سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
گلها جلوه ی زیبای قدرت خداوند در طبیعتند.لطافت ، زیبایی،رنگهای متفاوت ، رایحه ی مطبوع گلها باعث می شود که خیلی ها علاقه مند باشند که آنها را به شکل های مختلف نگهداری کنند. بعضی مواقع دسته گلهای طبیعی زیبایی برای ما آورده می شود که دوست داریم آنرا نگهداری
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : ندا داودی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گلهای ماندگار


گلها جلوه ی زیبای قدرت خداوند در طبیعتند.لطافت ، زیبایی،رنگهای متفاوت ، رایحه ی مطبوع گلها باعث می شود که خیلی ها علاقه مند باشند که آنها را به شکل های مختلف نگهداری کنند. بعضی مواقع دسته گلهای طبیعی زیبایی برای ما آورده می شود که دوست داریم آنرا نگهداری کنیم.راه ای مختلفی برای نگهداری گلهای طبیعی که عمر کوتاهی دارند ، برای مدت بیشتری وجود دارد. یکی از این راهها خشک کردن گلهاست.


 

با ابزار و از راههای مختلفی می شود گلهای طبیعی را خشک کرد .در این مقاله به چند روش اشاره می کنیم:

گل بابونه خشک

نحوه خشک کردن گلها بوسیله کتاب

هرگاه دستگاه خاص پرس در دسترس ما نبود از کتاب­های سنگین برای خشک کردن گل استفاده می­کنیم. بدین طریق که گل­ها را لای کاغذ یا روزنامه­ قرار داده و در بین صفحات کتاب پایینی قرار می دهیم. سپس یک آجر، اتو یا هر وسیله ی سنگین را روی کتاب ها می گذاریم. البته توجه داشته باشید که از روزنامه با چاپ مشکی استفاده می کنیم و روزنامه با چاپ رنگی برای این کار مناسب نیست و رطوبت به خود نمی گیرد. سعی می­کنیم وسط گل­هایی را که کمی برجستگی دارند با انگشت فشار دهیم تا کاملاً خوابیده شوند. در روزهای اول هر ۱۲ ساعت یک بار به گل ها سر می زنیم و اگر ممکن باشد روزنامه­های آن ها را عوض می­کنیم تا سریع تر خشک شوند. مدت خشک شدن گل­ها در این روش ۱۰ الی ۱۲ روز می­باشد. برای خشک کردن انواع برگ ها، گل بنفشه و داودی مینیاتوری این روش مناسب است.

 

 

روش خشک کردن گل ها به وسیله شن

برای این منظور می توان از شن های ساحل دریا استفاده کرد. ابتدا شن ها را شسته تا کاملاً تمیز شوند.

سپس گل ها را در داخل شن می خوابانیم. باید دقت داشته باشیم که سنگریزه های درشت در میان شن ها نباشد تا آسیبی به گلبرگ های گل وارد نشود.

 

خشک کردن گل ها

نحوه خشک کردن گل توسط اتو

برای سریع تر خشک کردن گل­ها می­توانیم از روش اتو کردن استفاده کنیم. گل را در بین دستمال کاغذی قرار می­دهیم و چند روزنامه در زیر و روی آن قرار می­دهیم سپس آن را با اتو خشک می­کنیم. اما این روش خیلی برای خشک کردن گل مناسب نیست زیرا رنگ گل در این روش مقداری تغییر می کند.

 

 

 

خشک کردن گل ها در محلول گلیسیرین و آب داغ

برای میوه­های خوشه­ای (مثل انگور) و شاخه­های اُکالیپتوس از این روش استفاده می شود. بدین صورت که یک قسمت گلیسیرین را با دو قسمت آب مخلوط می­کنیم (ابتدا مقداری نمک را در آب داغ حل می­کنیم ) و شاخه­ها را در آن فرو می­کنیم.

زمانی که برگ­ها مقداری رطوبت داشته باشند متوجه می­شویم که به اندازه کافی گلیسیرین به آن ها رسیده و خشک شده اند. با استفاده از این روش برگ­ها نرمی و لطافت خود را حفظ می کنند. برگ­های اُکالیپتوس، گل رز، کاملیا و میوه­های خوشه­ای را با این روش خشک می­کنند.

 

فرآوری بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع : کدبانوی دیجیتالی

 

مقالات مرتبط :

با شادابی همراه شوید

طبیعت در چهاردیواری خانه

گل و گیاه،صفای خانه

بهار در خانه

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین