تبیان، دستیار زندگی
فیلم سینمایی «قلاده‌های طلا» بعنوان سیاسی‌ترین فیلم سینمای ایران به دلیل مشکلات مالی سرانجامی مبهم پیدا کرده‌است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از «قلاده‌های طلا» چه خبر!؟


فیلم سینمایی «قلاده‌های طلا» بعنوان سیاسی‌ترین فیلم سینمای ایران به دلیل مشکلات مالی سرانجامی مبهم پیدا کرده‌است.


از «قلاده‌های طلا» چه خبر!؟

تازه‌ترین ساخته ابوالقاسم طالبی کارگردان صریح و پرحاشیه سینمای ایران آنقدر پتانسیل خبرسازی دارد که حتی اگر در مرحله پیش تولید درگیر با مشکلات مالی شود و حتی برخی احتمال لغو ساخت آن را مطرح کنند بازهم جایگاهی ویژه در میان خبرهای سینمایی دارد. در همین راستا هم تک جمله کارگردان این پروژه درباره احتمال بازماندن از ساخت سریعاً در صدر خبر رسانه‌ها قرار می‌گیرد. اظهارنظری که ابوالقاسم طالبی اولین بار در گفت‌وگو با روزنامه تازه‌ تأسیس تماشا از آن سخن گفت و به فاصله چند روز از سوی تهیه‌کننده فیلم اصلاحیه خورد!

اگر بودجه نرسد...!

«اگر بودجه نرسد...» پیش‌شرطی است که در کنار بار خبری کارکردهای دیگری هم دارد که گاه عوامل سازنده یک فیلم ناگزیر از به ‌کار بستن آن می‌شوند. یکی از این کارکردها تلنگر به رسانه‌ها درباره بد عهدی «برخی ارگان‌ها» در زمینه پایبندی به تعهدات مالی است. «اگر بودجه نرسد فیلم قلاده‌های طلا را نمی‌سازم» این نقل قول از ابوالقاسم طالبی که در روزهای اخیر رسانه‌ای شده‌است هم گویا کارکردی اینچنین دارد تا شاید فشار رسانه‌ها آن «برخی ارگان‌‌ها» را بر سر عهد آورد و سیا‌سی‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران به محاق نرود. کار گردان فیلم «قلاده های طلا» اخیراً درباره وضعیت این فیلم گفته‌است: «با ناراحتی مجبورم بگویم که هنوز بودجه نداریم و به ما بودجه نداده‌اند. اگر بودجه نرسد این فیلم را نمی‌سازم. به هر صورت این فیلم دکور دارد، بازیگران ستاره دارد و کلی هزینه‌های دیگر و ما قرار بود وارد پیش تولید شویم که با این اوصاف بعید می‌دانم این اتفاق بیافتد.» در پی انتشار این اظهارت به نقل از طالبی برخی رسانه‌ها شورع به گمانه‌زنی درباره سرانجام این پروژه کردند و حتی خبر از منتفی شدن ساخت آن دادند اما واقعیت امر چیز دیگری است.

ابوالقاسم طالبی: با ناراحتی مجبورم بگویم که هنوز بودجه نداریم و به ما بودجه نداده‌اند. اگر بودجه نرسد «قلاده‌های طلا» را نمی‌سازم.

توقف در کار نیست

محمد خزاعی تهیه‌کننده «قلاده‌های طلا» در گفت‌وگو با «وطن امروز» ضمن تأیید بخشی از اخبار منتشر شده گفت: «مشکلات مالی در مسیر این پروژه وجود دارد اما این مشکلات هنوز در آن حدی نیست که پروژه را متوقف کند.» خزاعی در توضیح دلایل بروز این مشکلات می‌گوید: «متأسفانه مراکز دولتی و غیردولتی که برای پیشبرد این پروژه وعده‌هایی به ما داده بودند به تعهدات مالی خود عمل نکرده‌اند و عدم تأمین بودجه‌ از سوی این ارگان‌ها باعث بروز مشکلات شده است.» تهیه‌کننده «قلاده‌های طلا» در کنار تأیید مشکلات احتمال توقف سات این فیلم‌سینمایی را کاملاً منتفی می‌داند و می‌گوید: «مراحل پیش تولید این پروژه در دست پیگیری است و هرچند به‌واسطه بروز مشکلات مالی اندکی این روند کند شده‌است اما هرگز متوقف نمی‌شود.» خزاعی با تأکید بر پیگیری و رایزنی برای رفع مشکلات می‌گوید: «قطعاً تا آخر این هفته همه چیز درباره سرانجام این پروژه مشخص خواهد شد و پس از نهایی شدن برنامه‌ریزی برای آغاز فیلمبرداری اطلاعات تکمیلی درباره عوامل توسط آقای طالبی رسانه‌ای خواهد شد.»

از «قلاده‌های طلا» چه خبر!؟

بازسازی میدان‌‌های پایتخت

از نکات جالب توجه درباره مشکلات مالی بوجود آمده در مسیر پیش تولید «قلاده‌های طلا» می‌توان احتمال اثرگذاری منفی این مشکلات بر کیفیت مدنظر تهیه‌کننده و کارگردان را مطرح کرد. به‌خصوص که چندی پیش خبر رسید برای این فیلم قرار است دکور برخی میادین شهر تهران همچون آزادی، ونک و انقلاب در فضایی خارج از پایتخت بازسازی شود و بی‌تردید این تمهید هزینه‌ای قابل توجه برای گروه تولید در پی خواهد داشت. تهیه‌کننده «قلاده‌های طلا» اما درباره تأثیر مشکلات مالی بر برآورد اولیه تولید می‌گوید: «کار ساخت دکورهای پروژه همچون دیگر مراحل پیش تولید از همان ابتدا در دستور کار قرار داشت و با بروز مشکلات مالی این بخش‌ هم با اندکی کندی و توقف قطعی مواجه شده‌است اما نمی‌توان آن را لغو کرد چراکه قطعاً واقفید که برای تصویربرداری بخش‌های خارجی فیلم نمی‌توان از لوکیشن‌های اصلی مانند میدان آزادی و انقلاب بهره‌گرفت. هم از نظر بندآمدن خیابان و ترافیکی ما با مشکل مواجه می‌شویم و هم مجوزهای امنیتی لازم برای این کار در اختیار ما قرار نخواهد گرفت. بنابر این ساخت از حجم از دکور برای پروژه لازم است و نمی‌توان آن را لغو کرد.»

سیاسی‌ترین فیلم سینمای ایران

فیلم سینمایی «قلاده‌های طلا» به کارگردانی ابوالقاسم طالبی که پیش‌تر «غبار روشن است» نام داشت مدتی است وارد مرحله پیش‌تولید شده و این روزها دست‌اندرکاران این فیلم مشغول مذاکره برای انتخاب بازیگران هستند؛ تاکنون حضور مریلا زارعی، امین حیایی، محمدرضا شریفی‌نیا در این فیلم قطعی شده‌است.

تهیه‌کننده «قلاده‌های طلا»: مراحل پیش تولید این پروژه در دست پیگیری است و هرچند به‌واسطه بروز مشکلات مالی اندکی این روند کند شده‌است اما هرگز متوقف نمی‌شود. قطعاً تا آخر این هفته همه چیز درباره سرانجام این پروژه مشخص خواهد شد.

فیلمنامه این فیلم را طالبی خود به نگارش درآورده که به حوادث پس از انتخابات می‌پردازد. طالبی پیش از این فیلم‌های سینمایی«نغمه»، «دست‌های خالی»، «عروس افغان» و مجموعه تلویزیونی «به کجا چنین شتابان» را کارگردانی کرده‌است. «قلاده‌های طلا» که مضمونی سیاسی دارد، یکی از پربازیگرترین پروژه‌های سینمایی این سال‌ها به شمار می‌رود.

 فرآوری: امید صبوری

بخش سینما وتلویزیون تبیان


منابع: روزنامه تماشا/ روزنامه وطن امروز/ سایت خبری پارس توریسم