تبیان، دستیار زندگی
خوش‌شانسی یا بدشانس؟ اصلاً شانس چیست؟ عاملی مستقل و مبهم که خارج از هر منطق و قاعده ‌ای به بعضی‌ ها روی می‌ آورد و از برخی گریزان است؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

7 راه برای این که شانس را صدا بزنیم

مهارت

خوش‌شانسی یا بدشانس؟ اصلاً شانس چیست؟ عاملی مستقل و مبهم که خارج از هر منطق و قاعده ‌ای به بعضی‌ ها روی می‌ آورد و از برخی گریزان است؟ شاید تأثیر مجموعه‌ ای از عوامل شناخته ‌شده و ناشناخته را شانس می ‌نامیم تا به دلایل گوناگون نقش خود یا دیگری را در موفقیت یا شکست، پررنگ و کم‌ رنگ کنیم. مثلاً می ‌خواهیم خود را شخص ویژه‌ ای معرفی کنیم. تلاشمان را برای تحقق یک هدف تعیین‌ شده پنهان نگه ‌می‌داریم و می ‌گوییم: «ما اینیم دیگه! شانس داریم!» یا می‌ خواهیم از زیر بار مسئولیت یک ناکامی شانه خالی کنیم، می‌ گوییم: «من اصلاً شانس ندارم، چه کار کنم؟!» ولی رسیدن به «موفقیت» یا اگر دلمان خواست صدایش کنیم «شانس»، راه‌ ها و کلیدهایی دارد که این‌ جا با هفت ‌تای آنها آشنا می‌ شویم.

1- ماجراجو باشید اما سر دار و ندارتان شرط نبندید

روحیه ریسک پذیر داشته باشید. در تمام شرایط، کاری را انجام دهید که می ‌دانید می ‌توانید از پس آن برآیید.

2- کار را با اعتماد به دیگران آغاز کنید

شما نمی توانید تک و تنها به جایی برسید و تنها با کمک دیگران می توانید به اهداف خود دست یابید. این دیگران شامل دوستان، خانواده، هم ‌کلاسی‌ ها، و خویشاوندان هستند. اگر ذاتاً شکاک هستید یا دوست دارید تمام کارها را به تنهایی انجام دهید، امکان این ‌که بخت به شما رو کند بسیار کم خواهد بود، زیرا معمولاً شانس توسط دیگران بر سر راه شما قرار می گیرد.

3- نقاط قوت خود را بشناسید  و آنها را به کار گیرید

نقاط ضعف خود را نیز بشناسید. از وانمود کردن به قدرت‌هایی که ندارید خودداری کنید. می ‌توانید توان خود را افزایش دهید و بر ضعف‌های خود چیره شوید. اما قبل از هرچیز باید مهارت‌ ها، استعدادها، دانش و روابط خود را به خوبی بشناسید و در هر زمان که می توانید، از آنها استفاده کنید. این کار احتمال خوش ‌شانس بودن را افزایش می دهد.

4- بیش از آنچه می ‌گیرید، پس بدهید

اگر می‌ خواهید افراد خوش شانس را به برنامه خود وارد کنید، آماده بخشش باشید. شما باید بدون چشمداشت، برای دیگران قدمی بردارید. این ضرب المثل قدیمی: «از هر دست بدهی، از همان دست می گیری» واقعیت دارد و مطمئن باشید که آنچه را بخشیده اید، چه مادی و چه معنوی، در غیر منتظره ‌ترین موقعیت به شما بازمی‌ گردد و به کمکتان می آید.

5-  مراقب سلامت خود باشید

منظور از تناسب و سلامت تنها از نظر فیزیکی نیست. منظور من بهداشت و سلامت جسمی، فکری و روانی است. صحیح غذا بخورید و فعال باشید. به مطالعه و آموختن بپردازید. مثبت اندیش باشید. بدانید که همواره همه چیز بر وفق مراد نیست. اما با اعتقاد به امکان پذیر بودن موفقیت، حتی در موقعیت های دشوار نیز پیروز خواهید شد.

6- مهارت برقراری ارتباط و اطلاع رسانی را یاد بگیرید

شما باید بتوانید به خوبی به دیگران بگویید که هستید و چه می خواهید. بر روی مهارت های کلامی خود کار کنید. منظور من شیوه استفاده از کلمات، روش واضح سخن گفتن و نوشتن و بیان منظور با کلامی ساده اما قدرتمند است.

شانس

اگر فرصت دارید، زبان دیگری نیز بیاموزید. دانستن چند زبان مختلف، شانس بسیاری برای شما به همراه  خواهد داشت و امکانات کاری فراوانی در آینده در اختیار شما قرار خواهد داد. به یاد داشته باشید که در دهکده جهانی، اهمیت زبان هرگز کم نخواهد شد.

7- در کار یا صنعتی مهارت پیدا کنید

یک حسابدار می‌ تواند کار خود را به خوبی انجام دهد، اما بعید است بتواند تغییر شغل دهد و کفاش خوبی شود. حرفه و کاری را برای خود انتخاب و در آن مهارت پیدا کنید. وقتی  دیگران متوجه شوند که شما واقعاً در حرفه خود وارد و کارآمد هستید، بخت به شما رو خواهد کرد.

با تقویت این عادت ‌ها، به شانس فرصت بدهید سراغتان بیاید. هر چه زودتر، بهتر.

بخش کودک و نوجوان تبیان


منبع:هفته نامه دوچرخه

اعظم احمدی

مطالب مرتبط:

معجزه کلمات

آرزوهای دوست داشتنی

اتوبوس زندگی

به مغزتان غذا بدهید

رازنامه های در حال انقراض

بریم عید دیدنی

فصل بهار چه رنگی است؟

مهربانی چیست؟

یک سؤال تازه

چه کسی دوست داشتنی تر است؟

به چی فکر می کنید؟

چطور به راحتی بنویسیم؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.