تبیان، دستیار زندگی
تفانو آلفردودی استفانو (ALFRECO DI STEFANO) ملیت: آرژانتین متولد: 4 ژوئیه 1926 میلادی در بوینوس آیرس تعداد بازیهای ملی: 7 بازی برای تیم ملی آرژانتین و پس از آنکه تابعیت اسپانیا را پذیرفت 23 بار با پیراهن تیم ملی اسپانیا به م...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

غولهای فوتبال در قرن بیستم(11)

آلفردودی استفانو


آلفردودی استفانو

(ALFRECO DI STEFANO)

ملیت: آرژانتین

متولد: 4 ژوئیه 1926 میلادی در بوینوس آیرس

تعداد بازیهای ملی: 7 بازی برای تیم ملی آرژانتین و پس از آنکه تابعیت اسپانیا را پذیرفت 23 بار با پیراهن تیم ملی اسپانیا به میدان رفت.

پست: مهاجم

تاریخ فوتبال جهان را بازیکنان نامدار و بزرگ که به تنهایی قادر بودند نتیجه بازی را تغییر دهند ساخته اند. از سال 1930 که نخستین دوره جام جهانی در مونته ویدیو اروگوئه برگزار شده تا به امروز که شانزدهمین دوره آن در فرانسه در جریان است، توسط کارشناسان ده مرد به عنوان بهترین و شاخص ترین بازیکنان تاریخ فوتبال دنیا انتخاب شده اند.

در این بین فوتبالیستی نیز از آرژانتین حضور دارد از سرزمین فوتبال خیز آرژانتین که بزرگانی همچون استابیله بهترین گلزن جام جهانی 1930، ماریوکمپس بهترین بازیکن و گلزن جام جهانی 1978، دی استفانو، پاسارلا و بالاخره دیه گومارادونا اعجوبه بیست سال اخیر فوتبال دنیا را معرفی کرد.

این آلفردودی استفانو بود که نام خود را در فوتبال جاودانه ساخت. سال 1944 دی استفانو به باشگاه ریورپلات پیوست و تا سال 1949 میلادی مدارج ترقی را در همین تیم طی کرد و موفق شد در سال 1947 به همراه تیم بزرگ آرژانتینی به مقام قهرمانی باشگاههای کشورش دست یابد.

در سالهای 1942 و 1946 به خاطر جنگ جهانی دوم که تمامی جهان را تحت الشعاع قرار داده بود جام جهانی فوتبال همانند بازیهای المپیک برگزار نشد و دی استفانو فرصت نیافت تا در جام جهانی 1946هنرنمایی کند. اما نابغه آرژانتینی با حضور در بازیهای قهرمانی آمریکای جنوبی به سال 1947 تیم ملی آرژانتین را به مقام قهرمانی بازیها رساند.

آلفردودی استفانو در سال 1949 از ریورپلات جدا شد و به میلیوناریوس (بوگوتا) ملحق شد و تا سال 1952میلادی در این باشگاه توپ زد.

بازیکن توانای آرژانتینی پس از کسب موفقیتهای فراوان در فوتبال کشورش با انگیزه پیشرفت ورزشی و بهبود وضع مالیش ترک وطن کرد تا به تیم معروف، نامدار و محبوب رئال مادرید اسپانیا بپیوندد.

این هجرت آغاز دوران تازه یی از شکوفایی برای مسافرآمریکای جنوبی بود. در همین زمان فرانس پوشکاش دیگر بازیکن نامدار فوتبال جهان به رئال مادرید اسپانیا پیوسته بود و همانند آلفردودی استفانو تبعیت اسپانیا را پذیرفته بود. طولی نکشید که دو بازیکن استثنایی با شیوه بازی یکدیگر آشنا شده و مکمل شدند.

دوران طلایی رئال مادرید آغاز شده بود و برای تیم قدرتمند اسپانیایی وجود دو بازیکن ارزشمند کافی بود تا برای نخستین بار تیمی در جام باشگاههای اروپا در پنج دوره پی در پی به مقام اول دست یابد. بازیسازی پوشکاش و خلق فرصتهای طلایی توسط او و هوش سرشار دی استفانو توفانی در فوتبال اروپا به وجود آورد. بین سالهای 1956 تا 1960 رئال مادرید فاتح مطلق فوتبال اسپانیا و اروپا بود و با اقتدار کامل بر سکوی قهرمانی قاره تکیه زده بود.

بازیهای زیبا و تحسین برانگیز آلفردودی استفانو سبب شد بازیکن با تکنیک اسپانیایی در سالهای 1957 و 1959 میلادی توپ طلایی فوتبال اروپا را تصاحب کند. افتخارات آلفردودی استفانو در صحنه باشگاهی عبارت است از:

قهرمان اسپانیا در سالهای 1954، 1955، 1957، 1958،1963و 1964.

قهرمان جام حذفی اسپانیا در سال 1963و همانگونه که ذکر شد کسب مقام نخست رئال مادرید در جام قهرمانی اروپا از سال 1956 تا 1960 با هنرنمایی این مهاجم ارزنده میسر گردید.

در سال 1964، آلفردودی استفانو رئال مادرید را به مقصد تیم باشگاهی اسپانول ترک کرد و تا سال 1966 با این تیم به میدان آمد و هر چند در این سال با فوتبال حرفه یی خداحافظی کرد. اما نام خود را در فوتبال جهان جاودانه کرد.