وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
این 8 نفر كسانی هستند كه جملگی از اصلی‌ترین طرفداران و حامیان دولت به شمار می‌رفتند؛ اما سنجش آنها با یك شاقول كج كار را به‌جایی رساند كه همه از بدنه دولت جدا شدند و رفتند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

8 منتقد جریان انحرافی دولت


این 8 نفر كسانی هستند كه جملگی از اصلی‌ترین طرفداران و حامیان دولت به شمار می‌رفتند؛ اما سنجش آنها با یك "شاقول كج " كار را به‌جایی رساند كه همه از بدنه دولت جدا شدند و رفتند.


مجلس

این 8 نفر كسانی هستند كه جملگی از اصلی‌ترین طرفداران و حامیان دولت به شمار می‌رفتند؛ اما سنجش آنها با یك "شاقول كج " كار را به‌جایی رساند كه همه از بدنه دولت جدا شدند و رفتند.

این گزارش به بررسی پرونده‌ای می‌پردازد كه قصه پرغصه آن منجر به جدایی جمعی از جدی‌ترین حامیان محمود احمدی‌ن‍ژاد از كابینه وی شد.

8 نفری كه هیچ كس در طرفداری آنها از احمدی‌نژاد و التزام به هدف‌های ارزشمندانه او شك و شبهه‌ای ندارد. چهره‌هایی كه به‌غیر از یك یا دو نفرشان، جملگی از عوامل اصلی طرح گفتمان عدالت‌خواهانه محمود احمدی‌نژاد بودند و سوابق انتقادی آنها از عملكردهای خاطیانه دولت‌های سازندگی و بیشتر اصلاحات، زبانزد خاص و عام بوده و هست.

این آدم‌ها اگرچه حتی در میانشان می‌توانیم از كسانی نام ببریم، كه خود آنها نیز شاید در ابتدای طرح مواضع جریان انحرافی در درون بدنه دولت، به‌نوعی از این مواضع دفاع می‌كردند و معتقد بودند كار انتقاد از این مواضع به گروه‌های مخالف دولت و گفتمان او مربوط می‌شود، اما همین تعداد نیز در آینده نتوانستند ادامه این مواضع ناحق را تحمل كنند و جملگی رفتن را بر ماندن ترجیح دادند.

و آن هشت نفر:

1_ منوچهر متكی:

گفته می‌شود او تا قبل از انتخابات دولت نهم، در كنار چهره‌هایی همچون علی لاریجانی و احمد توكلی قرار داشته است و در مورد انتصاب او به عنوان وزیر خارجه احمدی نژاد نیز گمانه زنی‌های بسیاری وجود دارد.

اما حضور 6 ساله او در این سمت همواره این گمانه‌زنی ها را كمرنگ می‌كرد. چه اینكه متكی فردی بود كه سابقه مخالفت او با اصلاح طلبان و طرح گفتمان اصولگرایانه او در وزارت خارجه همواره زبانزد خاص و عام بود و این متكی بود كه حتی رسانه‌های خارجی نیز از او به عنوان "دیپلمات حرفه‌ای " یاد می‌كردند.

پیر وزارت خارجه ایران نیز به ناگاه و تنها با یك انتقاد كوچك كه از موازی كاری در دستگاه سیاست خارجی ایران كه در ماجرای انتصاب معاونان حوزه خارجی رئیس جمهور (كه البته بعدها به عنوان مشاور منصوب شدند،) مطرح كرد، به ناگاه از سمت خود معزول شد.

معزول شدنی كه بازتاب‌های گسترده‌ای در داخل و خارج یافت.

2_ حسین صفار‌ هرندی:

او را می‌توان از شاخص‌ترین چهره‌های اصولگرایی دانست كه به خصوص در طول سال‌های حكومت اصلاح‌طلبان، تلاش‌های بسیاری را برای دفاع از گفتمان اصولگرایانه و نقد جریان تجدید نظر طلب اصلاحات انجام داد.

 یكی از این 8 چهره‌ای كه از آنها نام بردیم، در مصاحبه اخیر خود از وجود یك "شاقول كج " خبر داد كه هم اكنون بسیاری از اقدامات در دولت با او! سنجیده می‌شود.

صفار هرندی كه در طول آن سال‌ها سمت سردبیری روزنامه كیهان را نیز بر‌عهده داشت یكی از كسانیست كه طرفداران احمدی‌نژاد از زمان آغاز عزم وی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری سال 84، همواره می‌توانستند مبانی گفتمان احمدی‌نژاد را از زبان او بشنوند و هم او بود كه پس از پیروزی احمدی‌نژاد در سمت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در كنار وی قرار گرفت. او البته بعدها و در زمان آغاز فعالیت دولت دهم، از جمله كسانی بود كه در ماجرای جلسه معروف هیئت دولت و اعتراض چند تن از وزرا به حضور مشایی به عنوان معاون اول در این جلسه، در زمره معترضین قرار گرفت و در واقع با اعتراض به سلسله جنبان جریان انحرافی دولت از كابینه احمدی‌نژاد رفت.

3_حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای:

وی از جمله چهره‌های شاخص اصولگرا و از كسانی است كه كه از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ایران خدمات بسیاری را در عرصه امنیتی و اطلاعاتی انجام داد.

وی كه از چهره‌های كلیدی در ایجاد گفتمان انقلابی و تحول در وزارت اطلاعات محسوب می‌شود از زمان آغاز فعالیت دولت محمود احمدی‌نژاد به عنوان وزیر اطلاعات، همكاری خود را با دولت نهم آغاز كرد.

او نیز از شاخص‌ترین چهره‌هایی بود كه در ماجرای انتصاب چهره جنجالی دولت به سمت معاون اولی رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت به این مسئله انتقاد كرد و پس از همین انتقاد بود كه حجت الاسلام محسنی اژه‌ای،مسئول اسبق گزینش وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران و قاضی دادگاه فساد مالی غلامحسین كرباسچی‌ شهردار سابق تهران نیز دولت احمدی نژاد را ترك كرد.

4_كامران باقری لنكرانی:

بسیاری از طرفداران محمود احمدی‌نژاد و مردمی كه به رئیس‌جمهور رأی داده‌اند، او را به عنوان نمادی از گفتمان احمدی‌نژاد می‌دانستند. وزیر ساده زیست و جوانی كه پیوسته مورد تعریف و تمجید علما و مردم بود.

داود احمدی نژاد؛ چهره‌های فعال ستاد انتخاباتی برادرش در انتخابات ریاست جمهوری سال 84 بود. وی پس از پیروزی احمدی‌نژاد در انتخابات، به سمت ریاست سازمان بازرسی نهاد ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد منصوب شد.

این لنكرانی بود كه در روز رفتنش از وزارت بهداشت، مجبور شد بخشی از كتاب‌های شخصی‌اش را كه به دلیل كوچك بودن خانه‌اش، آنها را به دفتر كار منتقل كرده بود، از وزارت بهداشت به جای دیگری ببرد و او بود كه آیت‌الله خاتمی در یكی از سخنرانی‌های خود به او نیز اشاره كرد و اینطور گفت: ما افتخار می‌كنیم كه این دولت وزیری همچون دكتر لنكرانی دارد كه محب اهل‌بیت (ع) است.

و روزهای حضور این وزیر جوان در دولت احمدی نژاد گذشت تا اینكه تاریخ به مقطع صحبت‌های چهره جنجالی دولت در مورد دوستی با اسرائیل و در ادامه انتصاب وی به سمت معاون اولی رئیس جمهور رسید. دو ماجرایی كه هر دو با نهیب مقام معظم رهبری مواجه شد.

منابع خبری از كامران باقری لنكرانی نیز به‌عنوان یكی از وزرایی نام بردند كه اگرچه در جلسه كذایی هیئت دولت كه چهره جنجالی كابینه تحت عنوان معاون اول در آن حضور یافته بود حضور نداشته اما مواضع لنكرانی كاملاً در جهت مخالفت با وی بوده است.

و سرانجام كامران باقری لنكرانی كه رئیس جمهور احمدی نژاد هم او را شخصی مؤمن عنوان كرده بود نیز از دولت رفت.

داود احمدی نژاد

5_سیدپرویز فتاح:

از او به‌عنوان یكی از صمیمی‌ترین دوستان احمدی‌نژاد نام برده می‌شود.

صمیمیت بین وزیر نیرو در دولت نهم و شخص رئیس جمهور تا آن حد بوده است كه حتی می‌توان از آن با عنوان رابطه‌ای عاطفی نام برد.

رابطه‌ای عاطفی كه حتی به گفته فتاح گاهی به گریه‌های فتاح نیز منجر می‌شده است. تقریباً تمامی كسانی‌كه از نزدیك با وقایع پیرامونی دولت احمدی‌نژاد آشنایی دارند معترفند كه تنها عامل كنار گذاشتن شخصی مثل فتاح كه حتی رئیس جمهور در وصف او گفته بود: "فتاح مثل من است "، اختلافات او با جریان انحرافی دولت بوده است.

اختلافاتی كه سرانجام به دوستی احمدی‌نژاد و فتاح در دولت خاتمه داد و فتاح را به بنیاد تعاون سپاه فرستاد.

6_كاوه اشتهاردی:

اشتهاردی فرزند شهید است و تا چند روز قبل! مدیر عامل مؤسسه ایران بود.

وی كه نامش پس از انتقادات صریح و تند وی از مهدی هاشمی و محكوم شدنش به شلاق بیشتر بر سر زبان‌ها افتاد، كسی است كه چهره جنجالی دولت پیش از این از وی به این دلیل كه حاضر به انتشار تمامی مواضع او در روزنامه دولت نیست، انتقاد كرده بود.

كاوه اشتهاردی و تیم همراهش نیز چند روز قبل و در ادامه تلاش جریان انحرافی دولت برای استیلای بیشتر بر مؤسسات دولتی، از سمت مدیریت عامل مؤسسه ایران با یك پیامك تلفنی بركنار شد و او و یارانش نیز از كنار احمدی‌نژاد رفتند.

7_مهرداد بذرپاش:

فرزند شهید بذرپاش كه احمدی‌نژاد دوستی دیرینه‌ای با پدرش در دوران دفاع مقدس داشت.

او جزو اصلی‌ترین یاران احمدی‌نژاد برای حضور در ساختمان پاستور به شمار می‌رفت و مواضع او در دفاع از دولت همواره كاملا آشكار بیان می‌شد.

بذرپاش در دولت نهم و دهم مسئولیت‌های متفاوت و زیادی را عهده دار شد و البته در تمام این عهده‌داری‌ها، آنچنان كه گفته‌های او نشان می‌دهد، هیچگاه از عقیده اصلی خود كه دفاع از احمدی نژاد و آرمان‌های گفتمان او بود دور نشد.

عملكرد بذرپاش اگرچه در مقاطعی با انتقاد مواجه بود اما او نیز سرانجام در ماجرای تعیین معاون برای حوزه‌های خارجی رئیس جمهور تاب نیاورد و لب به انتقاد از جریان انحرافی دولت گشود.

انتقادی كه البته در ظاهر برای مهرداد بذرپاش گران تمام شد و او نیز در جرگه قربانیان مخالفت با جریان انحرافی دولت از آب درآمد و مجبور به خداحافظی از دولت شد.

و این مهرداد بذرپاش بود كه پس از بركناری‌اش از دولت و در ادامه شایعات گسترده در مورد اینكه این استعفای عمدی بذرپاش بوده كه سبب رفتن او از دولت شده است، در بخشی از نامه معروفش به رئیس جمهور ضمن تأكید بر عدم حاشیه سازی اینچنین نوشت: "اكنون كه مسئولیت را از دوش بنده برداشته‌اید، خداوند را شاكر و سپاسگزارم... "

بی‌تردید بی‌توجهی به عملكرد این چهره جنجالی علاوه بر جدایی افرادی از بدنه دولت تعداد افراد این پرونده را افزایش می‌دهد.

8_ داود احمدی‌نژاد:

او از چهره‌های فعال ستاد انتخاباتی برادرش در انتخابات ریاست جمهوری سال 84 بود. وی پس از پیروزی احمدی‌نژاد در انتخابات، به سمت ریاست سازمان بازرسی نهاد ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد منصوب شد. او البته حدود 2 سال قبل و در جریان سونامی خروج مخالفان جریان انحرافی از دولت از سمت خود كنار رفت. البته گفته می‌شد كه او از مخالفان مرحوم علی كردان برای حضور در ساختمان پاستور بوده است، اما انتقادات تند علیه چهره جنجالی دولت و مواضع او كه بعدها و در مقاطع مختلفی منتشر شد نشان داد كه او بیش از آنكه با آمدن كردان مخالف بوده باشد، با مواضع جریان انحرافی سر سازش نداشته است.

یكی از این 8 چهره‌ای كه از آنها نام بردیم، در مصاحبه اخیر خود از وجود یك "شاقول كج " خبر داد كه هم اكنون بسیاری از اقدامات در دولت با او! سنجیده می‌شود.

شاقول كجی كه جملگی می‌دانند كسی نیست غیر از چهره جنجالی دولت.

بی‌تردید بی‌توجهی به عملكرد این چهره جنجالی علاوه بر جدایی افرادی از بدنه دولت تعداد افراد این پرونده را افزایش می‌دهد.

بخش سیاست تبیان


منابع: خبرگزاری فارس

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین