تبیان، دستیار زندگی
مید باكری» برگزار شد محسن رضایی: اسفند، ماه شهادت فرماندهان در جنگ تحمیلی است مراسم بزرگداشت شهیدان «مهدی باكری و حمید باكری» با عنوان «پرواز در هور»، دیشب در فرهنگسرای بهمن برگزار شد. در این مراسم كه با حضور تعدادی از فرمان...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مراسم بزرگداشت شهیدان «مهدی باكری و حمید باكری» برگزار شد

محسن رضایی: اسفند، ماه شهادت فرماندهان در جنگ تحمیلی است


مراسم بزرگداشت شهیدان «مهدی باكری و حمید باكری» با عنوان «پرواز در هور»، دیشب در فرهنگسرای بهمن برگزار شد.

در این مراسم كه با حضور تعدادی از فرماندهان دوران دفاع مقدس و همرزمان این دو شهید برگزار شد، دكتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دوران دفاع مقدس گفت: اسفندماه، ماه شهادت فرماندهان در جنگ تحمیلی است و شهید مهدی باكری، شهید حمید باكری و شهیدان همت، حسین خرازی و عباس كریمی هر كدام در ماه اسفند سال‌های مختلف جنگ تحمیلی شهید شده‌اند.

وی گفت: بهتر است در مراسم‌های برگزار شده برای هر یك از این فرماندهان، از دیگران نیز یاد شود، مثلا از شهید همت كه سینه سپر بسیاری از حوادث بود و حسین خرازی كه ابوالفضل جبهه‌ها نام گرفته بود.

دكتر رضایی ادامه داد: وقتی برای نسل سوم و جوانان از جنگ صحبت می‌شود، احساس می‌كنند نیروهای عراق و ایران در مقابل هم ایستاده و جنگیده‌اند و در این میان تعدادی از ایران شهید و و تعدادی نیز از نیروهای عراق كشته‌ شده‌اند و این طبیعی است، در حالی كه این طور نبود. چون وقتی جنگ شروع شد، ایران امكاناتی برای دفاع در برابر عراق نداشت.

وی یادآور شد: ‌سال اول جنگ، بنی‌صدر به عنوان فرمانده نیروی مسلح به بچه‌های سپاه اجازه‌ جنگ نمی‌داد.

می‌گفت: باید شما را مثل سربازان تقسیم كنیم و هر عملیاتی كه انجام می‌دهید نباید اعلامیه به نام خود بدهید، بلكه باید بر اساس خواست ما عمل كنید، در غیر این صورت دیگر به شما مهمات نمی‌دهیم، بنابراین ما هم در جایی از كشور دفاع می‌كردیم كه كسی آنجا نبود.

دكتر رضایی اظهار داشت: جنگ تحمیلی در بدترین وضعیت نظامی ایران رخ داد، چون ارتش از هم پاشیده شده بود و بخش نظامی سپاه شكل نگرفته بود و دولت نیز مستقر نشده بود و تحلیل دشمنان این بود كه اگر قصد شكست دادن ایران را دارند، همین موقع بهتر است و این امر در روز اول جنگ ثابت شد، چون عراق مقاومت چندانی پیش رو نداشت.

وی با اشاره به روزهای اول جنگ، گفت: در این روزها هیچ مرزی بیشتر از چند ساعت در مقابل عراق نتوانست مقاومت كند، در آن زمان ، سپاه مسوولیتی نداشت و البته توان دفاعی هم نداشت. مجموعه سپاه حدود 20 هزار نفر داوطلبی بودند كه می‌خواستند از انقلاب دفاع كنند و سلاحشان هم كلاشینكف و ژــ3 بود، بعضی اوقات هم چند تا تیربار پیدا می‌شد، به اندازه انگشتان دست خمپاره داشتند و ضد هوایی، آرپیجی، توپخانه و موشك دوربرد هم در كار نبود.

دكتر رضایی ادامه داد: برای ارتش هم كه مسوولیت دفاع از مرزها را بر عهده داشت: اتفاقاتی افتاده بود؛ سران ارتش فرار كرده بودند و بالاترین رده‌های آن سرهنگ بود، مثلا شهید صیاد شیرازی سرگرد بود كه سرهنگ شده بود، از سوی دیگر، سلاح و مهمات ارتش قطع شده بود، «اف 14» داشتیم، اما موشك «فونیكس» بیشتر از چهار تا پنج فروند نبود و یا ناو داشتیم اما موشك‌هایی چون «هارپون» نداشتیم، چون آمریكا به دلیل بی‌اعتمادی به ارتش ایران، مهمات استراتژیك را در ایران انبار نمی‌كرد و بالاخره 50 هزار مستشار آمریكایی هم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران را ترك كرده بودند.

وی یادآور شد: حادثه دومی كه برای ارتش اتفاق افتاد، كودتا بود كه این نیرو را تضعیف كرد و همه موارد مطرح شده در بالا باعث شد تانك‌های عراقی به راحتی تا دروازه شهرها آمدند و جنگ و مقاومت اصلی در شهرها شكل گرفت.

دكتر رضایی اظهار داشت: در چنین شرایطی، نیروهای انقلابی، بسیجیان و پاسداران، ملت و دولت و ارتش را تنها نگذاشته و از سراسر ایران به سوی جبهه‌ها شتافتند، اما خیلی زود متوجه شدند اجازه جنگیدن به آنها نمی‌دهند، چون بنی‌صدر به عنوان رییس جمهور و فرمانده نیروهای مسلح دستور داده بود، پاسداران و بسیجیان حق ندارند در جبهه به صورت مستقل مستقر شوند و از آنها به جای سرباز استفاده شود.

وی گفت: شهید حسین خرازی، شهید مهدی باكری، شهید همت و شهید زین‌الدین ، شهید احمد كاظمی، شهید بقایی و شهید جهان آراء در آن زمان یا دانشجو بودند، بعضی‌ها هم یا در سپاه بودند و بعضی هم نه، اما هر كدام تیمی درست كرده و مشغول دفاع از كشور بودند.

دكتر رضایی اظهار داشت: در قرن بیستم جنگهای زیادی رخ داد كه در هر یك از آنها آمریكا یك طرف و شوروی سابق در طرف دیگر جنگ بود، اما در جنگ عراق علیه ایران، آمریكا و شوروی پشت سر عراق قرار گرفتند. همانطوری كه در حال حاضر آمریكا، اروپا و غرب پرونده‌ ایران را به شورای امنیت ارجاع داده‌اند.

وی در ادامه با اشاره به علاقه شدید مهدی و حمید باكری به همدیگر گفت: اما این علاقه در راه دفاع از اسلام رنگ باخت.

دكتر رضایی همچنین با ذكر خاطره‌ای از شهید مهدی باكری گفت: روز دوم عملیات بدر، وضعیت در حال سخت ‌شدن بود، آقای انصاری با من تماس گرفت و گفت: امام فرمودند: «به فرماندهان سپاه بگویید ما ایستاده‌ایم و شما هم بایستید»، بلافاصله با مهدی تماس گرفتم، گفتم كه امام این پیام را داده‌اند. فردای آن روز از زمین و آسمان، ما رامی كوبیدند، وقتی از مهدی وضعیت منطقه را پرسیدم گفت: آقا محسن ما ایستاده‌ایم.

قرائت شعر، پخش خاطراتی از شهید مهدی باكری از زبان همرزمانش و مرثیه‌سرایی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

در این مراسم همچنین تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.

لینکها:

این روزها چیزهایی می‌شنویم كه تحریف جنگ محسوب می‌شود

یاد و خاطره شهیدان مهدی و حمید باكری

سالگردعملیات ‌والفجر‌‌8

آن چهره‌ی فراموش نشدنی!

آن پنج نفر

درّ غلتان سپاه

سردار سرلشكر پاسدار شهید مهدی باكری

آخرین دست نوشته سردار حاج احمد كاظمی