وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
روزهای پایانی سال گذشته (هجری شمسی) شاهد وقوع یكی از تاریخی ترین بلایای طبیعی بود كه در ژاپن حادث شد و این كشور را در صدر اخبار خارجی قرار داد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : حسین هرمزی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دستاوردهای هسته‌ای كشور و زنگ خطری به نام فوكوشیما


روزهای پایانی سال گذشته (هجری شمسی) شاهد وقوع یكی از تاریخی ترین بلایای طبیعی بود كه در ژاپن حادث شد و این كشور را در صدر اخبار خارجی قرار داد.


دستاوردهای هسته‌یی كشور و زنگ خطری به نام فوكوشیما

یكی از مسایلی كه در ابتدا مورد توجه رسانه ها و مردم قرار گرفت، مقاومت تكنولوژیك ژاپن با این حادثه بود ولی وسعت حادثه - كه تنها به زلزله ختم نمی شد بلكه سونامی شدید بار سنگین تری را به این كشور تحمیل كرد – آنقدر زیاد بود كه كم كم مساله مهم دیگری رخ نمایان كرد؛ احتمال بروز فاجعه انسانی!

پس از وقوع زلزله و سونامی شدید در ژاپن، سطح تشعشعات رادیواکتیو داخل ساختمان نیروگاه اتمی "فوکوشیما" به سطح بیش از حد مجاز رسید و چند انفجار در این نیروگاه به همراه زلزله دیگری كه طی روزهای اخیر به وقوع پیوست، خطر را تشدید كرد بطوریكه طی روزهای گذشته از خطر بروز فاجعه ای در حد و اندازه های چرنوبیل سخن به میان آمده است.

در همین حال، در روزهای گذشته بویژه در آستانه بیستم فروردین روز ملی فناوری هسته‌یی، خبرهای مختلفی مبنی بر دستاوردهای جدید هسته‌یی در كشورمان منتشر شد.

هم‌زمان با جشن روز ملی فن‌آوری هسته‌یی "واحد تولید دی‌اكسید اورانیوم طبیعی با خلوص هسته‌یی" در كارخانه فراوری اورانیوم و تولید سوخت هسته‌یی ایران و "خط تولید تركیبات مختلف از ایزوتوپ‌های پایدار" در مجتمع تولید آب سنگین اراك راه‌اندازی شد كه این مساله  گام مهمی است كه با خود پیشرفت در عرصه فن‌آوری هسته‌یی در ابعاد تحقیقاتی و هم‌چنین راكتورهای قدرت را به همراه خواهد داشت و می‌تواند سكوی پرتابی باشد تا فعالیت‌های تكمیلی مختلف بر این مبنا مجال بروز و ظهور یابند.

راه‌اندازی خط تولید تركیبات مختلف از ایزوتوپ‌های پایدار و ساخت دستگاه طیف سنج جرمی چهار قطبی در كشور، از دیگر دستاوردهایی است كه در این روزها خبرهای مربوط به آنها منتشر شده است.

همچنین، پژوهشگران پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌یی سازمان انرژی اتمی ایران برای اولین‌بار در كشور توانستند با استفاده از مواد اولیه تولیدی در این پژوهشگاه رادیوداروی 64CU-ATSM را تولید كنند و برای اولین‌بار در قاره‌ی آسیا، ژنراتور رادیودارویی گالیوم ـ 68 / ژرمانیوم ـ 68 (Ga68/Ge68) در این پژوهشگاه به تولید رسید.

هم‌زمان با روز ملی فناوری هسته‌یی، رییس سازمان انرژی اتمی كشورمان اعلام كرد كه واحد تولید دی‌اكسید اورانیوم گرید سرامیكی با غنای طبیعی در كارخانه فرآوری اورانیوم اصفهان به مرحله بهره‌برداری نزدیك شد و خوراك‌دهی آن آغاز شد. وی همچنین از پیگیری مطالعات مكان‌یابی برای توسعه نیروگاه‌های هسته‌یی، افزایش تولید آب سنگین در كارخانه اراك و آزمایش موفق سانتریفیوژهای نسل سوم خبر داد.

دو روز بعد، فریدون عباسی طی گفت و گویی، اعلام كرد كه تولید سوخت 20 درصد متوقف نمی‌شود و تولید قطعات سانتریفیوژ نیز برون‌سپاری شده است.

اما انتشار این اخبار، از یك سو موجب دلگرمی و خوشحالی مردم از دستیابی به پیشرفت های جدید شده است و از سوی دیگر، هم‌زمانی انتشار این اخبار با مشكلات هسته‌یی ژاپن نگرانی هایی را در داخل كشور بر انگیخته و این پرسش را به ذهن متبادر می كند كه " آیا تاسیسات هسته‌یی ایران از ایمنی كافی برخوردارند؟"

یكی از اولین واكنش های رسمی به این پرسش، صحبت های كوتاه محمود احمدی نژاد در این رابطه در كنفرانس خبری اخیر خود بود.

دستاوردهای هسته‌یی كشور و زنگ خطری به نام فوكوشیما

وی در پاسخ به سوال خبرنگار NHK ژاپن كه درباره‌ ایمنی نیروگاه بوشهر با توجه به حوادثی كه در نیروگاه‌های ژاپن اتفاق افتاده است، گفت: « نیروگاه فوكوشیما بر اثر موج و سونامی منهدم شد، اما در برابر زلزله مقاومت كرده بود. ارتفاع موج‌هایی كه به این نیروگاه خوردند بر اساس شنیده‌ها 14 متر و با سرعت 800 كیلومتر در ساعت بوده است كه چند برابر زلزله می‌تواند ضربه بزند.»

احمدی نژاد تصریح كرد: « ما در خلیج فارس با پدیده‌ای به شكل سونامی مواجه نیستیم، اما با این وجود همه استانداردهای ایمنی روز جهان را در نیروگاه بوشهر رعایت كرده‌ایم و طبق مصوبات آژانس انرژی اتمی فعالیت كرده‌ایم. این در حالی است كه نیروگاه فوكوشیما متعلق به تكنولوژی 50 سال قبل بوده است.»

در همین راستا، محمدعلی فتح اللهی معاون وزیر امور خارجه كشورمان در گفت‌وگویی با خبرگزاری اینترفكس روسیه، از تلاش برای بالا بردن ضریب امنیتی نیروگاه های ایران خبر داد و گفت: « سعی می‌كنیم سطح امنیتی نیروگاه‌ها‌یمان را بالا ببریم تا آنچه كه برای نیروگاه‌های فوكوشیما اتفاق افتاد، به وقوع نپیوندد. بنابراین از جدیدترین دستاوردهای این علم در این گونه پروژه‌ها استفاده كرده و ضریب امنیتی نیروگاه‌هایمان را بالا می‌بریم.»

متكی نیز در این رابطه سخنانی را در جمع دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی مطرح كرد و گفت: « حادثه فوكوشیما دست‌اندركاران را برای ایمنی بیشتر نیروگاه‌ها ترغیب كرده است.»

البته وی به این نكته هم اشاره كرد كه " این‌كه بر اساس فوكوشیما برای ایران حرف جدیدی بزنند بی‌مبنا و بی‌اساس است. استانداردهایی برای راه‌اندازی نیروگاه تعریف شده است و ما بر همان اساس كار را انجام می‌دهیم".

همچنین، حسن قشقاوی معاون کنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزیر امور خارجه كشورمان اعلام كرد كه " صاحب‌نظران غربی بعد از مقایسه بین نیروگاه هسته‎یی بوشهر و نیروگاه فوکوشیمای ژاپن اظهار کردند که نیروگاه بوشهر مدرن و به روز بوده، تمامی استانداردهای ایمنی در آن رعایت شده و آژانس انرژی اتمی نیز بارها ایمنی این نیروگاه را تایید کرده است".

وی خاطرنشان کرد: « رسانه های غربی به هر دلیلی اقدام به فضاسازی علیه جمهوری اسلامی ایران می کنند و امروز نیز موضوع ایمنی نیروگاه را مطرح می کنند که از نظر ما ادعایی واهی و کذب است؛ چراكه نیروگاه اتمی بوشهر دارای بالاترین استانداردهای ایمنی جهان است.»

در مقابل، خبرگزاری آسوشیتدپرس با انتشار گزارشی تحت عنوان "نیروگاه هسته ای بوشهر در ایران زلزله خیز واقع شده"، به تشریح تفاوت های طراحی و ساختاری نیروگاه بوشهر و نیروگاه فوکوشیما پرداخت و البته به ایمنی بالای نیروگاه بوشهر نیز اذعان کرد.

دستاوردهای هسته‌یی كشور و زنگ خطری به نام فوكوشیما

در این گزارش آمده است: « ایران ساخت نخستین تأسیسات هسته ای خود را به پایان رسانده است و انتظار می رود سال جاری برق آن وارد مدار شود. سونامی و زلزله ژاپن فعالیت پمپ خنک کننده و سایر سیستم های امنیتی نیروگاه فوکوشیما را از کار انداخت و ظرف چند روز ساختمان 3 راکتور هسته ای منفجر شد و تشعشعات آن در محیط زیست انتشار یافت. گفته می شد صنعت هسته ای ژاپن در مقابل زلزله ایمن است، اما حادثه اخیر نشان داد که بهترین طرح ها نیز برخی اوقات قادر به مقابله با نیروهای طبیعی نیستند. ایران نیز کشور دیگری است که به زلزله خیز بودن معروف است و طی سال گذشته ده ها هزار نفر به همین دلیل جان خود را در این کشور از دست داده اند.»

در عین حال، محمود سهیمی استاد دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در این رابطه گفت: « هنگام تعیین مکان تأسیسات هسته ای، زلزله خیر بودن منطقه نیز بررسی می شود. اولین نکته ای که سازمان انرژی اتمی ایران انجام داد، مطالعات گسترده درباره امنیت راکتور اتمی بوشهر در مقابل زلزله بود. تأسیسات هسته ای معمولا در مکانی ساخته می شوند که زلزله کمتری رخ می دهد و تا جایی که من می دانم گسل فعالی در جنوب ایران جایی که نیروگاه بوشهر واقع شده، وجود ندارد.»

حسین هرمزی

بخش سیاست تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین