سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
او می گوید: می خواهند نسل ما را از بین ببرند. می خواهند انتقام از مذهب ما بگیرند. همه می دانند که اگر این گونه ادامه دهند، تا کمتر از یک سال دیگر، شیعه ای در بحرین زنده نخواهد ماند/ در فاطمیه، پلیس در حالی که جوانان را می زد، می گفت: الان بگو «اشهد ان علی
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 شکنجه دخترشاعر انقلاب بحرین


او می گوید: می خواهند نسل ما را از بین ببرند. می خواهند انتقام از مذهب ما بگیرند. همه می دانند که اگر این گونه ادامه دهند، تا کمتر از یک سال دیگر، شیعه ای در بحرین زنده نخواهد ماند/ در فاطمیه، پلیس در حالی که جوانان را می زد، می گفت: الان بگو «اشهد ان علی ولی الله»؛ الان بگو: فاطمه(س) شهید شده! الان بگو: وهابیها کافرند.../ شخص ناشناسی با خانواده «آیات» تماس گرفت و گفت وی به کما رفته، پزشکان بیمارستان نیز...


 شکنجه دخترشاعرانقلاب بحرین

خبر مهمی که این روزها با نگرانی از سوی انقلابیون بحرینی دنبال می شود، وضعیت «آیات القرمزی»، دوشیزه و شاعره بیست ساله بحرینی است که در میدان لؤلؤه، اشعار حماسی و انقلابی خوانده بود و به دست نیروهای نظامی بحرین بازداشت و زندانی شد.

در روزهای گذشته، اخباری مبنی بر شکنجه و آزار و اذیت این شاعره در محافل بحرین و رسانه های منطقه منتشر شد و برخی منابع خبری، روز پنجشنبه، خبر شهادت او را منتشر کردند.

«القرمزی» در شعری که در جمع تحصن کنندگان میدان شهدا (اللولو) خواند، از سیاست های دولت بحرین انتقاد و شیخ «خلیفه بن سلمان آل خلیفه»، نخست وزیر این کشور رامستقیم هجو کرد.

آیات القرمزی دختری 20 ساله است که در دانشکده تربیت معلم درس میخواند وشعر عربی به لهجه بحرینی می سرود. آیات در تظاهرات اعتراضی و تجمعاتی که در میدان لؤلؤ برگزار میشد شرکت فعال داشت. در یکی از تجمعاتی که در میدان لؤلؤ برگزار شده بود آیات شعری بر ضد حکومت آل خلیفه و خصوصا شخص خلیفة بن سلمان آل خلیفة نخست وزیر بحرین خوند.

«آیات القرمزی» پس از خواندن اشعاری در نکوهش آل‏ خلیفه در میدان لؤلؤه منامه، بارها نامه‏ها و ایمیل‏های تهدیدآمیز دریافت کرد، تا اینکه در اواخر ماه مارس (اوایل فروردین) مزدوران حکومت بحرین، با حمایت نیروهای آل سعود، دو بار به منزل شاعره جوان بحرینی یورش بردند. مزدوران پس از ناکامی در دستگیری آیات، خانواده و بستگان وی را تهدید کردند که محل اختفای آیات قرمزی را به آنها بگویند، وگرنه خانه را بر سرشان خراب خواهند کرد.

مادر «آیات قرمزی» می‏ گوید: پس از حمله پلیس، ما اطلاعی از مخفیگاه دخترم نداشتیم؛ بنابراین، برای یافتن وی جستجو کردیم. پلیس هم می‏گفت، اطلاعی از وی ندارد و نیروهای امنیتی آل خلیفه کوشیدند ما را مجبور کنند، روی یک ورقه بنویسیم که آیات قرمزی ناپدید شده، در حالی که آیات از سوی مزدوران دژخیم بازداشت شده و تحت شکنجه و آزار قرار داشت.

گفته می شود: نیروهای امنیتی رژیم بحرین، بامداد چهارشنبه، سی ام مارس پس از حمله به خانه آیات القرمزی، او را در خانه پیدا نکردند. به همین سبب، به دانشگاه بحرین یورش بردند و وی را که دانشجوی این دانشگاه است، در همانجا دستگیر کردند.

القرمزی» در شعری که در جمع تحصن کنندگان میدان شهدا (اللولو) خواند، از سیاست های دولت بحرین انتقاد و شیخ «خلیفه بن سلمان آل خلیفه»، نخست وزیر این کشور رامستقیم هجو کرد

در همین میان، نزدیک پنج روز پیش، شخص ناشناسی با خانواده آیات تماس گرفت و اعلام کرد که وی به کما رفته و در بیمارستان ارتش بستری است. پس از این تماس، پزشکان بیمارستان ارتش نیز تأیید کردند که «آیات القرمزی» پس از شکنجه و تجاوزهای پیاپی، به کما رفته است.

اما منابع بحرینی نزدیک به انقلابیون، روز جمعه، تأکید کردند: رژیم حاکم بر این کشور با انتشار شایعاتی، مبنی بر شهادت آیات القرمزی، شاعره مبارز، برای حذف فیزیکی او زمینه سازی می کند.

روز جمعه، عضو مرکز حقوق بشر بحرین در گفت وگو با «العالم» تأکید کرد: «آیات القرمزی» شاعره مبارز این کشور که در زندان رژیم بود، هنوز زنده است.

«عباس العمران» اظهار داشت: من در تماسی که با برادر «آیات» در منامه داشتم، از این موضوع مطمئن شدم.

به گفته وی، برادر آیات تأکید کرد: رژیم حاکم، خبرهایی درباره شهادت وی شایع می کند تا زمینه قتل او را در زندان فراهم کند.

 پدر وی  از شعرای سرشناس بحرینی به شمار می رود که در دهه های 90 قرن گذشته میلادی به دلیل اشعاری که علیه رژیم “آل خلیفه” سروده بود، چندین بار بازداشت و مورد شکنجه قرار گرفت. خود او نیز در چند ماه اخیر فعالیت گسترده ای در میدان “اللولوء” داشته که برجسته‌ترین آن همین کلیپ زیر ، یعنی شعر‌خوانی همراه با کنایه‌های تندی و تحقیر آمیزی است که به آل خلیفه می‌زند و موجب بیداری بیشتر امت می‌شود

حمله وهابیون به مدارس دخترانه شیعه :

به گزارش «شیعه نیوز» دبیرکل مرکز حقوق بشر بحرین با محکوم کردن حملات نیروهای بحرینی به مدارس دخترانه و پسرانه و تعرض به دانش آموزان و ضرب و شتم آنان گفت: درجریان یورش این نیروها به مدارس ، حدود 50 دانش آموز دختر بازداشت شدند.

 شمار افراد بازداشت شده در بحرین از مرز هزار نفر گذشته است و درمیان بازداشت شدگان ، 51 زن و 30 پزشک و امدادرسان و مشاور پزشکی که از کارکنان بیمارستان سلمانیه هستند ، وجود دارند.

 "نبیل رجب" روز چهارشنبه درمصاحبه با شبکه خبری العالم، تصریح کرد: رژیم آل خلیفه در سایه سکوت جهانیان همچنان به سرکوب و بازداشت مردم ادامه می دهد.

 دبیرکل مرکز حقوق بشر بحرین بازداشت های مستمر در این کشور را محکوم کرد و گفت: شمار افراد بازداشت شده در بحرین از مرز هزار نفر گذشته است و درمیان بازداشت شدگان ، 51 زن و 30 پزشک و امدادرسان و مشاور پزشکی که از کارکنان بیمارستان سلمانیه هستند ، وجود دارند.

 رجب همچنین اظهار داشت: رژیم آل خلیفه درصدد است که مردم بحرین را وارد عرصه درگیری طایفه ای کند.

 وی بیان این که ملت های مسلمان در سراسر جهان با مردم بحرین درمقابله با این اقدامات سرکوبگرانه رژیم حاکم اعلام همدردی می کنند ، تاکید کرد که این گونه تلاش های رژیم بحرین به علت هوشیاری مردم به شکست خواهد انجامید.

فرآوری:یوسف قاضی زاده

بخش سیاست تبیان


منابع: تابناک،العالم،مشرق نیوز،شیعه نیوز

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین