تبیان، دستیار زندگی
و یازدهمین سوره قرآن كریم است كه مكی است و 5 آیه دارد. این سوره را «تبت» (1) نیز می نامند. محتوای سوره : این سوره كه در مكه و تقریبا در اوائل دعوت آشكار پیغمبر اكرم (صلی‏الله‏علیه‏وآله‏و سلم ) نازل شده تنها سوره‏ای است كه در آن حمله شدیدی ب
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فضیلت و خواص سوره مسد


یكصد و یازدهمین سوره قرآن كریم است كه مكی  است و 5 آیه دارد. این سوره را «تبت» (1) نیز می نامند.


قرآن حکیم
محتوای سوره

این سوره كه در مكه و تقریبا در اوائل دعوت آشكار پیغمبر اكرم (صلی‏الله‏علیه‏وآله‏و سلم ) نازل شده تنها سوره‏ای است كه در آن حمله شدیدی با ذكر نام نسبت به یكی از دشمنان اسلام و پیغمبر اكرم (صلی‏الله‏علیه‏وآله‏وسلم‏) در آن عصر و زمان (یعنی ابو لهب) شده است، و محتوای آن نشان می‏دهد كه او عداوت خاصی نسبت به پیغمبر اسلام (صلی ‏الله ‏علیه ‏و آله ‏و سلم‏) داشت، و از هیچگونه كارشكنی و بد زبانی او و همسرش مضایقه نداشتند.

قرآن با صراحت می‏گوید: هر دو اهل دوزخند، و راه نجاتی برای آنها نیست، و این معنی به واقعیت پیوست، سرانجام هر دو بی ایمان از دنیا رفتند و این یك پیشگوئی صریح قرآن است.

فضیلت سوره :

در شأن نزول این سوره گفته اند: وقتی رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم در پی فرمان «و أنذر عشیرتك الاقربین» دعوت خود را آشكار كرد جمعی از بستگان خود را به ضیافتی دعوت كرده و در آن جلسه فرمود: چه كسی با من بیعت می كند تا برادر و وصی و وارث و خلیفه بعد از من باشد و جز علی علیه السلام كسی با ایشان بیعت نكرد ابولهب به پا خاست و گفت: تبت یداك. آیا به خاطر این ما را دعوت كرده ای؟ و اینگونه بود كه این سوره بر رسول خدا نازل شد.(2)

در فضیلت این سوره از رسول خدا صلی الله علیه و اله و سلم نقل شده است: هر كس سوره «مسد» را قرائت نماید امید می رود كه خداوند او و ابولهب را در یك جا گرد نیاورد.(3)

از امام صادق علیه السلام نیز روایت شده: هر گاه سوره مسد را قرائتکردید ، ابولهب را نفرین نمایید چون او كسی بود كه پیامبر و آنچه از جانب خداوند آورده بود را تكذیب می كرد.(4)

امام باقر علیه السلام فرمود: خداوند میان او و رسولش حجابی قرار داد تا دیده نشود.(6)

آثار و بركات سوره

1) درمان دردها

امام صادق علیه السلام فرمودند: هر كس سوره مسد را برای دردی بخواند دردش آرام و برطرف می شود و هر كس آن را در رختخوابش بخواند در حفظ و امان الهی خواهد بود. (5)

2) استتار از دید دیگران

برای استتار از دیگران خواندن این سوره را سفارش كرده اند.

چنانكه امام باقر علیه السلام فرمودند: پس از نزول این سوره ، رسول خدا در نمازش گاهی این سوره را می خواند. ام جمیل-همسر ابولهب و خواهر ابوسفیان- برای پاسخ و توهین به پیامبر خارج شد به پیامبر گفتند: ام جمیل به سوی شما می آید و ممكن است به شما ناسزا بگوید: پیامبر فرمود: او مرا نخواهد دید. ام جمیل بدون اینكه رسول الله را ببیند از كنار ایشان عبور كرد.

امام باقر علیه السلام فرمود: خداوند میان او و رسولش حجابی قرار داد تا دیده نشود.(6)

پی نوشت ها :

(1) درمان با قرآن، ص170

(2) مناقب الامام امیرالمومنین علیه السلام، ص380

(3) درمان با قران، ص170

(4) ثواب الاعمال، ص127

(5) تفسیرالبرهان، ج5، ص787

(6) الخرائج و الجرائح، ج2، ص775

فرآوری: محمدی

بخش قرآن تبیان


منابع :

پایگاه اینترنتی انهار

پایگاه جامعه مجازی گفتمان دینی