تبیان، دستیار زندگی
امروز هوا چطور است؟ آفتابی است یا ابری؟ مرطوب است یا خشک؟ آرام است یا باد می وزد؟ در بیش تر نقاط جهان هوا معمولاً در حال تغییر است. تغییرات هوا در بیش تر نقاط دنیا یا وزش باد (جا به جایی هوا) ایجاد می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

امروز هوا چطور است؟

هوا

هوا در حرکت

امروز هوا چطور است؟ آفتابی است یا ابری؟ مرطوب است یا خشک؟ آرام است یا باد می وزد؟ در بیش تر نقاط جهان هوا معمولاً در حال تغییر است. تغییرات هوا در بیش تر نقاط دنیا یا وزش باد (جا به جایی هوا) ایجاد می شود. باد، وقتی ایجاد می شود که خورشید بخشی از زمین را بیشتر از جاهای دیگر آن گرم می کند و این تفاوت دما باعث حرکت هوا می شود. گاهی این حرکت هوا ممکن است خیلی قوی باشد و توفان های شدید و تند باد و حتّی گردباد ایجاد کند.

ممکن است مواقعی که باران شدید می بارد، بیرون رفتن از خانه ناخوشایند باشد، ولی آب برای زندگی ضروری است. ما هم، مانند دیگر جانداران، برای زنده ماندن به آب احتیاج داریم.

دانشمندان سعی می کنند چگونگی وضع هوای روز بعد یا چند روز آینده را پیش بینی کنند. این کار به مردم کمک می کند تا برنامه ریزی کنند. برای مثال، اگر قرار باشد هوا سرد و بارانی شود، شما برای گردش به خارج از شهر نخواهید رفت.

پیش بینی وضع هوا برای بسیاری از مردم خیلی مهم است، به ویژه کسانی که در هوای آزاد کار می کنند. برای مثال، کشاورزان نیاز دارند که در مورد زمان شخم زدن، کاشت و برداشت محصول شان تصمیم گیری کنند.

هوا

مشاهده

آیا در جایی که شما زندگی می کنید، معمولاً هر روز هوا کمی تغییر می کند؟ دفترچه ی یادداشتی تهیه و تغییرات هوا را در آن ثبت کنید.

جو

عکس هایی که ماهواره ها از زمین گرفته اند، غبار رقیق آبی رنگی را در اطراف زمین نشان می دهد. این غبار آبی رنگ اتمسفر یا جو است. تغییرات هوا فقط در پایین ترین لایه ی جو، که از بقیه ی لایه ها به زمین نزدیک تر است، وجود دارد. هواپیماهای جت معمولاً در بالای ابرها، یعنی جایی که هوا سکون بیش تری دارد، پرواز می کنند.

ترجمه:مهدیه زمردکار

بخش کودک و نوجوان تبیان


مطالب مرتبط:

هوای گرم فضای بیشتری می خواهد

قاره ی قطب جنوب

شب و روز و حلقه های مشتری

ابرهای بی‌باران

سرعت نور

چه چیزی در خورشید می سوزد؟

چگونگی پیدایش ابر

طوفان سهمگین هاریکین

از کجا به کجا می رویم؟

گرم ترین نقطه ی جهان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.