تبیان، دستیار زندگی
مواد لازم: روغن جامد  2 پیمانه آرد سفید گندم  5 پیمانه زرده تخم مرغ  2 عدد شیر پاستوریزه  1 پیمانه بیکینگ پودر  یک دوم قاشق چای خوری کنجد  مقداری برای تزیین طرز تهیه: روغن را ذوب کرده و با آرد مخلوط کنید. زرده ی تخم مرغ ها را...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کلمپه کرمانی


کلمپه کرما نی

مواد لازم:

روغن جامد2 پیمانه
آرد سفید گندم5 پیمانه
زرده تخم مرغ2 عدد
شیر پاستوریزه1 پیمانه
بیکینگ پودریک دوم قاشق چای خوری
کنجدمقداری برای تزیین

طرز تهیه:

روغن را ذوب کرده و با آرد مخلوط کنید. زرده ی

تخم مرغ ها  را با همزن بزنید. سپس همراه با شیر  و بیکینگ پودر به مخلوط آرد و روغن اضافه کنید. در صورتی که خمیر شل بود، کمی آرد اضافه کنید تا خمیر نرم و لطیفی حاصل شود و به دست نچسبد. به مدت 30 دقیقه به خمیر استراحت دهید. در این فاصله، خمیر را روی سطح صافی که آرد پاشیده اید، با وردنه به قطر نیم سانت پهن کنید و با قالب گرد قالب بزنید.

روی یکی از لایه ها به اندازه ی یک گردوی کوچک از مخلوط خرما (مواد لازم و طرز تهیه این مخلوط در زیر آمده است) قرار دهید . دایره ی دیگری از خمیر را روی آن قرار دهید. لبه های خمیر را به هم فشار دهید تا کاملاً به هم بچسبد و بادست خمیر را پیچ دهید و با مهر شیرینی پزی روی آن را نقش بزنید. کمی

کنجد  روی آن بپاشید. شیرینی ها را داخل سینی شیرینی پزی قرار داده و در طبقه ی وسط فری که از قبل با حرارت 180 درجه ی سانتی گراد گرم شده، به مدت 20-15 دقیقه قرار دهید، تا پخته و کمی طلایی شود. سپس از فر خارج کنید.

مواد لازم برای مخلوط خرما:

خرما500 گرم
روغن جامدیک دوم پیمانه
گلابمقداری

طرز تهیه:

خرم ا را پوست گرفته،هسته ی آن را جدا کنید و در غذا سازه پوره کنید. روغن و گلاب را نیز به خرما اضافه کنید. (گلاب به حدی باشد که مایه شل نشود)

منبع: ماهنامه دنیای تغذیه شماره 46

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.