی (کارگردان): بیتا توکلی پیش از این سفر در مجموعه ما یعنی «در چشم باد» بازی می کرد، با فوت این بازیگر خردسال، ادامه تولید این مجموعه را چند روزی متوقف کردیم. بیتا در کار بازیگری خیلی با استعداد بود.

فریدون گله، فیلمساز سرشناس ایرانی شنبه 30 مهر در ویلای خودش در شمال کشور در سن 63 سالگی درگذشت.

داود رشیدی (بازیگر): گله از پیشگامان موج نوی سینمای ایران و در عین حال متعلق به سینمای تجاری آن دوره است. البته یکی، دو اثرش فرق های اساسی با فیلم های تجاری آن دوران داشت و مشخص بود گله در آثارش سبک و شیوه خاصی را در بیان دغدغه هایش دنبال می کند. می توان ادعا کرد که گله در واگن اول سینمای موج نوی ایران قرار داشت.

مصطفی اسکویی از بنیانگذاران تئاتر عملی و متد «استانیسلاوسکی» جمعه 6 آبان در سن 83 سالگی درگذشت.

عزت الله انتظامی (بازیگر): اسکویی علاقه زیادی به فعالیت هنری و آموزش شاگردانش داشت، همواره مکانی را برای تمرین و تدریس تئاتر اجاره می کرد اما به دلیل مشکلات تئاتر مجبور به نقل و انتقال می شد. اگر خانه ای در اختیار او گذاشته می شد، می توانست شاگردان بیشتری در تئاتر پرورش دهد.

منوچهر نوذری، هنرمند قدیمی سینما، تئاتر و تلویزیون و رادیو آخرین روزهای حیاتش را به جهت ابتلا به بیماری نارسایی کلیه در بیمارستان مدرس بستری بود. این هنرمند صبح روز چهارشنبه 3 آذرماه در سن 69 سالگی درگذشت. او نخستین کسی بود که در صفحه تلویزیون ظاهر شد.

علیرضا جاویدنیا (بازیگر): آشنایی من با مرحوم نوذری به سال های قبل از انقلاب و زمانی که در تلویزیون فعالیت داشتم، بر می گردد آن زمان مرحوم نوذری را در راهروهای تلویزیون ملی، زمانی که برای اجرای برنماه «شما و رادیو» در آنجا در رفت و آمد بود، می دیدم، وقتی نوذری برای ساخت و اجرای برنامه «صبح جمعه با شما» پیشنهاد همکاری داد، دعوت را پذیرفتم و طی چند سال با او برنامه را اجرا کردیم. مدت 7 سال نیز برنامه «راه شب» پنجشنبه شب را با هم اجرا کردیم. نوذری انسانی شیرین و در عین حال حساس بود، حین کار سعی می کرد دائم زمینه لبخند و شادی برای همکارانش فراهم کند، اما در جای خود سختگیری های استادانه را نیز لحاظ می کرد.

مرتضی ممیز، پدر گرافیک ایران، از پایه گذاران انجمن گرافیک کشور و یکی از نامی ترین نقاشان ایران در آخر ساعت روز جمعه 4 آذر در سن 96 سالگی درگذشت.

آیدین آغداشلو (گرافیست): مرتضی ممیز عمر گرانقدر فرهنگی خود را وقف هنرهای تجسمی معاصر ایران کرد و تقریباً در تمامی رشته های آن، مخصوصاً هنر گرافیک وجودی موثر، نافذ و تعیین کننده داشت. او از درخشان ترین چهره های فرهنگ یکصد سال اخیر ایران بود و از حیث جامعیت، اثرگذاری، مدیریت و تعهد، هنرمندی تمام و معلمی یگانه بود. هر چند جای او برای همیشه در عرصه هنر گرافیک خالی خواهد ماند اما شاگردان، همکاران و همراهان فراوان او راهش را با دلبستگی ادامه خواهند داد.

رضا سعیدی، از پیشکسوتان تئاتر مشهد و از هنرمندان صاحب نام عرصه بازیگری تئاتر، سینما و تلویزیون صبح یکشنبه 20 آذر سر صحنه فیلمبرداری مجموعه تلویزیونی «بوی گل های وحشی» به کارگردانی حسینعلی لیالستانی در رامسر در گذشت.

پرویز پرستویی (بازیگر): اولین بار که رضا سعیدی را در جشنواره تئاتر شهرستان، هنگام بازی در «خانات» به کارگردانی رضا صابری دیدم وقتی بازی رضا را دیدم، با خودم گفتم این بازیگر بزرگی است، سالها بعد که به تهران آمد، بسیار خوشحال شدم، گفتم می آید تا عرص خوبی را طی کند. من عاشق رضا بودم، خیلی با هم رفاقت نداشتیم با این که فقط در خانه نمایش اداره تئاتر یکدیگر را می دیدیم، اما عاشقش بودم.

میهن اسکویی پایه گذار «تئاتر آناهیتا» مهین عباس طالقانی معروف به مهین اسکویی 11 دی ماه سال جاری در سن 75 سالگی درگذشت. پیکر این مترجم، نویسنده و کارگردان با سابقه تئاتر در امامزاده طاهر کرج به خاک سپرده شده است.

بهزاد فراهانی (بازیگر): مهین اسکویی منشا القا تفکر و دانشوری در بازیگری بود. من به عنوان شاگرد این استاد از او یاد گرفتم هیچ گاه بدون آرمان، اندیشه و وظیفه روی صحنه نروم.

سیروس ابراهیم زاده (بازیگر): همه چیز را از اسکویی ها (مهین و مصطفی اسکویی) یاد گرفتم.

این هنرمند قدیمی اصلا به این که به بزرگان و پیشکسوتان بی اعتنایی می شود، اهمیت نمی داد به جوانان به عنوان آینده تئاتر ایران نگاه می کرد، برای او تنها چیزی که مهم بود آینده تئاتر ایران بود.

غلام رضا طباطبایی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون شنبه شب 24 دی ماه زمانی که برای دیدار فرزندانش در امریکا به سر می برد بر اثر سکته قلبی درگذشت.

رویا تیموریان (بازیگر و خواهر همسر غلامرضا طباطبایی): طباطبایی برای من فقط شوهر خواهر نبود، بلکه مانند برادر بود. آشنایی ما با طباطبایی با ژان کریستوف آغاز شد. او بود که من را با تئاتر آشنا و تشویق کرد که وارد دانشکده هنرهای دراماتیک شوم، جایی که خودش نیز در آن تدریس می کرد.