تبیان، دستیار زندگی
یکی از دلایلی که افراد ازدواج می کنند ، علاوه بر رفع نیازها و رسیدن به آرامش ،فرزند آوری و تغییر نقش ها از زن و شوهری به مادر و پدری است. داشتن فرزندی که با خنده اش فضای خانه را حال و هوایی دیگر دهد ، همیشه مطبوع و دلنشین بوده است .تاجایی که زوج های نابار
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فرزند کمتر یا بیشتر؟


یکی از دلایلی که افراد ازدواج می کنند ، علاوه بر رفع نیازها و رسیدن به آرامش ،فرزند آوری و تغییر نقش ها از زن و شوهری به مادر و پدری است. داشتن فرزندی که با خنده اش فضای خانه را حال و هوایی دیگر دهد ، همیشه مطبوع و دلنشین بوده است .تاجایی که زوج های نابارور برای فرزند دارشدن متحمل سختی ها و مشکلات زیادی می شوند.


فرزند

آموزش‌های پنهان و آشکار، مانند ترویج ایده فرزند کمتر و زندگی بهتر، رشد جمعیت و میل به داشتن فرزند را کاهش داده‌است.امان الله قرایی‌مقدم عضو هیات علمی دانشگاه تربیت معلم درباره بی‌رغبتی برخی از جوانان به داشتن فرزند عنوان کرد: تغییر نگرش و طرز تفکر جوانان امروزه باعث شده است آنها میل کمتری به داشتن فرزند داشته باشند.

این جامعه شناس در ادامه تصریح کرد: نگرش زوج های جوان در این دوره بر اثر عوامل مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی چنین شده است که به خود می‌گوید تنها کار ما در این دنیا فرزنددار شدن نیست، یک بار به دنیا می‌آییم و حق داریم زندگی کنیم. (داشتن فرزند با خود محدودیت هایی را به دنبال دارد.)

قرایی‌مقدم با تاکید بر این نکته که این روند از مدت‌ها قبل آغاز شده است، خاطر نشان کرد: علاوه بر تعلیم و تربیت مستقیم از سوی رسانه‌ها و شرایط جامعه، تغییر الگوی زندگی، برگزاری مراسم ها،گفت‌وگوها و مجامعی که زنان در آن حضور دارند باعث شده است که نگرش آن‌ها درباره زندگی و فرزنددار شدن عوض شود.

علاوه بر تعلیم و تربیت مستقیم از سوی رسانه‌ها و شرایط جامعه، تغییر الگوی زندگی، برگزاری مراسم ها،گفت‌وگوها و مجامعی که زنان در آن حضور دارند باعث شده است که نگرش آن‌ها درباره زندگی و فرزنددار شدن عوض شود.

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت معلم مواردی مانند موضوعات مربوط به جمعیت شناسی عامل‌هایی چون فقر، اقتصاد و سیاست را به اندازه تعلیم و تربیت در کاهش جمعیت موثر ندانست و اظهار داشت: کاهش جمعیت بحثی بود که جامعه‌شناسان از دهه 70 و به بعد از سخنان دبیر کل وقت سازمان ملل که خطر انفجار جمعیت را مطرح کردند، شروع شد و ما هم چند مقاله در این باره نوشتیم که در آن به موضوعاتی از جمله مسائل جمعیتی مانندخطر انفجار جمعیت یا کاهش آن در ایران اشاره شده بود.

وی ادامه داد: امروزه براثر ارائه آموزش های پنهان و آشکار، مانند شعارهایی که روی در و دیوار نوشته می شود  از جمله فرزند کمتر و زندگی بهتر، رشد جمعیت و میل به داشتن فرزند کاهش یافته است.

قرائی مقدم مسائلی را چون آینده شغلی و مسکن فرزندان را عامل عدم تمایل زنان به داشتن فرزند دانست و تصریح کرد: علاوه بر زنان تحصیل کرده، بی‌سوادان نیز به این مسئله می‌اندیشند. در مسئله باور شدن نیز زنان نقش اساسی دارند و اگر مردان هم بچه بخواهند زنان زیر بار مسئولیت نمی‌روند.

خانواده

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت معلم  عدم تمایل به داشتن فرزند را نگاهی افراطی به این مسئله عنوان و تصریح کرد: این که زوج ها در کل بچه نخواهند نوعی افراط در این نگرش است. درست است که فرزند آوری زمینه های لازم خود را می طلبد و زن و شوهر باید زمانی اقدام کنند که هم در روابط فی مابین به آرامش و تفاهم نسبی رسیده باشند و هم برای آینده ی فرزندشان برنامه ریزی کرده باشند اما افراط در این موضوع درست نیست. گاهی زوج جوانی فرزنددار شدن را به تاخیر می اندازند تا زمانی که خانه ای برای خودشان خریداری کنند اما زمانی که این اتفاق می افتد ،دیگر از نظر سن و سال و حوصله ،توانایی تربیت کردن فرزند را به خوبی گذشته ندارند.

طبق اعتقادات دینی ما ، تلاش و حرکت و برنامه ریزی لازم است اما بنای خانواده آنقدر مقدس است که برکت زندگی زمانی که فرزندی متولد می شود ، متفاوت خواهد شد.خانواده ی ایرانی متشکل از پدر و مادر و فرزند است و تصور خانواده در شرایطی که فرزندی در آن نیست ، دور از ذهن است.ممکن است در زندگی غربی این مدل خانواده تعریف شده باشد و حتی در برخی مواقع آنان حیوان خانگی را به جمع خود اضافه کنند اما در ایران چنین چیزی پذیرفته شده نیست .باید تلاش کنیم تا گرفتار افراط و تفریط نشویم .

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع : برنا

مقالات مرتبط :

وقتی همسرت مادر می شود 

منو دوست داری یا بچه ‌رو؟

به چه قیمت بچه دار می شوید؟

آماده باش برای فرزند آوری

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.