تبیان، دستیار زندگی
یکی از شایع‌ ترین روش ‌های جلوگیری از بارداری استفاده از قرص‌ های OCP است. استفاده از این قرص‌ ها روشی مؤثر...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قرص ‌های ضدبارداری؛ مفید یا مضر؟


یکی از شایع‌ ترین روش ‌های جلوگیری از بارداری استفاده از قرص‌ های ocp است. استفاده از این قرص‌ ها روشی مؤثر و بی‌ خطر شناخته شده است که قدرت باروری را نیز کاهش نخواهد داد. البته مصرف این داروها برای درمان برخی بیماری‌ ها نیز توصیه می‌ شود. با این حال خانم‌ ها معمولاً ترجیح می ‌دهند این قرص‌ ها را مصرف نکنند.

قرص ضدبارداری

اما آیا واقعاً مصرف این قرص‌ ها خطرناک است؟

دکتر نیلا طبسی، جراح و متخصص زنان و زایمان در درباره این روش توضیح می دهد:

قرص‌ های ocp یا همان قرص‌ های ضدبارداری برای جلوگیری از باروری خانم‌ ها ساخته شده و سیکل قاعدگی را متوقف می ‌کند. از سال ‌های قبل تا امروز سعی شده میزان دوز دارو کمتر شود، دارو موثرتر عمل کند و همچنین عوارض کمتری نیز برجای بگذارد.

خانم‌ ها اغلب از مصرف این قرص‌ ها شکایت دارند و آن را دلیلی برای بروز مشکلات گوارشی، چاقی و اعصاب می ‌دانند. در گذشته افراد تصور می ‌کردند که مصرف این قرص ‌ها باعث ناباروری نیز خواهد شد در حالی که مصرف آن ها چنین شرایطی را ایجاد نخواهد کرد. در دوره کنونی پیشرفت ‌های پزشکی و دقت بیشتر در مورد نحوه مصرف آن ها، عوارض این قرص ‌ها را به حداقل رسانده است.

با این وجود هر خانمی نسبت به این قرص‌ ها، مانند هر داروی دیگری واکنشی متفاوت خواهد داشت و به همین دلیل بروز برخی عوارض غیر قابل اجتناب است. البته عوارض جانبی این قرص‌ ها متفاوت هستند ولی معمولا چندان دردسرساز نخواهند بود.

اگر تاریخ مصرف قرص‌ ها نگذشته باشد و به شیوه صحیح نیز مصرف شوند، معمولا با مصرف قرص‌ ها باروری امکان ‌پذیر نیست. علاوه بر این بهتر است توجه داشته باشید هر زمانی که مصرف این قرص‌ ها قطع شود، بلافاصله قدرت باروری فرد برمی ‌گردد.

افراد باید قرص‌ ها ی ضدبارداری را به شیوه صحیح مصرف کنند و سلیقه و خواست خود را در مصرف آن ها دخالت ندهند.

افراد باید قرص‌ ها ی ضدبارداری را به شیوه صحیح مصرف کنند و سلیقه و خواست خود را در مصرف آن ها دخالت ندهند.

استفاده کوتاه مدت خانم ها از قرص های ضدبارداری

خانم‌ ها در هنگام مسافرت به مکان های زیارتی یا در ماه مبارک رمضان اقدام به مصرف این قرص ها می کنند که پس از سفر و به مدت چند ماه باید منتظر تغییراتی در عادت ماهانه خود باشند. بنابراین بهتر است حتماً با نظر پزشک این کار انجام شود تا بررسی‌ ها و معاینات لازم انجام شود.

قرص‌ های ضدبارداری و رشد موهای زائد

بسیاری از خانم ‌ها مصرف این قرص ‌ها را دلیلی برای افزایش رشد موهای زائد می ‌دانند. گروهی نیز برخلاف دسته اول، این قرص‌ ها را تنها به دلیل کاهش رشد موهای زائد استفاده می ‌کنند.

معمولاً خانم ‌ها به محض مشاهده موهایی کلفت و غیر طبیعی برای پیشگیری از رشد آن ها، با مراجعه به پزشک اقدام به درمان می ‌کنند. پزشکان نیز ممکن است پس از بررسی‌ های دقیق و معاینات لازم، برای پیشگیری از افزایش رشد این موها استفاده از نوع خاصی از این قرص ‌ها را پیشنهاد کنند.

هرچند این قرص‌ ها مانع افزایش تعداد موهای زائد می ‌شود، ولی در مورد حذف موهایی که وجود دارند موثر نخواهد بود. فردی که این شیوه درمان را شروع می ‌کند باید دقت داشته باشد که روند این نوع درمان به نسبت طولانی است. بنابراین چنانچه فردی بدون دلیل اقدام به این کار ‌کند، باید انتظار عوارضی را نیز داشته باشد.

موارد منع مصرف دارو

این دارو هم مانند دیگر داروها تداخلات و عوارضی در پی خواهد داشت. بنابراین افراد نباید بدون نظر پزشک این دارو را مصرف کنند. افرادی که با بیماری ‌های کبدی یا مشکلات دفع کلیوی روبه‌ رو هستند و کسانی که صرع دارند و داروهای مربوط به آن را مصرف می ‌کنند، باید در این زمینه دقت و با پزشک خود مشورت کنند.

کسانی که سابقه بیماری‌ های قلبی یا سردردهای میگرنی شدید دارند نیز باید تا جایی که ممکن است از این قرص‌ ها کمتر استفاده کنند.

قرص های ضد بارداری

درمان کیست‌ های تخمدان

این قرص ‌ها برای درمان برخی بیماری‌ ها و مشکلات نیز استفاده می ‌شود. استفاده از این قرص‌ ها درمانی موثر و مناسب برای کیست‌ های تخمدان به شمار می ‌رود. معمولا برای درمان و بهبود کیست ‌های تخمدانی که از بین نمی‌ رود از این قرص‌ ها استفاده می ‌شود. در چنین شرایطی مصرف این داروها مفید است و هیچ‌ گونه عوارض جدی در پی نخواهد داشت.

قرص‌ های ضدبارداری؛ سرطان و پوکی استخوان

برخی نیز چنین تصور می ‌کنند که مصرف این قرص‌ ها سبب پوکی استخوان می ‌شود. مصرف این داروها باعث ابتلا به پوکی استخوان نمی‌ شود و چنین تصوری از نظر علمی صحیح نیست. در واقع پزشکان برای کسانی که دچار پوکی استخوان هستند، درمان ‌های هورمونی را نیز همراه با درمان‌ های استخوانی شروع می ‌کنند تا شرایط بهتر شود.

شاید خیلی از خانم ‌ها از بروز سرطان در نتیجه مصرف این قرص ‌ها هراس داشته باشند و به همین دلیل آن را کنار بگذارند. اما لازم به ذکر است که: این قرص ‌ها از بروز سرطان‌ های تخمدان و رحم جلوگیری می‌ کند.

البته معمولاً پزشکان سعی می‌ کنند چنانچه مشکل خاصی وجود نداشته باشد برای پیشگیری از بروز سرطان سینه، پس از سنین یائسگی درمان‌ های هورمونی را انجام ندهند.

در آخر دکتر طبسی تاکید می‌ کند که این قرص ها روشی موثر است که عوارض چندانی نیز برجای نمی‌ گذارد، اما برخی مردم به دلیل دشواری و ترس از استفاده روزانه دارو، این قرص را کنار می‌ گذارند.

مصرف قرص ها و کاهش درد عادت ماهانه

سلول ‌های جداره داخلی رحم هرماه یک بار ریزش کرده و دفع می ‌شود، اما وقتی عمل تخمک ‌گذاری متوقف شود، سلول‌ های کمتری در دیواره رحم تشکیل می ‌شود، پس حجم دیواره ‌ای که باید دفع شود کمتر خواهد بود. در نتیجه معمولا دوره عادت ماهانه کوتاه تر و سپری کردن آن راحت‌ تر خواهد بود.

به عبارت دیگر استفاه از قرص‌ ضدبارداری اغلب باعث کاهش یافتن ناراحتی در این دوره می ‌شود.

تاثیر داروهای دیگر در کار قرص های ضدبارداری

بعضی از داروها می توانند اثر قرص های ضدبارداری را کم نمایند. این داروها عبارتند از: آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد تشنج و ضد صرع، داروهای ضد سل و داروهای ضد میگرن

برخلاف اکثر آنتی بیوتیک ها اختصاصا در باره سیپروفلوکساسین گزارش شده که تاثیری در قرص های جلوگیری ندارد و نیازی به استفاده از سایر روش های جلوگیری به همراه قرص نیست.

احتمال حاملگی همزمان با مصرف قرص ها

توجه کنید که در موارد زیر احتمال حاملگی همزمان با مصرف قرص ها افزایش می یابد و بایستی از روش دیگری همزمان با مصرف قرص ها استفاده کرد:

* مصرف نا مرتب قرص ها

* ابتلا به اسهال و استفراغ شدید

* مصرف آنتی بیو تیک ها – مثل آمپی سلین، تتراسایکلین

* مصرف داروهای ضد سل و ضد تشنج

فرآوری: معصومه آیت اللهی

بخش تغذیه و سلامت تبیان


منابع:

نیلوفر اسعدی بیگی- جام جم

پایگاه اطلاع رسانی میهن بلاگ

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

قرص‌ های ضدبارداری و بافت مغزی زنان

فواید قرص‌های ضد بارداری

روش مصرف قرص ضد بارداری

انواع قرص های ضد بارداری

اصول تنظیم خانواده در کم ‌خون‌ ها

تنظیم خانواده در بیماران اعصاب و روان

دردهایی که زنان به زبان نمی‌آورند

آنچه خانم‌ها باید بدانند

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.