تبیان، دستیار زندگی
بیشتر خانم‌ های باردار از ترک‌ ها و تیرگی پوست بدن و صورت‌ شان خسته می شوند و وقتی سراغ کیف آرایش ‌شان می ‌روند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

باید و نبایدهای آرایش در دوران بارداری


بیشتر خانم‌ های باردار از ترک‌ ها و تیرگی پوست بدن و صورت‌ شان خسته می شوند و وقتی سراغ کیف آرایش ‌شان می ‌روند، نگران این می شوند که آیا استفاده از این مواد آرایشی و بهداشتی در دوران بارداری، خطری برای جنین آن ها ایجاد نمی‌ کند؟
لوازم آرایشی

تا کنون هیچ شواهد ثبت ‌شده‌ ای وجود ندارد که مواد شیمیایی موجود در کرم‌ های ضدآفتاب که از طریق پوست جذب می‌ شوند، به مادر یا به جنین آسیبی رسانده باشد. اگر می خواهید خیلی محتاط باشید، بهتر است از یک کرم ضدآفتاب غیرشیمیایی استفاده نمایید.

بارداری و برنزه ‌کننده‌ ها

استفاده از لوسیون‌ های حمام آفتاب (برنزه‌ کننده‌ ها) کمتر از خود آفتاب گرفتن ضرر دارد. سوختگی ‌ها و برنزه کردن پوست احتمال ایجاد چین و چروک را در پوست زیاد می‌ کند. تابش مستقیم خورشید روی پوست صورت و پیشانی سبب ایجاد لکه‌ هایی در صورت می ‌شود که در زنان باردار که به دلیل تغییرات هورمونی مستعد به وجود آمدن لک هستند، بیشتر ظاهر می شود.

بنابراین به زنان باردار توصیه می ‌شود که در معرض آفتاب و نور مستقیم خورشید قرار نگیرند.

بارداری و کرم ‌های ضدترک

در ماه چهارم بارداری به تدریج  روی پاها، شکم و دستان راه‌ راه‌ های سفید یا صورتی ‌رنگی ایجاد می شود. البته این حالت در تمامی‌ زنان باردار وجود ندارد و به میزان کشش پوست بدن آن ها بستگی دارد. برای جلوگیری از به وجود آمدن این راه ‌راه‌ ها که دیگر ناپدید هم نخواهند شد، باید ازهمان ماه اول بارداری از کرم ‌های ضدترک ویژه زنان باردار استفاده نمایید.

بارداری و رنگ مو

- از موادی که موها را صاف، بی‌ رنگ، رنگ یا فر می‌ کنند، تا سه ماهه دوم بارداری استفاده نکنید.

- استفاده از این مواد در را باید جایی با تهویه خوب انجام دهید.

- موها و پوست سرتان پس از استفاده از این مواد باید کاملا شسته شوند.

- برای این که مطئن شوید که به این مواد‌‌ آلرژی ندارید، ابتدا آن ها را روی دسته کوچکی از موهای‌ تان آزمایش نمایید.

بارداری و کرم‌ های ضدآکنه

چنانچه از لوازم آرایش استفاده می ‌کنید از محصولاتی استفاده کنید که به جای روغن بر پایه آب ساخته شده باشند و روی آن برچسب "غیر کومدون ‌زا" داشته باشد که به این معنا است که منافذ پوست را مسدود نمی کند و آکنه را تشدید نمی کند. پیش از خوابیدن حتما آرایش را پاک کنید. با مشورت پزشک از ژل‌ های دارویی برای درمان آکنه استفاده نمایید زیرا ممکن است آکنه پوست شما شدید باشد.

برخی از محصولات که بـدون نسـخه به فـروش می‌ رسند و یا داروهایی که برای تهیه آن ها نسخه لازم است، به از بین بردن آکنه کمک می‌ کنند اما استفاده بعضی از موادی که داخل آن ها به کار رفته ‌اند به خوبی در دوران بارداری مطالعه نشده است. بنابراین بدون تأیید پزشک از داروهای ضدآکنه استفاده ننمایید.

استفاده از داروی ایزوترتینوئین خوراکی در دوران بارداری اکیدا ممنوع است زیرا به ناهنجاری جنین منجر می ‌شود (از مصرف ترتینویین موضعی نظیر Retin-A نیز بپرهیزید). مصرف کرم‌ های حاوی آنتی ‌بیوتیک نظیر اریترومایسین و کلیندامایسین در دوران بارداری کاملا مجاز است اما استفاده کرم های حاوی تتراسیکلین مجاز نمی باشد.

عسل

آرایش در سه‌ ماهه اول و سه‌ ماهه دوم بارداری

در سه‌ ماهه اول و سه‌ ماهه دوم بارداری دو دوره ‌ای هستند که خانم باردار باید بسیار مراقب باشد. سوالی که در ذهن بیشتر خانم های باردار می باشد این است که آیا می‌ توانند در این دو دوره بارداری از لوازم آرایشی مختلف استفاده نمایند؟

یکی از معضلاتی که بیشترخانم‌ ها در دوران بارداری با آن مواجهه هستند ایجاد لک بارداری در صورت آن ها است و برای کاهش این لک ها و بهبود نسبی آن ها استفاده از ضدآفتاب‌ ها ضروری می باشد.

توصیه می شود که ازضدآفتاب‌ های فیزیکال جایگزین ضدآفتاب ‌های شیمیایی در دوران بارداری استفاده شود. در مورد کرم‌ های لایه ‌بردار نیز توصیه می شود که از کرم‌ های ترتینوئین که احتمال تاثیر ناخوشایند بر روی جنین در صورت جذب دارو دارد استفاده نشود.

اما استفاده از کرم‌ ها و لوسیون ‌های که حاوی اسید میوه هستند، اشکالی ندارد، البته به شرط آن که به هنگام روز از کرم ضدآفتاب‌ های فیزیکی استفاده ‌شود.

از رنگ کردن موها مخصوصا رنگ ‌های تیره در سه ماهه اول و حتی سه ماهه دوم بارداری جدا خودداری کنید زیرا مواد شیمیایی موجود در این رنگ ‌ها به ویژه پارافنیلن دی‌ آمین قابل جذب هستند و برای جنین خطرناک هستند.

بهترین روش در این دوران استفاده از های‌ لایت است که خطر تماس مواد شیمیایی رنگ با کف ‌سر بسیار کم است. البته تاکنون مطالعات علمی را اثبات نکرده‌ اند که مصرف رنگ مو در دوران بارداری باعث بروز مشکلات برای جنینی می شود اما بهتر است از مصرف هرنوع ماده شیمیایی قابل جذب که احتمال مضر بودن آن برای سلامت جنین وجود دارد، پرهیز شود.

برخی مواد آرایشی‌ حاوی مواد ضدآفتاب هستند که میزان آن به هیچ وجه برای پیشگیری یا درمان لک‌ بارداری کافی نمی باشند لذا این کرم‌ پودرها نباید جایگزین مصرف ضدآفتاب ‌های فیزیکی گردند.

کسانی که مستعد جوش صورت هستند و یا احتمال تشدید شدن آکنه صورت آن ها در دوران بارداری زیاد است نباید از کرم‌ پودرهای چرب استفاده کنند زیرا باعث وخیم تر شدن جوش‌ های صورت‌ آن ها می گردد.

استفاده کم از کرم پودر و پنکیک برای کسانی که عادت به آرایش کردن دارند کمترین خطر را دارد. برخی از مواد آرایشی مانند برخی از رژلب‌ ها حاوی مقادیر بیش از حد فلزات سنگین مانند سرب هستند که امکان جذب مخاطی و پوستی آن ها وجود دارد و لذا در دوران بارداری از مصرف این لوازم آرایشی تا حد امکان اجتناب کنید، مخصوصا انواع غیراستاندارد آن ها که حاوی مقدار نامتعارف سرب هستند و ممکن است که خطرناک ‌تر باشند.

بنابراین توصیه می ‌شود که تا حد امکان از مصرف لوازم آرایشی به خصوص انواع غیراستاندارد به شدت خودداری کنید، زیرا سلامت جنین از زیبا بودن صورت مادر مهم تر است.

در هوای آلوده کمتر آرایش کنید

دبیر انجمن پوست و موی ایران گفت: آرایش کردن به ویژه از نوع غلیظ آن در هوای آلوده شهرها اثرات سویی در روند تکثیر و بازسازی سلول‌ های اپیدرم به همراه دارد.

دکتر محمد گلشنی، با اعلام این خبر گفت: "میزان بالای غلظت مونواکسیدکربن و دود حاصل از سوخت‌ های فسیلی علاوه بر تاثیرات زیانبار قلبی و ریوی موجب اختلال در کارکرد سلول‌ های پوست و ایجاد چهره‌ ای غیرشاداب و کدر در افراد می ‌شود." وی با اشاره به این که سلول ‌های اپیدرم (لایه سطحی) هر 28 روز یک بار بازسازی کاملی انجام می‌ دهد افزود: "در صورت نارسایی اکسیژن به این سلو‌ل ‌ها، شاهد اثرات سوء در پوست بدن به ویژه صورت، گردن و دست ‌ها خواهیم بود."

دکتر گلشنی با هشدار به افرادی که در این روزها از لوازم آرایشی با میزان بالا استفاده می‌ کنند توصیه کرد: "با تهیه پاک ‌کننده‌ های غیرصابونی با PH اسیدی سازگار با پوست که به Syndet Bar معروف ‌اند (از داروخانه‌ ها) به حفظ سلامت و شادابی پوست بدن خود کمک کنند. این پاک ‌کننده‌ ها در مقایسه با صابون ‌های جامد و مایع علاوه بر امکان استفاده مکرر در طول شبانه‌ روز، به دلیل سازگاری چربی‌ های طبیعی پوست از جمله سرامیدها را کمتر برداشته و اثرات خشکی پوست و تحریکی کمتر خواهند داشت."

دبیر انجمن پوست ایران استفاده از کرم‌های درمانی تجویز شده از سوی پزشکان همچنین مصرف کرم ضدآفتاب و کرم ‌های مرطوب ‌کننده پوست را در روزهای آلودگی هوا مورد تایید قرار داد و گفت: "هموطنان پس از بازگشت به منزل، در پی شست ‌وشوی سریع، حتما از مرطوب‌ کننده پوست ‌های خشک و یا چرب استفاده کنند.

وی در پایان گفت: "استحمام و شست‌ وشوی موها با شامپوهای معمولی به صورت روزانه جهت حذف آلاینده ‌های هوا و محیط ‌زیست از مهم‌ ترین نکات بهداشتی در ایام آلودگی هوا است که به نشاط و شادابی پوست و موها کمک فراوانی می ‌کند."

فرآوری: معصومه آیت اللهی

بخش تغذیه و سلامت تبیان


منابع:

سلامتیران

پزشکان بدون مرز

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

برخی مواد آرایشی باعث جوش می شوند

تاثیر بلوغ و بارداری و یائسگی بر پوست

آرایش زیاد برای پوست مضر است

مشکلات ناشی از مواد آرایشی

عوارض مواد آرایشی و حساسیت های پوستی

آرایش هم باعث نازیبایی می شود

کرم هاى آرایشى و زیبایى هاى ظاهرى

فواید و مضرات کرم هاى آرایشى

پوسته‌ ریزی‌ لب‌ ها ناشی از مواد آرایشی

برخی از کرم‌ های پوست،‌ خطرناکند!

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.