تبیان، دستیار زندگی
را» شروعی جذاب ـ روندی تكراری برنامه‌ی «سینما و ماورا» كه از سه ماه پیش و با پخش فیلم پر‌مخاطب « كنستانتین» آغاز شد، با پخش آثاری از كشورهایی چون فرانسه، مراكش، آلمان،‌آمریكا، انگلیس، كانادا، استرالیا و ایران ادامه یافت. برن...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گزارشی از فیلم‌های پخش شده‌ی «سینما و ماورا»

شروعی جذاب ـ روندی تكراری


برنامه‌ی «سینما و ماورا» كه از سه ماه پیش و با پخش فیلم پر‌مخاطب « كنستانتین» آغاز شد، با پخش آثاری از كشورهایی چون فرانسه، مراكش، آلمان،‌آمریكا، انگلیس، كانادا، استرالیا و ایران ادامه یافت.

برنامه « سینما و ماورا» كه در ابتدا قرار بود فیلم‌های اكران شده در بخش معناگرای بیست و سومین جشنواره فیلم فجر را نشان دهد، در طول این سه ماه حدود 6 فیلم تكراری از جمله « روز هشتم»،«ایثار»، «تولد یك پروانه»، «بی‌باك»، «سفر بزرگ» و «آهنگ برنادرت» را به روی آنتن برد.

این در حالیست كه فیلم‌هایی چون « خرس»، « لوتر»، « شفابخش» و « برادر الهی ما» كه قرار بود در سری نخست سینما و ماورا پخش شوند، هرگز به روی آنتن نرفت تا به گفته‌ی فرجاد « تهیه كننده این برنامه» پخش آن‌ها به سری دوم موكول شود.

كارشناسان برنامه سینما و ماورا نیز با حضور در نخستین برنامه از این مجموعه با بیان این كه اعتقادی به ژانرمعناگرا ندارند. نام « سینما و ماورا» را بهترین گزینه برای این مجموعه تلویزیونی دانستند. طی این مدت نیز فیلم‌ها بدون دسته‌بندی موضوعی پخش شدند و شاهد پخش فیلم‌هایی چون «‌بهشت برفراز برلین»، « سفر بزرگ»، « ایثار»، « تولد یك پروانه»، «‌حلقه» و « دهكده» بودیم كه تنها وجهه مشتركشان «متافیزیك» بود.

مخاطبی كه نخستین بار پای تماشای چنین برنامه‌ای می‌نشست، به دنبال بحث‌های كارشناسی و توضیحی درباره‌ی این فیلم ها بود كه برخی از فیلم‌های برنامه‌ی « سینما و ماورا» بدون بحث‌های كارشناسی به روی آنتن رفت و كارشناسان ثابت این برنامه در آخرین قسمت‌ها چند هفته در میان حاضر می‌شدند.

به هر طریق سری دوم برنامه «سینما و ماورا» طی هفته‌های آینده و با پخش فیلم‌های پرمخاطبی چون«ماتریكس» آغاز می‌شود و تهیه‌كننده این برنامه نیز همچون سری گذشته از پخش فیلم‌ها معناگرای بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر خبر داده است.

لینک ها :

سه‌گانه‌ی «ماتریكس» در نوروز 85