تبیان، دستیار زندگی
آیا می دانید که هر نوع سبزی و سیفی جات روش خاص خود را برای منجمد کردن دارد؟ تقریبا تمام سبزیجات خام را می توان در فریزر نگهداری کرد و ارزش غذایی آنها نیز از بین نخواهد رفت. برای این کار مقدماتی لازم است...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چگونگی منجمد کردن سبزیجات

آیا می دانید که هر نوع سبزی و سیفی جات روش خاص خود را برای منجمد کردن دارد؟ تقریبا تمام سبزیجات خام را می توان در فریزر نگهداری کرد و ارزش غذایی آنها نیز از بین نخواهد رفت. برای این کار مقدماتی لازم است. در زیر فهرستی از سبزیجات که به خوبی می توان آنها را منجمد کرد ملاحظه می کنید و روش منجمد ساختن آنها نیز ذکر شده است.

بروکلی و انواع کلم ها:

کلم بروکلی را به اندازه دلخواه خرد کنید. سپس آنها را به مدت سه دقیقه در آب در حال جوش بریزید. کلم ها را آبکش کرده و یک دقیقه زیر آب سرد بگیرید. بعد آنها را کاملا خشک کنید و در کیسه فریزر قرار دهید. فراموش نکنید نام ماده غذایی و تاریخ شروع زمان انجماد را روی آنها بنویسید. کلم های شما سه ماه بدون هیچ صدمه ای باقی خواهند ماند.

مواد غذایی منجمد
لوبیا سبز:

لوبیا سبز ها را با آب سرد بشویید و سر و ته آن را کوتاه کنید یا اگر مایل بودید آنها را به طول دو سانتی متر قطعه قطعه کنید سپس آنها را به مدت دو دقیقه در آب جوش قرار دهید و یک دقیقه زیر آب سرد نگه دارید. آنها را آبکش و با حوله تمیزی خشک کنید. سپس لوبیا سبزها را در کیسه فریزر قرار داده و زمان آغاز انجماد را روی بسته بندی ها قید کنید. زمان نگه داری این سبزیجات سه ماه است. سبزیجات دیگری که شبیه لوبیا سبز هستند نظیر نخود فرنگی و باقلا سبز را نیز می توانید به همین ترتیب برای انجماد آماده کنید.

نخود فرنگی:

ابتدا نخودها را از پوست جدا کرده و به مدت 2 دقیقه در آب جوش، حرارت دهید. بلافاصله با آب سرد خنک کنید و آبکش نمایید. نخودها را برای انجماد در ظرف قرار دهید.

ذرت:

ابتدا پوست و کاکل ذرت را جدا نمایید. آنگاه ذرت را شسته و به مدت 5 دقیقه در آب جوش غوطه ور کنید و بلافاصله با آب سرد خنک نموده و آب کش نمایید. دانه های ذرت را از ساقه جدا کرده (آن را دانه دانه کنید) و داخل ظرف بریزید و سطح آن را با آب بپوشانید، 2 سانت فضای خالی نیز در نظر بگیرید و آن را فریز کنید. چنانچه مایل باشید ذرت را به صورت سالم منجمد کنید؛ آن را با یک پوشش پلاستیکی پوشانده و پس از قرار دادن در ظرف بسته بندی آن را منجمد کنید.

هویج :

سطح بیرونی هویج ها را با چاقوی تیز بتراشید و با آب سرد بشویید. بعد آنها را داخل آب در حال جوش قرار دهید. این عمل باید برای هویج های حلقه حلقه شده دو دقیقه و برای هویج های درسته پنج دقیقه طول بکشد. آنها را آبکش و به مدت یک دقیقه زیر جریان آب سرد بگیرید و هویج ها را خشک کنید. سپس آنها را در ظروف مخصوص یا کیسه فریزر قرار دهید و نام ماده غذایی و تاریخ شروع انجماد را روی آن بچسبانید. در این حالت هویج ها به مدت سه ماه بدون این که خواص خود را از دست بدهند سالم خواهند ماند.

چغندر:

برای منجمد ساختن چغندر ابتدا آن را بپزید. چغندر را درسته بپزید و سر و ته آن را نگیرید زیرا برش دادن چغندر، سبب می شود رنگ قرمز آن به هنگام پخت، خارج و مزه آن تغییر کند. چغندر را می توان به روش های زیر پخت:

در آب جوش و بر روی گاز، در فر و در مایکروفر، برای پختن در آب، آن را می توانید در آب جوش بگذارید، طوری که آب روی آن را بپوشاند سپس حدود پنجاه دقیقه آن را روی حرارت قرار دهید. اگر چغندر بزرگ بود این زمان را بیشتر کنید.

به منظور پختن در فر، فر را با حرارت 150 درجه سانتی گراد گرم کنید. چغندرها را دانه دانه در کاغذ فویل بپیچید و بنا به نسبت درشتی و ریزی آن از یک تا سه ساعت در فر بگذارید و در طول این مدت یک بار آن را پشت و رو کنید.

به هنگام استفاده از مایکروفر چغندر را در کاسه ای قرار دهید و دو قاشق آب در آن بریزید. مایکروفر را به مدت هشت تا ده دقیقه با قدرت حداکثر روشن کنید. در این مدت یک بار چغندر را پشت و رو کنید. وقتی چغندرها کاملا پخته شد آنها را برش دهید و بگذارید خنک شوند. سپس آنها را دانه دانه در کیسه فریزر و یا سلفون بپیچید. نام ماده غذایی و تاریخ شروع انجماد آن را روی بسته ها بنویسید و در فریزر قرار دهید. این چغندرها تا سه ماه خواص خود را کاملا حفظ خواهند کرد.


باشگاه کاربران تبیان- ارسالی از madena2006