تبیان، دستیار زندگی
قبل از عید حقوق معوقه هنرمندان را پرداخت می كنیم مدیر عامل خانه تئاتر: به دنبال منافع مادی نیستیم طی مراسمی عملیات عمرانی ساختمان جدید خانه تئاتر روز دوشنبه 15 اسفند ماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از معاونان وی...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی : تا قبل از عید حقوق معوقه هنرمندان را پرداخت می كنیم

مدیر عامل خانه تئاتر: به دنبال منافع مادی نیستیم

طی مراسمی عملیات عمرانی ساختمان جدید خانه تئاتر روز دوشنبه 15 اسفند ماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از معاونان وی آغاز شد.

در ابتدای افتتاح این مراسم" ایرج راد"(مدیر عامل خانه تئاتر) با ابراز خرسندی از افتتاح ساختمان جدید خانه تئاتر گفت: این مكان با توجه به عنایات آقای خاتمی در دوران ریاست جمهوری‌‏شان و كمك 200 میلیون تومانی ایشان به خانه تئاتر خریداری شده است كه هم اكنون با مجوزی كه از سوی شهرداری تهران گرفته شده تصمیم داریم این مكان را تجهیز و ساماندهی كنیم ؛ به طوری كه با توجه به تصمیمات انجام گرفته قبلی و موافقت هیات مدیره بنا بر این شده تا یك سالن نمایش ، یك استودیوی تلویزیون به همراه دفاتر مختلف انجمن های خانه تئاتر در این مكان ساخته شود.

راد در ادامه با اشاره به شكل گیری خانه تئاتر گزارشی را از روند فعالیت‌‏های این مجموعه و همچنین انجمن‌‏های زیر مجموعه خانه تئاتر گزارشی را ارائه داد.

وی افزود: هم اكنون 1400 نفر در خانه تئاتر عضو هستندكه امیدواریم با افتتاح سه انجمن طراحان حركات موزون ، آهنگسازان و تئاتر كودك این آمار به جمعیتی بالغ بر 1800 عضو برسد این در حالی است كه هم اكنون به دلیل مشكلاتی كه در تئاتر شهرستان ها وجود دارد هنوز نتوانستیم از شهرستان‌‏ها عضوی را داشته باشیم .

مدیر عامل خانه تئاتر در این زمینه گفت: متاسفانه به دلیل عدم توجه كافی و مناسب از تئاتر شهرستان‌‏ها و این كه ما به دلیل سكونت خود در تهران نمی‌‏‌‏توانیم از مشكلات هنرمندان شهرستانی به طور كامل واقف باشیم بنابراین نمی‌‏توانیم از شهرستان‌‏ها عضوی را پذیرش كنیم كه البته در این بین تصمیماتی مبنی بر افتتاح دفاتر خانه تئاتر در شهرستانها توسط هیت مدیره انجام گرفته است كه امیدواریم هر چه زودتر این قضیه عملی شود .

راد خاطر نشان كرد: آن چیزی كه مهم است و در خانه تئاتر قابل پیگیری است رسیدگی به مسایل صنفی است در این بین بیمه تامین اجتماعی اعضا ، بیمه عمر، بیمه بازنشستگی،‌‏ اعطای وام به مبلغ 5 میلیون تومان به هنرمندان عضو خانه تئاتر از طریق صندوق هنرمندان از اقداماتی است كه در راستای مسایل صنفی هنرمندان تئاتر انجام شده است كه امیدواریم با مساعدت دولت جدید و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بتوانیم نیازهای مبرم و واقعی هنرمندان تئاتر را برطرف كنیم و بتوانیم با افزایش مبالغ اعطایی به هنرمندان گامی دیگر را در راستای طرح تكریم هنرمندان برداریم زیرا این قضیه مصوبه ای است كه توسط هیات وزیران به تصویب رسیده است و امیدواریم به زودی با تصویب در مجلس شورای اسلامی به طور دائم پیگیری شود.

وی با اشاره به افتتاح تعاونی مسكن خانه تئاتر گفت: اخیرا به كمك دوستان هنرمند تعاونی مسكن خانه تئاتر را تشكیل داده‌‏ایم و آرزوی این را داریم كه تعدادی از اعضا از طریق تعاونی مسكن با تخفیف های ویژه ای كه برای خرید مسكن برای آن ها در نظر گرفته شده صاحب خانه شوند ؛ در این راه طی روزهای اخیر صحبت هایی را با وزیر مسكن و شهرسازی انجام داده ایم كه ایشان نیز قول های مساعدی رادر این زمینه داده اند اما هنوز عملی نشده است و مشكلات ما در این راه همچنان باقی است .

مدیر عامل خانه تئاتر با اشاره به لزوم اهمیت رسیدگی به مسایل صنفی هنرمندان تئاتر تاكید كرد: مهمترین كاری كه به نظر من به سایر دوستانم علاوه بر مسایل صنفی باید به آن توجه ویژه ‌ای داشت رسیدگی به مسایل عمیق فرهنگی و هنری است زیرا بر این باوریم كه تئاتر بدون مسایل فرهنگی و توجه به آن مفهومی نخواهد داشت ؛ ما در خانه تئاتر برای رسیدگی به این موضوع اقدامات ویژه ای از قبیل انتشار نشریه، به چاپ رساندن كتاب های ارزنده تئاتر ،رسیدگی به برنامه های آموزشی ، برگزاری جلسات نمایشنامه خوانی، نمایش فیلم انجام داده ایم.

راد ، تصریح كرد: ما هیچگاه به دنبال اسم و رسم نبوده و نیستیم تنها هدف ما الگو سازی و ارزشی كار كردن است ؛ ما دوست داریم جهت و نگاه انگیزه های تئاتری را مشخص كرده و آسیب ها را دنبال كنیم ولی همه این ها نیازمند بودجه است كه هم اكنون در این راه با مشكل مواجه هستیم ؛ بازنگری در تئاتر ملی و این كه ببینیم چرا تئاتر ملی ما متوقف شده است و هنوز نتوانسته سیر تكاملی خود را طی كند و گونه‌‏های عمیق و غنی نمایشی ایران را به مردم خود نشان دهد از جمله مسایلی است كه فقط با تامین بودجه و امكانات مالی میسر است ؛ ما به نوعی با آن چه كه داشتیم بیگانه شده ایم و از شناسایی شناسنامه تئاتر خود غافل شده ایم در این راه خانه تئاتر وظیفه اش به این هاست كه اگر بودجه نباشد كارهای بنیادینی صورت ندارد .

این بازیگر و كارگردان تئاتر در ادامه این نشست خاطر نشان كرد : ما هیچ گاه به دنبال تولید صرف و منابع مادی نبوده و نیستیم بلكه به دنبال ارزش های معنوی هستیم و همه این ها نیازمند بودجه است.

وی در بخش دیگری از این نشست صمیمانه گفت: ساخت و ساز این مكان فرهنگی كه با چنگ و دندان خریداری شده است نیازمند بودجه است و با توجه به این كه 15 میلیون تومان از بودجه 100 میلیون تومانی ما در سال جاری هم كسر شده و برآورد مالی ساخت و ساز این مكان فرهنگی مبلغی بالغ بر 350 میلیون تومان است ، بنابراین لزوم توجه هر چه بیشتر آقای وزیر و همكاران ایشان در هیات دولت برای ساخت این مكان فرهنگی و هنری بیش از پیش احساس می شود .

مدیر عامل خانه تئاتر هم چنین از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست تا قبل از فرا رسیدن ایام نوروز و تعطیلات سال نو حقوق معوقه هنرمندان كه در طی چند ساله اخیر به ویژه سال گذشته طلبكار بوده اند را پرداخت شود.

بهزاد فراهانی عضو دیگر هیات مدیره خانه تئاتر نیز در این نشست صمیمانه از وزیر خواست تا در خصوص حل مشكل تعاونی مسكن هنرمندان خانه تئاتر ، ساماندهی قرار دادهای تیپ ، رسیدگی به ساخت سالن در مناطق مختلف تهران اقدامات لازم را به عمل آورد.

وی همچنین گفت: امیدواریم در آینده ای نزدیك نشستی با مسئولان تلویزیون ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران ارشد سازمان صدا و سیما در خصوص تولید و پخش برنامه های تئاتری در تلویزیون اقداماتی صورت بگیرد و ما بار دیگر شاهد رونق تئاتر همچون گذشته باشیم.

فراهانی تاكید كرد: تا به امروز با وزرای مختلفی رو در رو بوده ایم اما این چنین در یك نشست صمیمانه و صمیمی با یكدیگر برخورد نكرده ایم و این می تواند اتفاق خوشایندی برای تئاتر ایران باشد .

"محمد حسین صفار هرندی"(وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) نیز با ابراز خرسندی از حضور در مكان ساختمان جدید خانه تئاتر گفت: دوستان هنرمند من در خانه تئاتر بدانند كلیه زیر مجموعه های وزارت ارشاد به خصوص معاونت مالی و اداری بر این باورند كه هیچ پرداختی واجب تر از پرداخت حقوق معوقه هنرمندان نیست و ما ماموریتی جز این نداریم و بدانید كه تمام مواردی كه در خصوص دستمزدها و حقوق دوستان هنرمند گفتید در اولویت كارهای ما هستند ؛ در این بین تصور من این است كه بخش قابل توجهی از این دستمزدها را قبل از فرا رسیدن سال جدید به هنرمندان پرداخت می شود و اگر این كار انجام نشود این نقطه ضعفی آشكار برای من و معاونان من است ؛ قطعا با توجه به رایزنی هایی است كه انجام گرفته است تا روز 20 اسفند ماه سال جاری كلیه حقوق های معوقه هنرمندان پرداخت می شود و ما از شرمندگی شما هنرمندان بیرون می آییم .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در خصوص موضوع مسكن گفت :شخص آقای احمدی نژاد پیرامون حل مشكل مسكن هنرمندان تئاتر بارها و بارها تاكید كرده اند ، حتی در جلسات بودجه نیز به این موضوع تاكید خاصی داشتند كه با توجه به این موضوع طرحی را به اتفاق آقای رهبر (رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ) و سعیدی كیا (وزیر مسكن و شهر سازی ) پیگیری كرده ایم و امیدواریم با پشتیبانی ما و شما به سر منزل مقصود برسیم .

صفار هرندی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به رسیدگی به اهداف فرهنگی به عنوان اصلی ترین هدف مدیران و هنرمندان خاطر نشان كرد: این كه بیاییم و ببینیم كه شكل گیری ذائقه مخاطب بر چه مبنایی است و میزان علاقه او را به هنر و فرهنگ بسنجیم از جمله مسایلی است كه حتما باید توسط هنرمندان و مدیران فرهنگی مورد توجه قرار گیرد و این به نظر من اصلی ترین وظیفه هنرمندان است ؛ اگرآقای فراهانی به این نكته اشاره كرده اند كه باید جلسه ای با مدیران سازمان صدا و سیما برای اعتلا و رونق تئاتر میان مخاطبان گذاشته شود امری واجب و ضروری است اما من توجه شما را به این نكته جلب می كنم كه ایا نیاز مخاطبان را سنجیده ایم ؟ آیا به این نكته واقفیم كه یك مخاطب تلویزیون می‌‏تواند هفته ای 6 روز را به تئاتر اختصاص بدهد و این سوالی است كه باید برای آن پاسخ مناسبی داده شود تا بتوان به اهداف مورد نظر رسید.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با تاكید بر همیاری و همكاری سایر نهادهای مرتبط با مردم و فرهنگ به ویژه شهرداری گفت: مطمئن باشید وقتی شهرداری احساس كند كه می‌‏تواند در پیشبرد و ارتقای اهداف فرهنگی و هنری جامعه گام های موثری را بردارد به طور حتم به هنرمندان تئاتر تا آن جا كه در توان دارد یاری می كند البته اگر می بینیم كه در گذشته تا امروز بی مهری هایی در رابطه با این گونه مساعدت ها به هنرمندان روا داشته شده است فاصله ای میان اهل هنر و فرهنگی است.

وی خاطر نشان كرد: استنباط من این است كه تا به امروز و با ورود دولت جدید در مدیریت اجرایی كشور مسیری كه در تئاتر پیموده است مسیر رو به جلویی است كه من توقفی را درآن نمی بینیم ؛ بر این باورم كه امیدها را نباید محدود كرد زیرا طرح خواسته ها همراه با ایجاد فضایی سالم و فرهنگی مهمترین هدف است.

صفار هرندی تصریح كرد: خانه تئاتر در آینده می تواند تبدیل به مكانی شود كه آیندگان از آن به عنوان منبع عظیم و غنی فرهنگی و هنری یاد كند كه می تواند انسان سازی را سرلوحه فعالیت های خویش قرار دهد.

در حاشیه:

- "محمد حسین ایمانی"( معاون هنری وزارت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) نیز در حاشیه این نشست گفت: تمام سعی و تلاش ما این است كه بتوانیم حقوق معوقه اهالی هنر كه مبلغی بالغ بر 800 میلیون تومان است را در اسرع وقت به هنرمندان پرداخت كنیم .

در این بین مساعدت سازمان مدیریت و برنامه ریزی و هیات محترم دولت می تواند یاری گر ما در این زمینه باشد امیدواریم تمام مشكلات با توجه به گفته های اقای وزیر تا قبل از فرا رسیدن تعطیلات نوروزی هر چه زودتر مرتفع شود .

"عزت الله انتظامی" ( رئیس هیات مدیره خانه تئاتر ) ،" بهزاد فراهانی"( عضو هیات مدیره خانه تئاتر) ،" اصغر همت "( عضو هیات مدیره خانه تئاتر) ، قدرت الله دلاوری،‌‏ سهراب سلیمی( رئیس كانون كارگردانانئ خانه تئاتر) ، كیومرث مرادی( مدیر روابط عمومی خانه تئاتر) ، وحید لك ( رئیس انجمن نمایشگران خیابانی) ، عباد الله كریمی ، "حسین پارسایی" ( مدیر اداره كل هنرهای نمایشی) ، "پرویز كرمی" ( مدیر حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ) از جمله افرادی بودند كه دراین مراسم حضور داشتند .

لازم به ذكر است، ساختمان جدید خانه تئاتر با 522 متر بنا واقع در خیابان سمیه چندی پیش توسط هیات مدیره خانه تئاتر به مبلغ 200 میلیون تومان خریداری شد.