وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
جشن ازدواج سلطنتی شاهزاده «ویلیام» و «کیت می‌دلیتون» نه تنها در انگلیس بلکه در اروپا و حتی جهان (حداقل در بُعد رسانه‌ای) به موضوعی پُر سر و صدا و جنجالی بدل شده است....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 حاضران و غایبان ازدواج انگلیسی


جشن ازدواج سلطنتی شاهزاده «ویلیام» و «کیت می‌دلیتون» نه تنها در انگلیس بلکه در اروپا و حتی جهان (حداقل در بُعد رسانه‌ای) به موضوعی پُر سر و صدا و جنجالی بدل شده است....


شاهزاده انگلیسی

جشن ازدواج سلطنتی شاهزاده «ویلیام» و «کیت میدلیتون» نه تنها در انگلیس بلکه در اروپا و حتی جهان (حداقل در بُعد رسانه‌ای) به موضوعی پُر سر و صدا و جنجالی بدل شده است.

علاوه بر تحلیل‌های کار‌شناسان اقتصادی مبنی بر هزینه‌های کلان چنین مراسمی و درآمدهای میلیاردی انگلیس که ره‌آورد هجوم توریست‌ها برای حضور در این مراسم است؛ جشن ازدواج سلطنتی به ظاهر غیرسیاسی، جنجال‌های زیادی را در عرصه سیاست نیز در پی داشته است. جنجال‌هایی که به نظر می‌رسد با وجود انصراف «سلمان بن حمد الخلیفه»، ولیعهد بحرین از حضور در این مراسم ـ‌به‌دلیل انتقادهای گسترده گروه‌های حقوق ‌بشری از سرکوب شدید آزادی‌خواهان در بحرین‌ـ‌ همچنان ادامه دارد.

در فهرست مدعوین جشن ازدواج سلطنتی نام «التون جان» - آوازخوان و آهنگساز مشهور سبک‌های پاپ و راک- دیده می‌شود. التون یکی از دوستان نزدیک «پرنس دایانا»، مادر ویلیام بوده است.

«دیوید بکهام»، فوتبالیست نام آشنای جهان فوتبال به همراه خانواده‌اش نیز به این مراسم دعوت شده‌اند. بکهام و پرنس ویلیام به عنوان رئیس اتحادیه فوتبال انگلیس حداقل یک بار در جریان بازی‌های جام جهانی در آفریقای‌جنوبی با یکدیگر دیدار داشته‌اند.

از دیگر مدعوین جشن سلطنتی، «گای ریچی»، فیلسماز معروف انگلیسی است که به عنوان یکی از دوستان پرنس چارلز و کیت می‌دلیتون، از میهمانان رسمی این مراسم است.

 «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا و همسرش «می‌شل» افرادی هستند که عدم دعوت از آنان تعجب بسیاری را برانگیخته است. ملکه انگلیس در حالی برای رهبران سیاسی جهان دعوت‌نامه ارسال کرده، در کمال تعجب در این فهرست نامی از باراک اوباما و همسرش دیده نمی‌شود.

«جوز استون»، خواننده انگلیسی و «روآن اتکینسون»، بازیگر و نویسنده انگلیسی که در ایران به «مس‌تر بین» شهرت دارد، نیز از جمله میهمان مراسم جمعه هستند. اتکینسون نیز یکی از دوستان پرنس چارلز اعلام شده است.

سلطان «حسن البولکیاه»، پادشاه برونئی نیز که گفته می‌شود ثروتمند‌ترین مرد جهان است و در حال حاضر بزرگ‌ترین کلکسیون اتومبیل دنیا را در اختیار دارد، در این مراسم شرکت خواهد کرد.

در مقابل، کسانی هستند که به این مراسم دعوت نشده‌اند. «تونی بلر»، نخست‌وزیر سابق انگلیس اما به مراسم سلطنتی دعوت نشده است. شایع شده است، عدم دعوت تعمدی از وی به دلیل تنش‌های میان او و «ملکه الیزابت» در زمان تشییع جنازه پرنسس دایانا مربوط می‌شود. همچنین شنیده شده که عدم دعوت از «شری بلر»، همسر نخست‌وزیر سابق انگلیس نیز خودداری او از ادای احترام به خانواده سلطنتی بوده است.

پس از بلر، دعوت نشدن «گوردون براون»، نخست‌وزیر سابق و رهبر پیشین حزب «کارگر» و همسرش «سارا براون» از سوی دربار سلطنتی، این شایعه را در فضای سیاسی انگلیس منتشر شد که خانواده سلطنتی تعمدا چهره‌های سیاسی حزب کارگر را دعوت نکرده است.

با این حال توجیه خانواده سلطنتی برای دعوت نکردن از براون و تونی بلر این بوده که خلاف «سر جان می‌جر»، نخست‌وزیر انگلیس سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۷ میلادی و «مارگارت تاچر»، این دو (براون و بلر) عنوان شوالیه دریافت نکرده‌اند.

با وجودی که دو نخست‌وزیر پیشین انگلیس (براون و بلر) در فهرست سیاه قرار داشته و در این مراسم حضور ندارند اما «دیوید کامرون»، نخست‌وزیر محافظه‌کار انگلیس در جشن ازدواج سلطنتی حاضر خواهد شد. گفته می‌شود که پس از اعلام حضور کامرون، گمانه‌زنی‌های زیادی درباره پوشش ظاهری این سیاستمدار محافظه‌کار مطرح شده است.

شاید به جرات بتوان گفت، «باراک اوباما»، رئیس‌جمهوری آمریکا و همسرش «می‌شل» افرادی هستند که عدم دعوت از آنان تعجب بسیاری را برانگیخته است. ملکه انگلیس در حالی برای بسیاری از رهبران سیاسی جهان دعوت‌نامه ارسال کرده، در کمال تعجب در این فهرست نامی از باراک اوباما و همسرش دیده نمی‌شود.

«تونی بلر»، نخست‌وزیر سابق انگلیس اما به مراسم سلطنتی دعوت نشده است. شایع شده است، عدم دعوت تعمدی از وی به دلیل تنش‌های میان او و «ملکه الیزابت» در زمان تشییع جنازه پرنسس دایانا مربوط می‌شود

منابع غیررسمی، هزینه‌های بیشتر تامین امنیت رئیس‌جمهوری امریکا را دلیل احتمالی عدم دعوت از وی عنوان کرده‌اند.

در این میان کسانی چون «سارا فرگوسن»، عروس سابق خانواده سلطنتی نیز هستند که به نظر می‌رسد عامدانه از قلم افتاده‌اند؛ با این حال «پرنس اندرو»، همسر سابق سارا و دختران وی در این مراسم حضور خواهند داشت.

پس از سلمان بن حمد الخلیفه، ولیعهد بحرین که به‌ دلیل بحران سیاسی در کشورش از حضور در جشن ازدواج سلطنتی انصراف داد، «نوردوم سیهامونی»، پادشاه کامبوج نیز اعلام کرده که به‌دلیل مشغله قادر به حضور در این مراسم نیست. سیهامونی اما نخستین پادشاه کامبوج نیست که حضور در مراسم سلطنتی را رد می‌کند. «سیهانوک»، پدر وی نیز در سال ۱۹۶۳میلادی پس از آنکه دریافت قرار نیست از وی در مراسم جشن ازدواج پرنس «الکساندر» تقدیر شود حضور در این مراسم را رد کرد.

«مارگارت تاچر»، نخست‌وزیر سابق انگلیس ملقب به «بانوی آهنین» اگرچه خلاف براون و تونی بلر به این مراسم دعوت شده است، اما گفته شده که وی به‌دلیل بیماری نمی‌تواند در این جشن حضور داشته باشد.

بخش سیاست تبیان


منبع:فردا نیوز

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین