تبیان، دستیار زندگی
به دنیا آوردن از زیباترین معجزات دنیاست. این امر برای زنی که آمادگی جسمانی یا روحی نداشته باشد ،می تواند از سخت ترین و دشوارترین مسایلی باشد که در طول زندگی اش با آن دست و پنجه نرم خواهد کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آمادگی جسمانی دوران بارداری و سلامت مادر

آمادگی جسمانی دوران بارداری

به دنیا آوردن از زیباترین معجزات دنیاست. این امر برای زنی که آمادگی جسمانی یا روحی نداشته باشد ،می تواند از سخت ترین و دشوارترین مسایلی باشد که در طول زندگی اش با آن دست و پنجه نرم خواهد کرد.مسایل ناشناخته زیادی در مورد بارداری و زایمان وجود دارند که با برنامه غذایی مناسب ،ورزش مرتب و اختصاص زمان کافی برای یادگیری مسائل مهم و ظریف ،تجربیات خوبی از دوران بارداری و پس از زایمان خواهید داشت .

رشد جنین در ماه های نخستین بارداری بسیار سریع است . نوزادان خانم هایی که در ماه های اول بارداری در معرض دمای بالا قرار می گیرند ،ممکن است با نواقصی متولد شوند. این مسئله در مورد بانوانی که بدنشان با کمبود مواد معدنی و ویتامین روبه رو است نیز صدق می کند. متاسفانه بسیاری از خانم ها حتی تا پایان سه ماهه اول نمی دانند که باردارند . به همین دلیل ضروری است خانم ها آگاهانه برای بارداری آماده شده زندگی سالمی را شروع کنند .

در طول دهه اخیر محققان رابطه ای را بین فشار عصبی و بروز انواع بیماری ها در فرد نشان داده اند. ثابت شده است که شرایط موثر از قبیل افسردگی ،عملکرد سیستم ایمنی را کاهش می دهد. حتی شواهدی وجود دارد که نشان می دهد نوع نگرش فرد به اتفاقی پر تشنج ،بر عملکرد سیستم ایمنی او اثر دارد.در حقیقت این طور نشان داده شده که درک و تصور از یک بیماری بر میزان پیشرفت آن در بدن تاثیر دارد. اگر چه هر بیماری یا اثری با تمرین رفتارهای سالم قابل پیشگیری نیست . عوامل موثر بسیاری بر سلامت شما و جنین تاثیر می گذارند، مانند ژنتیک ،محیط و عواملی که موجب حفظ سلامت می شوند از قبیل واکسن ها که از کنترل ما خارج اند ،به جای عواملی که قادر به کنترل آن نیستید بر روی عوامل کنترل شدنی تمرکز کنید . تصمیم هایی که به طور متداول هر روزه اخذ می کنید بر روی بدن اثر می گذارند.به عنوان مثال ،انتخاب غذای شما اثر مهمی بر احساسات و همچنین سلامت جسمی دارد . غذا بر روی حالات شما موثر است . برای مثال از مصرف غذای که باعث عصبی شدن و حالت تهوع در شما می شود اجتناب کنید .

تصمیم گیری برای ورزش کردن تمامی جنبه های سلامتی را تحت تاثیر قرار می دهد مطالعات نشان می دهد ورزش حال انسان را تغییر داده بهتر می کند باعث بهبود گردش خون شده ،فشار خون را پایین آورده و عملکرد سیستم ایمنی را بهتر می کند .ثابت شده است که ورزش در دوران بارداری از احتمال بروز دیابت و توکسمی پایان حاملگی می کاهد. تمرین تکنیک های مدیریت استرس و برقراری روابط و برقراری روابط خوب با افراد نزدیک خود نیز اثرات بسیاری بر سلامت شما و جنین دارد.کل زندگی بر پایه این فلسفه است که هر مسئله ای می تواد به طرق مختلف بر سلامتی تاثیر گذار باشد .

کتاب حاضر دستورالعمل های ساده و کاربردی برای ورزش ،رژیم غذایی و تغییرشیوه زندگی ارائه می دهد تا یک بارداری سالم و دوران پس از زایمان خوبی را تجربه کنید.نگارنده همچنین پیشنهاداتی برای جلوگیری از بروز یا برطرف کردن ناراحتی های معمول بارداری از تهوع و بی‌حالی در روزهای نخستین بارداری گرفته تا بروز فشار در ناحیه و ناراحتی‌های كمر در ماه‌های پایانی را بیان كرده و مطالب كتاب را در دوازده فصل تنظیم كرده است.

در اولین فصل کتاب در مورد اهمیت تناسب اندام پیش از بارداری و اقداماتی برای سلامت و رشد بهتر جنین بحث خواهد شد.فصل های متعددی از یک کتاب مانند ، نه ماه پرستار بدن باشید، به جای دو نفر تنفس کنید ،برای تندرستی و سلامت کودک غذا بخورید ،در دوران بارداری تمرینات کششی و قدرتی انجام دهیدو ... به آماده سازی ذهن و بدن مادر برای فعالیت و زایمان پرداخته است. فصل دهم نیز مادر را با ابزارهای مناسب آشنا ساخته ،از طریق بهترین راه های ممکن برای تولد نوزاد آماده می کند ودر فصول پایانی نیز بهترین ورزش ها را برای آرامش در دوران بارداری و پس از آن ارائه می دهد .

کتاب حاضر دستورالعمل های ساده و کاربردی برای ورزش ،رژیم غذایی و تغییرشیوه زندگی ارائه می دهد تا یک بارداری سالم و دوران پس از زایمان خوبی را تجربه کنید.نگارنده همچنین پیشنهاداتی برای جلوگیری از بروز یا برطرف کردن ناراحتی های معمول بارداری از تهوع و بی‌حالی در روزهای نخستین بارداری گرفته تا بروز فشار در ناحیه و ناراحتی‌های كمر در ماه‌های پایانی را بیان كرده و مطالب كتاب را در دوازده فصل تنظیم كرده است.

معمولا پس از زایمان ،ورزش آخرین چیزی است که به ذهن خانم ها خطور می کند.ورزش ،تغذیه درست و استراحت کافی در کاهش خطر افسردگی پس از زایمان نقش اساسی را برعهده دارند . بانوانی که به تازگی مادر شده اند با ورزش برای پذیرش این نقش جدید به خود آرامش می دهند . برای خانم هایی که (هم مادرانی که خود به کودک شیر می دهند و هم مادرانی که با شیشه به کودک شیر می دهند)پس از زایمان به کاهش وزن می افتند ،برنامه خاصی وجود دارد. والدین در می یابند که کودکان بیش از آنچه تصور می کنند ،رفتارهای آنها تقلید می نمایند.کودکان اغلب از رفتارها پیروی می کنند تا از آنچه به ایشان گفته می شود . با تمرین زندگی سالم در دوران بارداری و ادامه آن پس از زایمان ،شما به الگوی مناسبی برای کودک تان تبدیل می شوید فواید این امر بسیار وسیع و دور از تصور است.

کتاب حاضر هر آنچه در رابطه با متناسب و سلامت بودن در طول بارداری ،پیش و پس از آن نیازمندید را به شما عرضه می کند

هر چه انسان ها بیشتر راجع به ارتباط ذهن – بدن بدانند ،راه های بیشتری برای تمرین رفتارهایی خواهند داشت که اثرات مثبت سلامتی شان و به خصوص در دوران بارداری بر روی رشد جنین دارد.

نویسنده کتاب بیان می کند که : برنامه آمادگی جسمانی سلامت مادر برای خانم هایی که بیماری حاد یا مزمنی ندارند در نظر گرفته شده است . قبل از شروع این برنامه یا ورزشی دیگر حتما با پزشکتان مشورت کنید.

مشخصات کتاب

نویسنده:بونی برک

مترجم:مریم عبدالهی

ناشر:علم و حرکت

تنظیم :مرکز مشاوره