وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
معرفی دو اثر داستانی شهربانو ی محمدحسن شهسواری و پاریس سعید نوری و هم چنین کتاب در ستایش داستان حسن میرعابدینی.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شهربانو در پاریس


معرفی دو اثر داستانی "شهربانو" ی محمدحسن شهسواری و "پاریس" سعید نوری و هم چنین کتاب "در ستایش داستان" حسن میرعابدینی.


شهربانو در پاریس
شهربانو

 محمد‌حسن شهسواری

نشر: چشمه

چاپ اول - 1389

2200 تومان

رمان «شهربانو» نوشته محمد‌حسن شهسواری به تازگی منتشر شده است. این رمان شهسواری داستانی سرراست و ساده دارد و برخلاف رمان قبلی‌اش « شب ممکن» رمانی فرم‌گرا نیست و مانند داستانش روایتی ساده دارد. شهربانو، قصه زنی است که عاشقانه با شوهرش، حمید، ازدواج کرده است... اما حمید در جنگ مجروح می‌شود و روی دست شهربانو می‌ماند و شهربانو هم جوانی‌اش را پای حمید، شوهرش، می‌ریزد و از درس می‌گذرد. سرنوشتش درست به عکس هم‌کلاسی کودنش می‌شود که نه بر و رویی دارد نه هوشی اما تا مقطع دکترا تحصیل می‌کند و زندگی مرفه و روبه‌راهی هم دارد، اما شهربانو با مشکلات بسیاری روبه‌رو می‌شود.

 

 

پاریس
پاریس

 نویسنده: سعید نوری

ناشر: روزبهان

قیمت: 4800 تومان در 122 صفحه

"پاریس" نخستین رمان سعید نوری، فیلم ساز جوانی است که در زمینه های فیلم سازی مستند به موفقیت های مختلفی دست یافته است. نوری تصویری فکر می کند و تصویری هم می نویسد. او حتی درباره ی خودش در مقدمه این کتاب هم چنین نوشته: در سال روز تولد جان کیج، ورنر هرتزوگ و فردی مرکوری زاده شد، اما در تهران سالی که ژاک ثانی «رژه» و فرانسیس فوردکاپولا «مکالمه» را ساخت و...» شاید هم به همین دلیل است که رمان پاریس پر است از تصویرهایی که خواننده گاه توالی شان را گم می کند. پاریس روایت یک زن ایرانی است که بیش از بیست سال را در فرانسه گذرانده، ازدواج کرده، از پدر فرزندانش جدا شده و مدتی است که با یک مرد ایرانی ساکن فرانسه آشنا شده و با او زنده گی می کند. این زن یک روز صبح از خواب بر می خیزد و متوجه غیبت این مرد می شود، غیبتی که ابتدا باورش نمی کند و تا نیمه های روز را در انتظار تماس مرد می گذراند و در این روند انتظار کشیدن خواننده از طریق واگویه های زن، با بخش عمده ای از زنده گی او، نوع کارش (که مدیریتی موفق در حوزه ی شهری در پاریس است) سابقه نمایش، نوع نگاهش به مرد و... آشنا می شود.

در ادامه هم این واگویه ها و دلواپسی های زن هستند که او را از گذشته ی دور تا امروز به خواننده می شناساند تا...

رمان پاریس به روشنی به خواننده ی خود می گوید که قصد ارائه ی تصویری راستین از روحیه جماعت ایرانی مهاجری که در اروپا زنده گی می کنند را با همه ی افراط و تفریط هایشان دارد.

افراط هایی که سعید نوری بیش از سه سال با آن ها از نزدیک زنده گی کرده. اما شاید همین نگاه تصویری و سعی در انتقال همه ی واقعیت باعث شده که برخی نکاتی را که فهمیدنش وظیفه ی خواننده است، را هم در تصاویر و هم در نثر کتاب، نویسنده بر کاغذ بیاورد. و این یعنی تعداد تصاویر و کلمات بیش از حد نیاز، رمان پاریس می توانست حداقل 20 تا 30 صفحه کمتر از حجم فعلی باشد، بی آن که به جذابیت داستان لطمه ای وارد شود. اما با این وجود صداقت در ارائه ی تصاویر این کتاب به خصوص از زبان یک زن اروپانشین و به بیان بهتر پاریس نشین (چرا که پاریس به عنوان مهد فرهنگی و زنده گی روشنفکری اروپا از سایر قسمت های اروپا مجزاست) برای خواننده ی ایرانی جذاب است. ضمناً سعید نوری کتابش را به ناصر تقوایی تقدیم کرده است.

 

در ستایش داستان
در ستایش داستان

حسن میر‌عابدینی

نشر: چشمه

چاپ اول - 1389

«در ستایش داستان» مجموعه‌ای از نقد‌ها، مقاله و یادداشت‌های حسن میر‌عابدینی است، که طی سال‌های اخیر در حوزه داستان و داستان‌نویسی نوشته‌ و تدوین کرده است. برخی از این نقد‌ها، یادداشت‌ها و مقاله‌ها پیشتر در مطبوعات چاپ شده و برخی دیگر برای نخستین بار در این کتاب منتشر شده است. به قلم میرعابدینی‌ اخیرا جلد اول از مجموعه «مروری بر تاریخ‌نگاری ادبیات معاصر» از سوی فرهنگستان زبان و ادب فارسی منتشر شده است، جلد نخست این مجموعه به بررسی آثاری پرداخته که از سال‌ 1300 تا 1325 در تاریخ معاصر ایران درباره ادبیات مکتوب شده‌اند.

حسن میرعابدینی پیشتر در حوزه بررسی ادبیات داستانی معاصر ایران، کتاب‌های «داستان‌نویسی زنان در ایران»، مجموعه دوجلدی «صد سال داستان‌نویسی» و «فرهنگ داستان‌نویسان ایران» را منتشر کرده است. حسن میرعابدینی سال‌هاست که در عرصه نقد ادبی ایران فعالیت می‌کند و طی این مدت مقالات و نوشته‌های بسیاری را از خود به جا گذاشته است که از مهم‌ترین آنها می‌توان به کتاب « صد سال داستان نویسی ایران » در چهار جلد و «فرهنگ داستان نویسی ایرانی از آغاز تا امروز» اشاره کرد.

فرآوری: رویا فهیم

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان


منابع: ماهنامه آزما / 76 – روزنامه شرق

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین