تبیان، دستیار زندگی
در فصل گرما شدت نور خورشید افزایش می‌یابد و در نتیجه استفاده از عینک آفتابی در این فصل ضروری است...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مناسب‌ترین رنگ عینک آفتابی


برعکس آنچه خیلی‌ها گمان می‌کنند، عینک های آفتابی فقط کارکرد تزئینی ندارند، بلکه کارکرد اصلی آنها چیز دیگری است: محافظت از چشم ها در برابر برخی اشعه های مضر نور خورشید، مخصوصا اشعه ماورای بنفش یا uv.


عینک آفتابی
در فصل گرما شدت نور خورشید افزایش می‌یابد و در نتیجه استفاده از عینک آفتابی در این فصل ضروری است.

استفاده از عینک آفتابی مناسب در شرایطی که نور آفتاب شدید است، باعث بهتر شدن دید و پیشگیری از صدمه به عدسی و شبکیه چشم می‌شود. در نور شدید، چشم احساس خستگی و کاهش دید رنگی می‌کند.

در صورتی که چشم‌ها هر روز بدون محافظ، برای ساعات طولانی در معرض تابش نور آفتاب قرار گیرند، احتمال ابتلا به آب مروارید بسیار افزایش می‌یابد.

اشعه ماورای بنفش با طول موج 320 تا 400 نانومتر برای چشم آسیب‌رسان است. انتخاب عینک آفتابی با 400 uv می‌تواند مانع ورود اشعه مضر ماورای بنفش به‌ چشم‌ شود.

به افرادی که از

عینک طبی استفاده می‌کنند نیز توصیه می‌شود شیشه عینک خود را فتوکرومیک کنند. عینک های فتوکرومیک در تماس با نور خورشید تیره‌رنگ می‌شوند و علاوه بر کاهش شدت نور وارد شده به چشم، مانع ورود uv نیز می‌شوند.
استفاده از عینک آفتابی بدون قابلیت جذب اشعه ماورای بنفش بسیار مضر است، زیرا تیره بودن شیشه عینک موجب می‌شود مردمک چشم باز شده و اشعه بیشتری وارد چشم‌ها شود
رنگ های قهوه‌ای و دودی مناسب‌ترین رنگ برای استفاده از عینک آفتابی هستند. گفته می شود عینک های آفتابی با رنگ قهوه‌ای برای خانم ها و رنگ دودی برای آقایان مناسب‌تر هستند ، زیرا هماهنگی بیشتری با سلول‌های چشمی آنها دارند.

فرم عینک باید در اندازه‌ای باشد که حدقه چشم‌ها را به طور کامل پوشش دهد، همچنین استفاده از آن اختلالی در بینایی یا تشخیص رنگ‌ها ایجاد نکند. همچنین اندازه عینک آفتابی باید متناسب با صورت هر شخص انتخاب شود تا پوشش مناسبی را در برابر نور داشته باشد.

عینک آفتابی کودک
چشم های کودکان حساس‌تر و آسیب‌پذیرترند، بنابراین به استفاده از عینک آفتابی نیاز بیشتری دارند؛ به نحوی که کشور استرالیا استفاده از عینک را در مهدهای کودک و دبستان‌ها اجباری کرده است؛ این در حالی است که ایران هم در شرایطی مشابه با کشور استرالیا باید استفاده از عینک را در مهدهای کودک و مدارس ابتدایی اجباری کند.

با توجه به این‌که نظارت خاصی بر فروشندگان دوره گرد عینک آفتابی وجود ندارد، توصیه می‌شود عینک آفتابی را حتما از مراکز معتبر تهیه کنید.

با خریداری عینک از مراکز معتبر نظیر شرکت‌ها و عینک فروشی‌های معتبر از مناسب و سالم بودن آن مطمئن خواهید شد، چون بعضا شاهد فروش عینک های تقلبی با مارک های معتبر هستیم.

استفاده از عینک های تقلبی نه تنها مفید نیست، بلکه سبب بروز بسیاری از عوارض چشمی‌ می‌شوند که از آن جمله می‌توان کاهش بینایی، آب مروارید و بیماری شبکیه را نام برد.

فرآوری : نیره ولدخانی
بخش تغذیه و سلامت تبیان


منابع:

جام جم آنلاین - عبدالهادی رئیس‌زاده، اپتومتریست

ایسنا - دکتر پرویز زرین رئیس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران

ایسنا – رودابه رحمانی ، اپتومتریست

سایت سیمرغ

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن بهداشت و سلامت سایت، اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

استفاده از عینک آفتابی در صبح و عصر ضروری است

عینک آفتابی قهوه‌ای هنگام رانندگی

انواع عینک های آفتابی

چه کسانی باید عینک آفتابی بزنند؟

برخی از عینک‌های آفتابی مضرند

چه عینکی؟ چه رنگی؟

تاثیرات مضر نور خورشید بر چشم

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.