تبیان، دستیار زندگی
روبوداینامیک در کالیفرنیا روبات شخصی را طراحی و تولید کرده که از قابلیت برنامه ریزی و تغییر کامل برخوردار است و می تواند به عنوان روباتی شخصی در همه کارها کاربر خود را همراهی کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نمایش اولین روبات شخصی قابل برنامه ریزی جهان


 "روبوداینامیک" در کالیفرنیا روبات شخصی را طراحی و تولید کرده که از قابلیت برنامه ریزی و تغییر کامل برخوردار است و می تواند به عنوان روباتی شخصی در همه کارها کاربر خود را همراهی کند.

روبات

روباتهای شخصی در پی خودروهای پرنده و کوله پشتی های جت دار پرنده که در حال حاضر در دسترس افراد مختلف قرار دارند، در حال تبدیل شدن به یکی از ابزارهای معمول زندگی هستند، البته هنوز روباتهایی که بتوانند در تمامی کارهای خانه به افراد کمک کنند تولید نشده اند.

با این همه به زودی امکان استفاده از چنین روباتهایی نیز فراهم خواهد آمد. شرکت "روبوداینامیک" کالیفرنیا برای اولین بار روبات شخصی "لونا" را به جهان معرفی کرد، با وجود اینکه این شرکت تا کنون اطلاعات چندان زیادی درباره این روبات منتشر نکرده است اما آن را دستاوردی بزرگ در زمینه طراحی روبات می داند.

روبات

"لونا" اولین روبات شخصی در جهان است که می توان آن را از طریق خروجی های مختلف بسط و توسعه داد، کاملا قابل برنامه ریزی و قابل اطمینان است. جزئیات بیشتری درباره سخت افزار و نرم افزار این روبات و یا توانایی های آن منتشر نشده است اما آنچه ظاهر لونا نشان می دهد، در کمر روبات دستگیره ای برای حمل تعبیه شده و دو بازوی لوله مانند دارد که می تواند به سینی متصل شده و آن را حمل کند.

لونا از پردازشگر دو هسته ای 2 گیگاهرتزی اینتل برخوردار است، سیستم عامل آن لینوکس بوده و حافظه داخلی آن 32 گیگا بایت است. تعامل با این روبات از طریق نمایشگری 8 اینچی، سه رشته میکروفن و بلندگو و تجهیزات ارتباطاتی بیسیم و موبایل امکان پذیر است.

روبات

لونا همچنین به یک دوربین 8 مگاپیکسلی و حسگرهای سه بعدی مجهز است و باطری 12 ولتی آن می تواند با هر یک بار شارژ لونا را برای 4 تا 8 ساعت روشن نگه دارد. اولین نمونه از لونا با قیمت سه هزار دلار به فروش خواهد رسید اما پس از تولید انبوه این روبات، قیمت آن به هزار دلار کاهش خواهد یافت. از دیگر مشخصات لونا می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

رایانه

*پردازشگر: دو هسته ای 2 گیگاهرتزی اینتل

*کارت گرافیک: nVidia 94000M

*گنجایش حافظه: هشت گیگابایت با قابلیت افزایش تا 32 گیگابایت

*اتصال بی سیم: وای-فای، بلوتوث

*ارتباط موبایل: نسل سوم و نسل چهارم

*سیستم عامل: سیستم عامل لونا متشکل از لینوکس،     ROS

مشخصات ظاهری

*نمایشگر: 8 اینچی لمسی

*دوربین: 8 مگا پیکسلی با زوم دیجیتال

*میکروفن: سه رشته میکروفن و بلند گو مجهز به موقعیت یاب صوتی

ابعاد

*ارتفاع : 157 سانتیمتر

*وسعت پایه: 56 سانتیمتر

*وزن: 30 کیلوگرم

بخش دانش و زندگی تبیان


منبع:

خبرگزاری مهر