وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بهار که می‌آید بهانه‌ای می‌شود تا دیگر بار نامش‌ تکرار شود؛ نامی‌ ‌که با گل‌های سرخ محمدی پیوند خورده و آوازه‌‌اش تا آن‌ سوی مرزها پیچیده و از آن چهره‌‌‌ای بین‌المللی ساخته است. قمصر، شهر گل محمدی و پایتخت گل و گلاب ایران در 27 کیلومتری کاشان قرار دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برنامه ریزی برای سفر اردیبهشتی

گل


بهار که می‌آید بهانه‌ای می‌شود تا دیگر بار نامش‌ تکرار شود؛ نامی‌ ‌که با گل‌های سرخ محمدی پیوند خورده و آوازه‌‌اش تا آن‌ سوی مرزها پیچیده و از آن چهره‌‌‌ای بین‌المللی ساخته است.  قمصر، شهر گل محمدی و پایتخت گل و گلاب ایران در 27 کیلومتری کاشان قرار دارد. دره سرسبز و زیبای این شهر، هر بهار، پذیرای هزاران گردشگر داخلی و خارجی است.

اگر قصد کرده اید که مراسم گلابگیری امسال را از نزدیک تماشا کنید، باید همین روزها به فکر آماده کردن مقدمات سفر اردیبهشتی تان به کاشان و قمصر باشید؛ شهر کوچک و سبزی که در 20کیلومتری کاشان قرار دارد و پایتخت گلابگیری ایران و بزرگ‌ترین مرکز تولید گلاب در خاورمیانه به شمار می رود. حتما می دانید که گلاب های ناب و اصیل قمصر هر سال 2 بار کعبه مقدس را شستشو می دهند و این مهم ترین دلیل شهرت جهانی گل قمصر و گلاب آن است.

قمصر

اما آنچه این شهر را‌ ‌به مقصدی‌ ‌برای گردشگران‌ ‌تبدیل‌ ‌کرده‌ ‌است تنها گلستان‌‌های آن نیست، چشم‌اندازهای طبیعی‌ ‌زیبا و هوای پاک و کوهستانی آن‌ هم ‌مزید‌ ‌بر‌ ‌علت‌ ‌شده‌ تا قمصر میزبان گردشگرانی باشد که از گرمای تابستانی کاشان به طبیعت سبز و خنک این شهر پناه می برند.

قمصر

در 5 كیلومتری شمال قمصر و 30 كیلومتری جنوب كاشان، رودخانه قمصر جریان دارد. رودخانه ای که وقتی رد آن را به طرف جلگه كاشان بگیرید، به سدی به نام سد قمصر می رسید. تاریخ ساخت این سد به دوره سلطان جلال الدین ملكشاه سلجوقی (485-465 ه-ق) می رسد و با توجه به شباهت های زیادی كه میان طرح و معماری ساختمان فعلی سد قمصر با سد قهرود وجود دارد می توان فهمید که این سد در طول زمان تخریب شده و مجددا در دوره صفویه و در عصر حکومت شاه عباس اول با سنگ و ملات ساروج تجدید بنا شده است.

قمصر

بخش قمصر همچنین دارای 2شهر قمصر و ‌جوشقان و کامو است که این شهرها مجموعا شامل 7 روستا به‌ ‌نام‌‌های‌ الزگ، کلوخ، قزاآن، قهرود، جوینان، حسین‌آباد و مسلم‌آباد می شوند. بنابراین اگر گذارتان به قمصر افتاد، برای دیدن بافت فرهنگی و تاریخی روستاهای این منطقه، حتما سری به آنها بزنید.

قمصر

 محراب مسجد جامع میانده، قدیمی‌ترین و با ارزش‌ترین اثر تاریخی و دیدنی قمصر است که قدمت آن به قرن 5 و 6 هجری قمری می رسد و برای دیدن آن باید به فرفهان سفر کنید. محراب این مسجد در سال 1327 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

فرآوری:الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از پورتال قمصر، همشهری، جام جم

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین