تبیان، دستیار زندگی
از جمله مسائلی كه مورد بحث بزرگسالان و جوانان تحصیل كرده است و در خانواده و اجتماع پیرامون آن گفتگو بسیار می شود مسأله ایمان به خدا و اعتقاد به خداوند است. بسیاری از بزرگسالان به خدا ایمان راسخ دارند ولی...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کنکوری برای ایمان جوانان


از جمله مسائلی كه مورد بحث بزرگسالان و جوانان تحصیل كرده است و در خانواده و اجتماع پیرامون آن گفتگو بسیار می شود مسأله ایمان به خدا و اعتقاد به خداوند است. بسیاری از افراد به خدا ایمان راسخ دارند ولی كم تر برنامه های مذهبی را اجرا می كنند.

خدا نزدیک است؟

بعضی از جوانان با پیمودن مدارج علمی، ایمانشان به خدا محكمتر می شود و به مبانی دینی بیش از پیش دلبستگی پیدا می كنند. این قبیل جوانان با ایمان گرچه ممكن است پاره ای از مسائل غیر اصولی را كه مورد علاقه والدین و دیگر بزرگسالان است به حساب دین نیاورند و از قبول آن ها سر باز زنند ولی بر اثر تحصیل علم، در ایمان به خدا و اعتقاد به تعالیم دینی مطمئن تر می شوند و نسبت به مسائل معنوی آگاهی و بینش بهتری پیدا می كنند.

اما بعضی از جوانان مسلمان بر اثر تحصیلات چند ساله، معلوماتی كسب می كنند و مطالبی را در پاره ای از رشته های علمی فرا می گیرند ولی اغلب آن ها در علوم الهی و مسائل دینی بی اطلاع یا كم اطلاع اند. اینان با تكیه به آنچه آموخته اند به خود اجازه می دهند كه در تمام بحث های مذهبی وارد شوند. كتاب های مادیون و الهیون را بخوانند. سخنان موافقین و مخالفین خدا را بشنوند و چون به اندازه كافی سرمایه علمی ندارند نمی توانند با افكار نارسای خود مطالب را به خوبی تجزیه و تحلیل كنند. باید گفت : در خانواده هایی كه اختلافات مذهبی و تضاد فكری ، عمیق و ریشه دار است همواره بزرگسالان و جوانان با یكدیگر در كشمكش و نزاعند و هر گروهی گروه دیگر را با بدبینی و سوء نظر می نگرند.

هر قدر دانش بشر افزایش می یابد و اسرار خلقت آشكار تر می گردد ، دانشمندان به نظام متقن و سازمان منظم جهان بیشتر واقف می شوند و نقشه حكیمانه عالم را بهتر می فهمند. پیشرفت علوم و بالا رفتن سطح معلومات بشر در رشته های مختلف، بر ارزش خدا پرستی و تعداد خدا پرستان می افزاید .

جوانان درس خوانده باید همواره به این نكته توجه داشته باشند كه افراد خودخواه و فاقد اخلاق كه مدارجی را در تحصیل علم می پیمایند و مطالبی را می آموزند در معرض خطر قرار می گیرند. چه ممكن است از معلومات خود سوء استفاده كنند، از مسیر حق و فضیلت منحرف شوند و به انواع گناهان و سیئات اخلاق آلوده گردند.

بعضی از جوانان تحصیلكرده تصور می كنند كه خدا پرستی آئین كهنه و قدیمی است و مادیگری یك نظریه جدید و یك روش مدرن است و بر اثر انقلاب فرهنگی نوین به وجود آمده است. برای آنكه خود را متجدد جلوه دهند به صف مادیون می پیوندند و از نظریه آنان سخن می گویند. غافل از آنكه مادیگری نیز دارای سوابق كهن است و گروه مادی و الهی در تمام قرون و اعصار گذشته وجود داشته و امروز نیز وجود دارند.

حضرت علی (ع) می فرمایند: در علم و ادب بكوشید چه آنكه عِالم ، عزیز و گرانقدر است اگرچه به خاندان بزرگی منتسب نباشد، اگر چه فقیر بی بضاعت باشد و اگر چه جوان باشد. 1

علم بهتر است یا ثروت؟

جوانان نباید تحصیلاتشان باعث غرورشان شود و مطالعه پاره ای از كتب مادیون آنان را به گمراهی سوق دهد. در دنیای نوین صدها دانشمند بزرگ و عالیند كه رهبران فرهنگ جدیدند و بعضی از آن ها در سطح خود به دریافت جایزه نوبل موفق شده اند پیرو مكاتب الهی هستند و جهان را آفریده خداوند دانا و  توانا می دانند . بنابراین كسانی كه دانش را به منظور استفاده های ناروا كسب می كنند و می خواهند آن را وسیله ارضاء تمنیات غیر مشروع خود قرار دهند در نظر پیشوایان دین مطرودند و رهبر عالی قدر اسلام پیروان خود را از آن بر حذر داشته است.

زهرا یوسفی مصری

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع:

1- شرح ابن ابی الحدید، ج 20، ص 332

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.