تبیان، دستیار زندگی
متخصصین تغذیه توصیه می کنند اگر مبتلا به دیابت هستید مقادیر زیادی از سبزیجات غیر نشاسته ای نظیر بروکلی، اسفناج و لوبیای سبز را به رژیم غذایی خود بیفزایید .
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خوراکی های مفید برای بیماری دیابت(2)

www.novindiet.com


متخصصین تغذیه  توصیه می کنند  اگر مبتلا به دیابت هستید مقادیر زیادی از سبزیجات غیر نشاسته ای نظیر بروکلی، اسفناج و لوبیای سبز را به رژیم غذایی خود بیفزایید .


همان طور که در قسمت قبل هم گفتیم در جایی که هیچ جایگزینی برای یک رژیم غذایی متعادل دیابتی وجود ندارد، افزودن برخی غذاهای خاص به رژیم غذایی ممکن است در جهت کنترل بهتر سطوح قند خون در افراد دیابتی مفید باشد. در قسمت قبل از فواید جو و ماهی گفتیم و در این قسمت به فواید برخی خوراکی های مفید دیگر می پردازیم.

سبزیجات

بروکلی، اسفناج و لوبیای سبز

متخصصین تغذیه  توصیه می کنند  اگر مبتلا به دیابت هستید مقادیر زیادی از سبزیجات غیر نشاسته ای نظیر بروکلی، اسفناج و لوبیای سبز را به رژیم غذایی خود بیفزایید. این خوراکی ها غنی از فیبر و کم کربوهیدرات هستند که این خصوصیات، آن ها را گزینه ای عالی برای کنترل دیابت می سازد.

در نقطه ی مقابل سبزیجات غیر نشاسته ای، سبزیجات نشاسته ای نظیر: نخودفرنگی، سیب زمینی، ذرت، کدوی زمستانی و غیره  می باشند. نیازی نیست که سبزیجات نشاسته ای را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنید، چرا که حاوی مواد مغذی مفیدی هستند و فقط باید تعادل در مصرف آن ها را به یاد داشته باشید.

از آن جا که سبزیجات نشاسته ای کربوهیدرات بیشتری دارند و قند خون را با سرعت و به میزان بیشتر افزایش می دهند، بسیار مهم است که به اندازه ی مناسب مصرف شوند.

شواهد جدیدی نیز وجود دارند مبنی بر این که سبزیجات برای افراد دیابتی مفید و سالم هستند. پژوهشگران دریافته اند که یک رژیم غذایی کم چرب گیاهخواری ممکن است به بیماران دیابتی جهت مدیریت بهتر بیماری شان کمک کند.

دانشمندان چنین نتیجه گیری کردند که عصاره ی دارچین ممکن است اثر

معتدلی را در کاهش سطوح قند خون در افراد دیابتی داشته باشد به ویژه

برای افرادی که مشکل بیشتری در ارتباط با کنترل سطوح قند خون شان دارند

نتایج یک مطالعه که در مجله ی علمی Diabetes Care چاپ شده است حاکی از آن است که در 43 درصد از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که از یک رژیم غذایی کم چرب دیابتی حاوی مواد گیاهی بیشتر برای 22 هفته پیروی نموده بودند، نیاز به مصرف داروهای دیابتی به طور قابل توجهی کاهش یافت(در مقایسه با رقم 26 درصد برای افرادی که از رژیم غذایی توصیه شده توسط انجمن دیابت امریکا، پیروی نمودند).

به طور متوسط کاهش وزن و کاهش سطوح کلسترول نامطلوب در گروه گیاهخوار بیشتر بود. از آن جا که افراد مبتلا به دیابت بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های قلبی هستند، لذا اهمیت رژیم غذایی سالم و مطلوب برای سلامت قلب در این بیماران کمتر از کنترل قند خون نیست.

البته ما از این گفته ها نتیجه نمی گیریم که افراد دیابتی باید به سمت رژیم غذایی گیاهخواری سوق یابند بلکه توصیه می کنیم افراد دیابتی مصرف سبزیجات مکفی را یکی از ارکان مهم در کنترل بیماری شان قرار دهند.

توت فرنگی

توت فرنگی

برخی افراد دیابتی از خوردن توت فرنگی به دلیل شیرین بودن آن اجتناب می کنند، ولی یک فنجان توت فرنگی میان وعده ی سالمی است که قند خون را چندان افزایش نخواهد داد و در هر حال به مراتب گزینه ی بهتری از شیرینی جات و شکلات ها است.

توت فرنگی کم کالری و کم کربوهیدرات است و غنی از فیبر و آب می باشد در نتیجه فرد را برای مدت زمان بیشتری سیر نگه خواهد داشت. هر چه افراد دیابتی برای مدت طولانی تری سیر بمانند، در کل کربوهیدرات کمتری مصرف خواهند نمود.

دارچین

دارچین

بر طبق اخبار جدید دارچین ادویه ای است که ممکن است اثراتی مشابه انسولین داشته باشد و به کاهش سطوح قند خون در افراد دیابتی کمک نماید. در یک مطالعه ی جدید پژوهشگران آلمانی، به طور تصادفی 79 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 را به دو گروه تقسیم نمودند. گروه نمونه برای مدت 4 ماه عصاره دارچین را برای 3 بار در روز مصرف کردند و گروه کنترل، دارونما (پلاسبو) را مصرف نمودند. در انتها در گروهی که دارچین را مصرف نموده بودند سطح قند خون ناشتا به میزان بیشتری کاهش یافته بود (3/10 درصد کاهش در گروه مصرف کننده ی دارچین، در مقایسه با 3/4 درصد کاهش در گروه کنترل).

دانشمندان چنین نتیجه گیری کردند که عصاره ی دارچین ممکن است اثر معتدلی را در کاهش سطوح قند خون در افراد دیابتی داشته باشد به ویژه برای افرادی که مشکل بیشتری در ارتباط با کنترل سطوح قند خون شان دارند. البته قبل از این که پزشکان بتوانند پیشنهاد مصرف دارچین و میزان مصرف آن را به افراد دیابتی توصیه نمایند، مطالعات بیشتری می بایست انجام گیرند. ولی مطمئنا تا آن موقع ضرری نخواهد داشت اگر کمی ادویه ی دارچین را به غذای خود اضافه کنید.

برای مشاهده ی وب سایت دکتر فرشچی می توانید به آدرس اینترنتی www.novindiet.com مراجعه نمایید.

دکتر حمیدرضا فرشچی - همکار تبیان

متخصص تغذیه - فوق تخصص دیابت و چاقی

بخش تغذیه تبیان


مطالب مرتبط:

گیاهخواری برای دیابتی ها مفیده؟

پیشگیری از دیابت با خوراکی ها

آیا دیابتی ها نباید میوه شیرین بخورند؟

چربی های مفید در دیابتی ها

چربی های مضر برای دیابتی ها

تغذیه در کنترل درد عصبی دیابت (1)

تغذیه در کنترل درد عصبی دیابت (2)

رژیم غذایی دیابت نوع دو

بی‌حساب و کتاب هندوانه نخورید

خرما برای دیابتی‌ها هم محدودیت دارد

رابطه سبزی و دیابت در خانم ها

سبزی ها خطر دیابت را کاهش می دهند

رژیم‌های دیابت‌ آفرین

دیابتی ها می ‌توانند غذای شیرین بخورند؟

توصیه های غذایی در دیابت

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.