سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اشعه لیزر با کاربرد فراوانش در جوانسازی و زیبایی پوست، بیماری های دهان و دندان، از بین بردن چربی های اضافه بدن...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اشعه لیزر سرطان زا نیست


اشعه لیزر با کاربرد فراوانش در جوانسازی و زیبایی پوست، بیماری های دهان و دندان، از بین بردن چربی های اضافه بدن و تشخیص تومورهای سرطانی بر خلاف باورهای غلط، سرطان زا نیست.

لیزر

محسن نراقی متخصص گوش، حلق و بینی و رئیس انجمن تحقیقات راینولوژی گفت: لیزر کاربردهای درمانی فراوانی دارد که استفاده از آن در زیبایی صورت، کم کردن چروک ها و بحث جوانسازی از طریق برداشتن لایه های سطحی پوستی، کولاژن سازی و تولید سلول های جدید پوست شایع تر است.

وی تصریح کرد: فوتن های آن با تابشی موازی بر روی نقطه عارضه ثابت می شود که با توجه به میزان عارضه و در صورت لایه برداری های سطحی صورت قابلیت تنظیم داشته و می توان درجه نور و عمق نفوذش را تنظیم کرد.

نراقی اظهار داشت: خود لیزر در صورتی که به درستی و توسط پزشکان متخصص در این زمینه استفاده نشود، می تواند عوارضی همچون بروز لکه های تیره در افراد با پوست های روشن و لک های سفید دانه دانه در افرادی با پوست های تیره ایجاد کند و البته پوست های تیره موارد مناسبی برای لیزر درمانی و جوانسازی نیستند.

رئیس انجمن تحقیقات راینولوژی ایران افزود: اثر حرارتی لیزر باعث ایجاد سوختگی و وجود اسکار یا جای زخم در پوست می شود که به دنبال آن این امر موجب ترمیم پوست و ایجاد پوست جدید می شود و همچنین با آمدن دستگاه های لیزری جدید که تابش اشعه در آن ها به صورت قطعه قطعه است، میزان عوارض ناشی از آن، لکه های دانه دانه بر روی آن که یکی از نگرانی های مهم در این زمینه است بسیار کاهش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: برنزه کردن پوست به ویژه توسط اشعه ماوراء بنفش آفتاب به منظور تیره کردن و زیبایی پوست، نه تنها موجب بروز پیری زودرس و چین و چروک های پوستی شده بلکه مهم ترین عامل ایجاد سرطان پوست به شمار می رود.

شایان ذکر است؛ نور آفتاب به سلول های کولاژن ساز پوست آسیب می رساند و افرادی که بیش از سایرین در معرض نور آفتاب قرار دارند به ویژه کشاورزان و ساکنین نواحی جنوب کشورمان علاوه بر ضد آفتاب ها، از کلاه، عینک و دستکش های نخی برای جلوگیری از تماس مستقیم آفتاب با پوستشان جلوگیری کنند.

انواع مختلف لیزر در درمان بیماری های مختلف پوستی كاربرد دارند ولی باید توجه داشت كه برای این بیماری ها، درمان‌ ها و روش‌ های دیگر و ارزان ‌تر نیز وجود دارند، لذا در صورت عدم موفقیت سایر روش ها، می توان نتایج لیزر را نیز امتحان كرد.

لیزر در دندانپزشکی

همچنین دبیر علمی انجمن لیزر پزشکی ایران با اعلام این که لیزر درمانی منجر به سرطان نمی شود، تصریح کرد: هر روش درمانی می تواند عارضه به دنبال داشته باشد که لیزر درمانی هم مستثنی از این قاعده نیست. دکتر رضا فکرآزاد افزود: دانش لیزر در ایران از جایگاه بالایی در جهان برخوردار است از همین رو می بایست به گونه ای در این رشته تلاش کنیم تا موثر واقع شود.

این متخصص و جراح بیماری های لثه به لیزرهای تشخیصی که هیچ گونه تداخلی با بافت بدن ندارند اشاره کرد و افزود: این لیزرها در تشخیص تومورهای سرطانی و... کاربرد دارند.

فکرآزاد به لیزرهای با شدت بالا اشاره کرد و گفت: کاربرد این نوع لیزرها برای بریدن و برداشتن استخوان، مینای دندان و... است که به آن ها لیزرهای گرم هم می گویند.

وی با اشاره به لیزرهای کم شدت که با انرژی پایین تر هستند، افزود: لیزرهای کم شدت 4 اثر بیولوژیک دارند که شامل بی دردی، ضد التهابی و... می شود.

دبیرعلمی انجمن لیزر پزشکی ایران با تاکید بر این که درمان با لیزر نمی تواند سرطان زا باشد، گفت: لیزر در پزشکی و جراحی از 600 نانومتر به بالا است در حالی که طول موج از 300 به پایین به سمت پرتوهای یونیزا می رود که عامل سرطان زایی است.

فکرآزاد به عارضه های ناشی از درمان با لیزر اشاره کرد و افزود: دانش و مهارت دو موضوع متفاوت از یکدیگر است. هرچه مهارت پزشک در لیزر درمانی بیشتر باشد بیمار دچار عارضه کمتری می شود.

لیزر و از بین بردن چربی های اضافه بدن

در ادامه دکتر ماهرخ دائمی، دبیرعلمی پنجمین همایش سالیانه انجمن لیزر پزشکی ایران گفت: استفاده از لیزر در پزشکی امروزه برای درمان بیماری های پوستی مانند از بین بردن موهای زائد، لکه ها، اثرات جراحی ها، جوش ها و... استفاده می شود. همین طور در زیرشاخه های بیماری های داخلی مانند درد در مفاصل و... به کار می رود.

وی با اعلام این که کاربرد لیزر در پزشکی روز به روز در حال افزایش است از کاربرد لیزر برای از بین بردن چربی های اضافه بدن خبر داد و یادآور شد: برای از بین بردن چربی های زائد از دو روش استفاده می کنند که در روش اول اشعه  روی بدن و لایه های چربی تابانده می شود ولی در روش دوم اشعه از راه فیبر و ایجاد سوراخ کوچکی به صورت لاپارسکوپی مستقیم به چربی وارد می شود و آن را از بین می برد.

این جراح عمومی در رابطه با عوارض لیزرها اظهار داشت: لیزرها از نظر ایمنی به چهار کلاس تقسیم می شوند که لیزرهای کلاس یک هیچ عارضه ای ندارند. استفاده از لیزرهای کلاس دو بر روی پوست هیچ عارضه ای نخواهد داشت ولی صدماتی را بر روی چشم ایجاد می کند و در صورتی که فردی به طور مستقیم نگاه کند دچار آسیب دیدگی و سوختگی چشم خواهد شد.

لیزر درمانی

لیزر و درمان بیماری های پوستی و زیبایی پوست

لیزر یك نوع نور برانگیخته شده و پر انرژی است كه در شرایط عادی در طبیعت دیده نمی ‌شود ولی با تكنولوژی و وسایل خاص می‌ توان آن را ایجاد كرد. لیزر با نور معمولی تفاوت ‌هایی دارد كه این ویژگی ‌ها باعث توانایی و كاربردهای خاص لیزر می ‌شود.

كاربرد لیزر در پزشكی و از جمله بیماری‌ های پوستی از حدود 40 سال پیش به صورت تحقیقاتی شروع شده و با آمدن دستگاه های جدیدتر كه مؤثرتر و كم عارضه‌ تر هستند، جایگاه ویژه و وسیعی در درمان بیماری‌ ها، پیدا كرده است.

مكانیسم اثر لیزر، جذب انرژی نورانی توسط مولكول‌ های بافتی است. همان طوری كه در اثر تابش نور خورشید اشیاء به تدریج گرم می‌ شوند، تابش لیزر نیز باعث گرم شدن، داغ شدن و نهایتاً تخریب بعضی مولكول‌ های حساس بافتی می ‌شود.

از آن جایی كه لیزر تك طول موج است، فقط باعث داغ شدن و تخریب ساختمان‌ های خاصی می ‌شود. در حالی كه افزایش حرارت در ساختمان‌ های مجاور كه حساس نیستند زیاد قابل توجه نیست. لذا با انتخاب لیزر مناسب و با دانستن ویژگی‌ های بافتی می‌ توان ضایعه مورد نظر را تخریب كرد در حالی كه كم ترین صدمه ممكن به ساختمان ‌های مجاور آن وارد شود.

به طور مثال لیزری كه طول موج حدود 585 نانومتر می باشد (Pulse dye Laser) بیشتر روی ساختمان عروقی اثر می ‌كند. لذا در مورد عروق واریسی پوست، ضایعات همانژیومی و لكه‌ ها و خال‌ های عروقی به كار می ‌رود.

كاربرد لیزر در بیماری های پوستی و زیبایی

- به طور كلی كاربردهای لیزر را به شكل زیر می ‌توان دسته ‌بندی كرد: درمان ضایعات و خال ‌های عروقی كه معمولاً رنگ این ضایعات قرمز روشن یا تیره است.

- درمان انواع ضایعات رنگی و رنگدانه ‌ای پوست كه شامل خال‌ های رنگی پوست و خالكوبی ها می‌ شود، درمان و كاهش موهای زائد و ناخواسته بدن، كاهش چین و چروك، فرورفتگی ها و جای زخم‌ های ناشی از بعضی بیماری های پوستی از قبیل آكنه.

- درمان بعضی از انواع بیماری های پوستی از قبیل زگیل، جای زخم های برجسته و خارش دار (كلوئید)، ترک های پوستی ناشی از حاملگی و چاقی (Striae) و ترمیم زخم و همچنین استفاده از آن به عنوان وسیله‌ ای برای برش بافت از كارایی‌ های مهم این پدیده است.

فرآوری: معصومه آیت اللهی

بخش تغذیه و سلامت تبیان


منابع:

قلم آنلاین

جام جم

 

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید. 

 

مطالب مرتبط:

کاربرد های لیزر در پزشکی

نبرد سلول‌ های سرطانی با لیزر

محدودیت سنی برای لیزر مو نداریم

لیزر تراپی چیست؟

لیزر و كاربرد آن در بیماری های پوستی

خال ها را چگونه با لیزر برمی‌ دارند؟

قبل از لیزر پوست‌ تان بخوانید

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین