تبیان، دستیار زندگی
دیوارهای طرح دار در یك پروژه طراحی داخلی، پس از انتخاب كفپوشی متناسب با كاربرد فضا و مشخصات ظاهری آن، دكوراتور به سراغ سطوح دیگر تشكیل دهنده یك محیط یعنی دیوارها، سقف، درها و پنجره ها می رود. این اجزا بستر مناسبی برای مانور دكوراسیونی و ای
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دیوارهای طرح دار

در یك پروژه طراحی داخلی، پس از انتخاب كفپوشی متناسب با كاربرد فضا و مشخصات ظاهری آن، دكوراتور به سراغ سطوح دیگر تشكیل دهنده یك محیط یعنی دیوارها، سقف، درها و پنجره ها می رود.

این اجزا بستر مناسبی برای مانور دكوراسیونی و ایجاد تغییراتی سریع در یك فضا هستند. در واقع یكی از راحت ترین و سریع ترین راه های دستیابی به تحولی در فضای موجود، خواه با هدف تنوع طلبی و خواه به منظور تعمیر و بازسازی فرسودگی ها، تغییر پوشش همین سطوح است. البته در میان آنها دیوارها و به خصوص پوشش آنها، به چند دلیل اصلی، نقش مؤثرتری را در دكوراسیون محیط ایفا می كند:

1ـ وسعت دیوارها در مقایسه با دیگر سطوح

هر فضایی با هر مشخصاتی شامل نقشه و ابعاد، به طور قطع دارای تعدادی دیوار و تنها یك سقف و كف است؛ در نتیجه مساحت دیوارها چندین برابر سطوح كف و سقف آن محیط است كه البته این ابعاد با ساخت دیواری جدید و یا تخریب دیواری قدیمی قابل تغییر نیز هست. هرچه سطحی وسیع تر باشد، میزان تأثیرگذاری اش بر محیط نیز بیشتر خواهد بود.

2ـ دیوارها پس زمینه لوازم دكوراسیونی ـ كاربردی

صرف نظر از این كه دیوارها سطوح عمودی هستند و مهمترین وظیفه آنها تفكیك فضا از هم و ایجاد استقلال در محدوده مابینشان است، پس زمینه ای برای دیگر لوازم دكوراسیونی و كاربردی موجود محسوب می شوند؛ لذا مشخصات ظاهری آنها در ایجاد فضایی مطلوب و حتی جلوه آن لوازم نقش ویژه ای دارد. مثلاً یك كاناپه تمام پارچه با روكشی به رنگ شیری در مقابل دیواری به رنگ استخوانی از نمای زیباتری برخوردار است یا در مقابل دیواری ساده یا طرح دار به رنگی دیگر مانند سبز، گل بهی، آجری ملایم و ...؟

3- دیوارها، موانع دیداری

هنگامی كه وارد فضایی می شویم اولین و بیشترین سطوحی كه در مقابل دیدگان ما قرار می گیرند، دیوارها هستند؛ لذا خصوصیاتشان شامل ابعاد، نوع پوشش، طرح، رنگ و حتی موقعیت قرار گرفتنشان در محیط، در حس دریافتی فرد بیننده از فضا تأثیر بسزایی دارند. حال آن كه با انتخابی مناسب برای پوشش آنها، نه تنها می توان با تغییر این موانع دیداری فضایی مطلوب و دلپذیر را برای افراد حاضر و بیننده سبب شد، بلكه با ایجاد خطاهای بصری مشكلات ساختاری محیط را نیز می توان رفع كرد و این تنها با شناخت صحیح در به كارگیری رنگ و طرح برای پوشش آنها میسر می شود.

در واقع گاهی استفاده از برخی از ترفندهایی كه تنها با طرح و رنگ انجام می پذیرند، برای پوشش دیوارهای یك فضا، لازم و ضروری است. مثلاً با ایجاد نقوش راه راه عمودی بر روی یك یا چند دیوار در فضایی كه از سقف كوتاهی برخوردار است می توان ارتفاع دیوارها و در نتیجه سقف را به لحاظ ظاهری و بصری افزایش داد و این بهترین راه رسیدن به تعادل ساختاری چنین مكانی است.

4ـ امكان تغییر پوشش، بدون نیاز به تغییرات اساسی

در صورتی كه بخواهیم پوشش كف محیط را به جهت ناهماهنگی در رنگ و طرح و یا هر دلیل دیگری تغییر دهیم، این پروژه نیازمند صرف هزینه زیاد، ایجاد تحولات اساسی در محیط و نیز خالی كردن فضا از هرگونه وسیله موجود است؛ ولی برای تغییر پوشش دیوارها فقط كافی است اندكی لوازم را جابه جا کنید و با روكشی پلاستیكی یا پارچه ای پوشش دهید؛ سپس دست به كار شوید. لذا انجام چنین پروژه ای در تعطیلات پایان هفته نیز به راحتی امكان پذیر است.

هنگامی كه برای رنگ كردن دیوارهای فضای داخلی خانه تان با نقاش ساختمانی قرارداد می بندید چه رنگی را برای سطوح به او سفارش می دهید؟ به طور قطع پاسخ بیش از ?? درصد شما از پیش مشخص است: رنگ استخوانی، كرم یا احتمالاً صورتی كمرنگ برای اتاق خواب ها. ولی آیا هیچگاه به علت محدود كردن خودتان در انتخاب رنگ، فكر كرده اید؟ اغلب ما عادت كرده ایم دیوارهای محیط زندگی مان چه كوچك و چه بزرگ، چه كم نور و چه پر نور را با یكی از رنگ های یاد شده پوشش دهیم.

بسیاری از ما از اهمیت جایگاه طرح و بافت در فضای زندگی مان غافلیم و همواره برای طرح و نقش، پارچه ها را بستر مناسبی می دانیم. حال آن كه اگر به فضایی با انتخاب های صحیح به لحاظ طرح و رنگ برای پوشش های آن وارد شویم خواهیم دید كه تا چه حد بر حس زندگی، شادابی و نشاطمان افزوده می شود. در واقع می توان گفت تنها عوامل دوری از این عناصر بصری، عادت و ترس از بروز ناهماهنگی است كه با ترك عادت و مبارزه با چنین ترسی، آن هم از طریق كسب اطلاعاتی بیشتر در این رابطه به راحتی قابل جبران است.

به همین منظور امروزه كارخانه های تولید كاغذهای دیواری با ارائه محصولات متنوع به لحاظ رنگ، طرح و بافت زمینه را برای دستیابی به فضایی روح انگیز و مطلوب مهیا ساخته اند. صرف نظر از این محصولات آماده، شما خودتان نیز می توانید با به كارگیری اندكی سلیقه، ذوق هنری و اطلاعات كسب شده در همین زمینه، این اجزا تشكیل دهنده فضا را به گونه ای زیبا و دلپذیر زینت دهید و در جهت داشتن فضایی متعادل و فرح بخش گام بردارید.

برای این منظور «رنگ» نقش اصلی را برعهده دارد. شما می توانید با ابزارها و به كارگیری تكنیك های گوناگون رنگ آمیزی پوششی مناسب و زیبا بر روی دیوارهای خانه یا محیط كارتان ایجاد كنید.

پس از پوشش سطح دیوار با رنگ انتخابی زمینه به وسیله ابزارهای رایج (قلم مو و غلتك)، شما می توانید طرح ها و نقوشی اتفاقی یا انتخابی را بر روی آن ایجاد كنید. برای این منظور به ابزار خاصی نیاز نیست بلكه با استفاده از لوازمی بسیار ساده و ابتدایی مانند اسفنج، تكه پارچه، كیسه پلاستیك و گونی، خلق طرح هایی بسیار زیبا و بی نظیر عملی است.

كافی است یكی از لوازم فوق مانند یك تكه پارچه توری یا كتان را به فرم دلخواه مچاله کنید و در رنگ فرو برید، سپس به صورت ضربه ای بر روی سطوح مورد نظر رنگ شده و یا حتی بر روی رنگ قبلی زمینه تماس دهید. به این ترتیب طرحی به گونه ای غیرقابل پیش بینی حادث شده و با تكرار آن، دیوار مورد نظر شما طرح دار می شود.

برای چاپ طرح های مشخص و از پیش تعیین شده نیز راه های بسیاری وجود دارد كه كاربرد شابلون (چاپ استنسیل) و چاپ با مُهر نیز از جمله آنها هستند.

برای چاپ استنسیل شما به شابلونی با طرح مورد نظر نیازمندید یا می توانید با قرار دادن الگوی طرح بر روی یك طلق و برش آن، شابلونی دست ساز تهیه كنید و به كار گیرید.

با قرار دادن شابلون بر روی دیوار و رنگ آمیزی فضاهای خالی موجود در آن، طرح مورد نظر بر روی دیوار چاپ می شود. این تكنیك بر روی سطوح دیگر مانند درِ كمد، درِ ورودی اتاق، میز، صندلی و .. نیز قابل اجراست.

نكته: شما حتی می توانید با ایجاد طرح بر روی دیوار، جنس آن را نیز تغییر دهید. مانند تبدیل دیوار با پوشش گچی به نمای آجر، سنگ مرمر، گرانیت و غیره.

لینک ها

اتاق بچه ها باید چه رنگی باشد؟

با رنگ های زنده بیشتر آشنا شویم

برای زیباتر كردن دكوراسیون منزل از چه رنگهایی استفاده كنیم؟

چگونه می توان با تزیین در و پنجره ها به خانه ی خود جلوه ببخشیم.

60 روش برای آنكه خانه خود را دلنشین تر نمائید ( قسمت اول )، ( قسمت دوم )

كتاب های « متفرقه » در فروشگاه اینترنتی تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.