وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
موسسه ملی استاندارد و فناوری آمریکا (NIST) طی یک اعلان عمومی از مردم تقاضا کرده است تا برای حل یک پروژه عظیم و قدیمی به آن کمک کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیا این اختراع عتیقه را می‌شناسید؟


موسسه ملی استاندارد و فناوری آمریکا (NIST) طی یک اعلان عمومی از مردم تقاضا کرده است تا برای حل یک پروژه عظیم و قدیمی به آن کمک کنند.
متاسفانه هنگامی‌که شما به صورت آن‌لاین از آرشیو این موسسه بازدید می‌کنید، گوینده‌ای وجود ندارد تا در توضیح این اختراعات به شما کمک کند؛ چرا که معلوم نیست بسیاری از این اختراعات قدیمی واقعا به چه دردی می‌خورند.به گزارش پاپ‌ساینس، این موسسه از بازدیدکنندگان آن‌لاین این تصاویر درخواست کرده است تا هرگونه اطلاعاتی را که ممکن است در خصوص این ابزار علمی قدیمی داشته باشند، در اختیار این موسسه قرار دهند. شاید این اطلاعات بتواند به کشف تاریخ و مورد استفاده این ابزارهای مرموز که در کلکسیون موزه NIST قرار دارد، کمک نماید.

اختراع عتیقه

نورسنج بچستاینتنها چیزی که واقعا در خصوص این ابزار می‌دانیم، ابعاد آن است و اینکه می‌تواند روشنایی سطوح را اندازه بگیرد. آرشیو NIST مشخص نمی‌کند که این نورسنج چه زمانی اختراع شده است، اما سیم‌های الکتریکی آویزان این ابزار   می‌تواند سرنخی را در اختیار ما قرار دهد. 

اختراع عتیقه

 آمپلی‌فایر مدار سیلیکونی پروژه Tinkertoyاگرچه ظاهرتا این وسیله شبیه دستگاه‌های قدیمی پخش موسیقی به نظر می‌رسد، اما این آمپلی‌فایر ضبط موسیقی ریشه در پروژه Tinkertoy دارد: پروژه‌ای که تلاش می‌کرد تا قطعات تجهیزات الکترونیکی را به صورت استاندارد درآورد. بدنه شیشه‌ای آن امکان مشاهده سه مدار سیلیکونی استاندارد آن را فراهم می‌کند.

اختراع عتیقه

آزمایشگر گرد و خاکاین ابزار که پس از گذشت سالیان گرد پیری بر چهره‌اش نشسته است، یک آزمایشگر گرد و خاک بوده است که کارایی فیلترهای هوا را ارزیابی می‌کرده است. این آزمایشگر قابل حمل در سال 1938 / 1317 از شهرت زیادی برخوردار بوده است.

اختراع عتیقه

گالوانومتراین ابزار که پس از گذشت 103 سال هنوز هم سرحال به نظر می‌رسد، یک گالوانومتر است. این گالوانومتر که سیم‌پیچ باریک آن نقش یک اتصال کوتاه را ایفا می‌کند، برای اندازه‌گیری جریان الکتریکی استفاده می‌شد.

اختراع عتیقه

تنگ نمونه‌گیری هوا که این تنگ در سال 1935 / 1314 توانست درون بالون هواشناسی اکسپلورر 2، به ارتفاعات بالای استراتوسفر زمین برسد؛ ارتفاعی که هنوز یک رکورد محسوب می‌شود. این تنگ توانست نمونه‌هایی از هوا را از ارتفاع 24 هزار متری سطح زمین برای مرکز نشنال جئوگرافیک و NIST جمع‌آوری کند.

اختراع عتیقه

میلی ولت‌متراین ابزار که متعلق به سال 1888 / 1267 و قبل از تاسیس NIST است، میلی ولت‌متر متعلق به شرکت وسترن الکتریک است که برای اندازه‌گیری اختلاف پتانسیل‌های بسیار اندک استفاده می‌شد. موسسه NIST این میلی ولت‌متر را که به نظر می‌رسد حداقل اوضاع ظاهری خوبی ندارد، در سال 1902 / 1281 خریداری کرده است. 

اختراع عتیقه

گالوانومتر نوسانی نی‌داربه اعتقاد NIST این نوع گالوانومتر می‌تواند برای تنظیم دقیق انتقال ولتاژهای استاندارد استفاده شود. نی موجود در این ابزار می‌توانست با اختلاف فرکانس‌های اندک نوسان کند که باعث شد این گالوانومتر برای 25 سال قابل استفاده باشد. در سال 1954 / 1333، NIST این گالوانومتر را با نوع الکترونیک آن جایگزین کرد.

اختراع عتیقه

قندسنجاین ابزار یک قندسنج است که ظاهرا توسط شرکت Baush، پیش از ادغام آن در شرکت Lomb Optical ساخته شده است. قندسنج‌ها غلظت شکر موجود در ملاس و محلول‌های غلیظ را با استفاده از تکنیک قطبیدگی اندازه‌گیری می‌کردند. NIST این ماشین شیرین را در سال 1948 / 1327 خریداری کرد.

اختراع عتیقه

کولن‌سنج سیفونیبیش از یک قرن قبل، NIST این کولن‌سنج یا ولت‌متر را برای اندازه‌گیری الکتریسیته موجود در یک جسم استفاده می‌کرد. جام پلاتینی آن به عنوان کاتد عمل می‌کرد که از طریق یک سیفون حاوی الکترولیت، به آند موجود در یک تنگ جداگانه متصل می‌شد.

اختراع عتیقه

جعبه چوبی با چندین ترمینال و عقربههمان‌طور که از نام این ابزار معلوم است، مسولان NIST دقیقا نمی‌دانند که این ابزار چیست یا چند سال عمر دارد. به نظر می‌رسد این ابزار که شبیه سایر جعبه‌های چوبی موجود در کلکسیون این موسسه است، نوعی مقاومت باشد.

اختراع عتیقه

له‌های چوبیسبک وزن؟ قطعات هنری؟ بهترین حدسی که مسولان NIST می‌زنند این است که این کله‌ها برای آزمایش‌های شنوایی مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

اختراع عتیقه

اصطکاک‌سنجاین اصطکاک‌سنج که در سال 1940 / 1319 اختراع شد، برای اندازه‌گیری نرمی پارچه‌ها بسیار مناسب بود. محققان مقدار قرائت شده توسط عقربه آن را به ضریب اصطکاک تبدیل می‌کردند، تا مفهوم انتزاعی نرمی را به صورت علمی درآورند.

 

بخش دانش و زندگی تبیان


منبع:

خبرخونه

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین