تبیان، دستیار زندگی
) زیکو زیکو(ZICO) (آنتونس کو آمبرا آرتور) ملیت: برزیل متولد: سوم مارس 1953 پست: مهاجم تعداد بازیهای ملی: 89 بازی از سال 1976 تا 1989 تعداد گل زده: 66 گل افتخارات ملی: کسب مقام سومی در جام جهانی 1978 آرژانتین نام زیکو در دهه ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

غولهای فوتبال در قرن بیستم (10)زیکو

زیکو(ZICO)

(آنتونس کو آمبرا آرتور)

ملیت: برزیل

متولد: سوم مارس 1953

پست: مهاجم

تعداد بازیهای ملی: 89 بازی از سال 1976 تا 1989

تعداد گل زده: 66 گل

افتخارات ملی: کسب مقام سومی در جام جهانی 1978 آرژانتین

نام زیکو در دهه هشتاد میلادی مظهر اقتدار و کوبندگی تیم ملی فوتبال برزیل بود. در مورد زیکو باید گفت استحقاق او و تیم ملی برزیل در طی سه دوره یی که او در جام جهانی حاضر بود، بسیار بیشتر از یک مقام سومی است.

در حالی که زیکوی 25 ساله در جام جهانی 78 آرژانتین حاضر بود. تیم برزیل در این دوره با وجود قدرت بالای فوتبال خود، جز به مقام سومی نایل نشد.

سال 1982برزیل بار دیگر با بهترین نفرات یکی از امیدهای قهرمانی بود با درخشش و گلزنی زیکو با اقتدار به دور دوم صعود کرد. با وجود اینکه آرژانتین سه بر یک بازنده دیدار دو بزرگ امریکای جنوبی بوده و در حالی که در بازی دوم مقابل ایتالیا، برزیل دو گل زیبا به ثمر رساند ضعف خط دفاعی و دروازه بان تیم ملی و هوشیاری پائولو روسی زحمات زیکو و بازیکنان دیگر برزیل را به هدر داد و برزیل سه بر دو بازنده و از دور رقابت ها حذف شد.

در سال 1986 برزیل با تکیه به قدرت مهاجم با تجربه خود زیکو که در سن 33 سالگی در اوج پختگی و آمادگی بود رهسپار جام جهانی مکزیک شد.

در مرحله یک چهارم نهایی، فرانسه با همان ترکیب جام ملتهای اروپا در سال 1984 در برابر زیکو و یارانش صف آرایی کرد. دکتر سوکراتس، فالکائو، اورجولیوسزار و نامداران دیگر برزیل در این بازی غوغا کردند؛ اما مهاجمان برزیل و زیکو چند موقعیت استثنایی گل را از دست دادند و در پایان وقت قانونی نتیجه بازی یک بریک شد. این بازی یکی از زیباترین بازیهای تاریخ جامهای جهانی بود که در ضربات پنالتی دروازه بان فرانسه موفق شد یک ضربه پنالتی را دفع کند تا زیکو برای همیشه با جامهای جهانی خداحافظی کند.

او سه سال دیگر و تا سن 36 سالگی در تیم ملی ماند اما یک سال قبل از جام جهانی 1990برای همیشه از بازیهای ملی خداحافظی کرد و در حسرت فتح جام جهانی ماند. در آن سالها و در دو جام جهانی 82و 86 برزیل تیم منسجمی داشت و فقط از ناحیه دروازه و عمق دفاع رنج می برد که همین امر موجب ناکامی برزیل و زیکو شد.

در سطح باشگاهی زیکو فوتبال را از فلامینگو آغاز کرد و در آنجا پله های ترقی را پیمود و پس از آن که گلهای زیبایی در باشگاههای برزیل زد به تیم ملی دعوت شد او بین سالهای 1967 تا 1989 در فلامینگو و در سطح باشگاهی به افتخارات بسیاری دست یافت. در منطقه ریو در سالهای 1974، 1978، 1979، 1981، 1983به قهرمانی رسید.

در لیگ دسته یک برزیل در سالهای 1980، 1981و 1983 به مقام نخست رسید. در جام پیرتا دورس در سال 1980 قهرمان شد و همراه با فلامینگو جام بین قاره یی را در سال 1981 تصاحب کرد.

زیکو پس از آنکه از تیم ملی خداحافظی کرد، دیگر در باشگاههای کشورش بازی نکرد و به باشگاههای ژاپن که لیگ حرفه یی تشکیل داده بودند پیوست. در حالی که به چهل سالگی نزدیک می شد با تجربه و قدرت تفکر خود برافت بدنی و سنگینی وزن فایق آمد و با کاشیما آنتلز قهرمان لیگ حرفه یی ژاپن شد. چند سال دیگر در این تیم بازی کرد و پس از آن به مربیگری روی آورد. او که در بین علاقه مندان به فوتبال ژاپن محبوبیتی خاص یافته بود. در همان کشور ماندگار شد و توانست تیم باشگاهی کاشیما آنتلز را به قله باشگاههای ژاپن برساند.

شاید در آینده یی نه چندان دور زیکو به عنوان مربی هدایت تیم ملی برزیل را در دست گیرد. به هر حال کسب مقام قهرمانی جام جهانی 2006 در کسوت کمک مربی تیم ژاپن قسمتی از دردهای کهنه زیکو را درمان می نماید.

او هم اکنون در فوتبال برزیل،ژاپن و جهان از شهرت و محبوبیت زیادی برخوردار است.