تبیان، دستیار زندگی
ی فیلم می‌شوند چند مجموعه از آثار این نویسنده و شاعر فقید برای انتشار آماده‌ شده‌اند داستان دیگری از بیژن نجدی فیلم می‌شود. پیشنهادی برای ساخت یك فیلم تجربی از داستان كوتاه «دوباره از همان خیابان‌ها»، از مجموعه‌ای با همین نا...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

داستان‌های "بیژن نجدی" یكی‌یكی فیلم می‌شوند

چند مجموعه از آثار این نویسنده و شاعر فقید برای انتشار آماده‌ شده‌اند

داستان دیگری از بیژن نجدی فیلم می‌شود.

پیشنهادی برای ساخت یك فیلم تجربی از داستان كوتاه «دوباره از همان خیابان‌ها»، از مجموعه‌ای با همین نام، مطرح شده كه احتمالا قرارداد آن در روزهای آینده ازسوی نشر مركز با فیلم‌ساز بسته خواهد شد.

هم‌چنین قرارداد ساخت فیلم سینمایی از شش داستان كوتاه نجدی با سپیده فارسی - كارگردان ایران ساكن فرانسه - بسته شده كه او در حال ساخت این فیلم است.

این داستان‌ها، چهار داستان از مجموعه‌ی «یوزپلنگانی كه با من دویده‌اند» شامل «تاریكی در پوتین»، «سپرده به زمین»، «گیاهی در قرنطینه» و «استخری پر از كابوس» و هم‌چنین دو داستان «مرثیه‌ای برای چمن» و «بیمارستان، نه قطار» از مجموعه‌ی «دوباره از همان خیابان‌ها» هستند.

فارسی سفری به ایران داشته و هم‌راه با پروانه محسنی آزاد - همسر بیژن نجدی - به محل‌هایی كه این داستان‌ها در آن‌ها می‌گذرند، رفته و تصویرهایی گرفته است.

پیش از این نیز در سال ‌77، فیلمی از داستان «شب سهراب‌كشان» از مجموعه‌ی «یوزپلنگانی كه با من دویده‌اند» ساخته شده‌ است.

همسر نجدی هم‌چنین مجموعه‌هایی را از آثار منتشرنشده‌ی او، گردآوری و ویرایش كرده كه البته هنوز به ناشر سپرده نشده‌اند؛ مجموعه‌هایی از شعرها، داستان‌های كوتاه، دیدگاه‌های نجدی درباره‌ی ادبیات مدرن و یك داستان بلند ناتمام. او هم‌چنین نامه‌های عاشقانه‌ی نجدی را نیز گردآوری كرده كه هنوز تصمیم‌ قطعی درباره‌ی انتشار آن‌ها نگرفته و احتمال دارد به یكی از دانشكده‌های ادبیات تهران یا رشت، سپرده شوند.

بیژن نجدی در زمان زندگی خود، تنها مجموعه‌ی داستان «یوزپلنگانی كه با من دویده‌اند»‌ را در سال 73 منتشر كرد كه همان سال، جایزه‌ی قلم زرین جایزه‌ی گردون را گرفت.

بقیه‌ی آثار او پس از درگذشتش در سن 56 سالگی در شهریورماه سال 1376 توسط همسرش به چاپ رسیده‌اند: «دوباره از همان خیابان‌ها»‌ (‌79/ برنده جایزه‌ی نویسندگان و منتقدان مطبوعات/ نشر مركز)، مجموعه‌های شعر «خواهرن این تابستان» (نشر ماه‌ریز) و دفتری از گزیده‌ی ادبیات معاصر نیستان (‌80) و داستان‌های ناتمام (80 / نشر مركز).