تبیان، دستیار زندگی
بدان كه اول شرط از براى مجاهد در این مقام و مقامات دیگر كه مى تواند منشا غلبه بر شیطان و جنودش شود، حفظ طایر خیال است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مديريت فکر و خيال

ذهن, افکار, خیالات

شايد عنوان اين مقاله براي شما کمي عجيب باشد. عجيب بودن آن هم به اين مساله بر مي گردد که مديريت فکر و خيال، چه ربطي به سير و سلوک دارد. براي روشن شدن اين مساله، چند نکته خدمت شما ارئه مي‌شود.

1. همانطور که مي دانيد، تمام قواي بدن، در اختيار مغز است و فرمانده کل قوا، در ساخت و ايجاد اراده براي انجام افعال، ذهن انسان است.

2. از نظر شرعي و ديني، تا وقتي بنده مرتکب گناه نشود، گناهي براي او نوشته نمي‌شود حتي اگر به آن گناه فکر کند.

3. روايت است که هر کس به چيزي فکر کند، لامحاله در آن خواهد افتاد (آن کار را انجام خواهد داد)

با توجه به سه نکته فوق، کساني که بتوانند افکار ذهن خود را مديريت کنند و آن را از افکار پليد، پاک سازند، اولين قدم سلوکي را برداشته اند.

توصيه هاي امام خميني رحمه الله را در اين زمينه  بخوانيد:

بدان كه اول شرط از براى مجاهد در اين مقام و مقامات ديگر كه مى تواند منشا غلبه بر شيطان و جنودش شود، حفظ طاير خيال است

بدان كه اول شرط از براى مجاهد در اين مقام و مقامات ديگر كه مى تواند منشا غلبه بر شيطان و جنودش شود، حفظ طاير خيال است . چون كه اين خيال مرغى است بس پرواز كن ، كه در هر آنى به شاخى خود را مى آويزد، و اين موجب بسى از بدبختى ها است . وخيال يكى از دستاويزهاى شيطان است كه انسان را به واسطه آن بيچاره كرده ، به شقاوت دعوت مى كند.

انسان مجاهد كه در صدد اصلاح خود بر آمده و مى خواهد باطن را صفايى دهد، و آن را از جنود ابليس خالى كند بايد زمام خيال را در دست گيرد، و نگذارد هر جا مى خواهد پرواز كند و مانع شود از اين كه خيال هاى فاسد باطل براى او پيش آيد، از قبيل خيال معاصى و شيطنت . هميشه خيال خود را متوجه امور شريفه كند، و اين اگر چه در اول امر قدرى مشكل به نظر مى رسد و شيطان و جنودش آن را به نظر بزرگ جلوه مى دهند، ولى با قدرى مراقبت و مواظبت ، امر سهل مى شود.

ممكن است براى تجربه ، تو نيز چندى در صدد جمع خيال باشى و مواظبت كامل از آن كنى . هر وقت مى خواهد متوجه امر پست و خسيسى شود، آن را منصرف كنى و متوجه كنى به امور ديگر، از قبيل مباحات يا امور را جحه شريفه . اگر ديدى نتيجه گرفتى ، شكر خداى تعالى كن بر اين توفيق ، واين مطلب را تعقيب كن ، شايد خداى تو به رحمت خود راهى براى تو باز كند از ملكوت ، كه هدايت شوى به صراط مستقيم انسانيت ، و كار سلوك الى الله تعالى براى تو آسان شود.

و ملتفت باش كه خيالات فاسده قبيحه و تصورات باطله از القاآت شيطان است كه مى خواهد جنود خود را در مملكت باطن تو برقرار كند، و تو كه مجاهدى با شيطان و جنودش ، و مى خواهى صفحه نفس را مملكت الهى و رحمانى كنى ، بايد مواظب كيد آن لعين باشى ، و اين اوهام بر خلاف رضاى حق تعالى را از خود دور نمايى تا ان شاء الله در اين جنگ داخلى ، اين سنگر را كه خيلى مهم است از دست شيطان و جنودش بگيرى كه اين سنگر، به منزله سر حد است . اگر اين جا غالب شدى ، اميدوار باش .

و ملتفت باش كه خيالات فاسده قبيحه و تصورات باطله از القاآت شيطان است كه مى خواهد جنود خود را در مملكت باطن تو برقرار كند،

و اى عزيز! از خداى تبارك و تعالى در هر آن استعانت بجوى و استغاثه كن در درگاه معبود خود، و با عجز و الحاح عرض كن : بارالها! شيطان دشمن بزرگى است كه طمع بر انبيا و اولياى بزرگ توداشته و دارد تو خودت با اين بنده ضعيف گرفتار امانى و اوهام باطله و خيالات و خرافات عاطله ، همراهى كن كه بتواند از عهده اين دشمن قوى برآيد، و در اين ميدان جنگ با اين دشمن قوى كه سعادت و انسانيت مرا تهديد مى كند، تو خودت با من همراهى فرما كه بتوانم جنود او را از مملكت خاص تو خارج كنم و دست اين غاصب را از خانه مختص به تو كوتاه نمايم . (1)


منبع:

1. چهل حديث ، ص 16

تهيه و توليد: محمد حسين امين - گروه حوزه علميه تبيان