تبیان، دستیار زندگی
شهر تئاترشهر نه تنها امسال در شبهای قدر تعطیل نیست بلکه در این مجموعه تئاتری قرار است آیینهای نمایشی خاص این ماه برگزار شود. این اولین بار است که در ماه رمضان ، بخصوص برای شبهای قدر برنامه های خاصی تدارک دیده شده اس...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شبهای قدر با مجالس تعزیه در تئاتر شهر


تئاترشهر نه تنها امسال در شبهای قدر تعطیل نیست بلکه در این مجموعه تئاتری قرار است آیینهای نمایشی خاص این ماه برگزار شود.

این اولین بار است که در ماه رمضان ، بخصوص برای شبهای قدر برنامه های خاصی تدارک دیده شده است تا در این مجموعه تئاتری به صحنه برود. این برنامه که همزمان با شبهای قدر کار خود را آغاز می کند، شامل اجرای 5مجلس تعزیه به مدت 5 شب در محوطه باز مجموعه تئاترشهر است.

پیشکسوتان تعزیه ایران 5شب میهمان مجموعه تئاترشهر هستند تا در این مکان تئاتری (که سال گذشته در ماه محرم میزبان همایش آیینهای عاشورایی بود) به اجرای مجالس شبیه خوانی بپردازند. رضا حیدری ، رضا لنکرانی ، علی ترابی ، علاءالدین قاسمی ، اسماعیل محمدی ، مظفر قربانی نژاد، ابراهیم میرزاعلی ، عباس گرگانی ، مرتضی صفاریان ، احمد عزیزی ، رحمت اسکندری و داوود ابانی از جمله چهره هایی هستند که در این شبها به سرپرستی عظیم موسوی به تئاترشهر می آیند تا درشبهای قدر ، قلب تهران را با مجالس تعزیه آذین ببندند. جنگ خندق ، جنگ احد ، جنگ خیبر ، جنگ خوارج و شهادت حضرت علی (ع) 5 مجلس تعزیه ای است که در این 5 شب اجرا می شود. این مجالس با دقت خاصی انتخاب شده اند و به نوعی نمایشگر5 بخش از زندگی حضرت علی (ع) هستند. برپایی این برنامه ازآن رو حایز اهمیت است که در این سالها ، آیینهای نمایشی و موسیقایی دینی ما روبه فراموشی گام برداشته اند اما برپایی چنین برنامه هایی می تواند در حفظ این آیینها نقش بسزایی داشته باشد. این مجالس تعزیه اگرچه سالها در متن زندگی ما حضور نداشته اند اما از امسال می توانند در حاشیه زندگی ما حضور یابند تا گذشته را به امروز پیوند بزنند.

مطالب مرتبط

استقبال گسترده از اجرای تعزیه در تئاتر شهر

تعزیه در تئاتر شهر

منبع : جام جم آنلاین