وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
برنامه‌های روز بزرگداشت سعدی در روزهای سی‌ام و سی‌و‌یکم فروردین‌ماه در تهران و در اول اردیبهشت‌ماه در شیراز پی گرفته‌ می‌شود. و هم چنین برگزاری برنامه های گرامیداشت فردوسی از 18 تا 28 اردیبهشت ماه می باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گرامیداشت سعدی و فردوسی


 برنامه‌های روز بزرگداشت سعدی در روزهای سی‌ام و سی‌و‌یکم فروردین‌ماه در تهران و در اول اردیبهشت‌ماه در شیراز پی گرفته‌ می‌شود. و هم چنین برگزاری برنامه های گرامیداشت فردوسی از 18 تا 28 اردیبهشت ماه می باشد.


گرامیداشت سعدی و فردوسی
آغاز اردیبهشت با نام شاعر عشق

مراسم روز بزرگداشت سعدی برگزار می‌شود.

کوروش کمالی سروستانی - مدیر مرکز سعدی‌شناسی - با اشاره به برنامه‌های روز سعدی (اول اردیبهشت‌ماه) گفت: در چارچوب نام‌گذاری دهه‌ی سعدی‌شناسی، سال 90، سال قصیده‌ است و امسال هم مانند هر سال، برنامه‌هایی به مناسبت روز سعدی برگزار می‌شود.

او افزود: این برنامه‌ها امسال در تهران و شیراز برگزار می‌شود. برنامه‌های روز بزرگداشت سعدی در روزهای سی‌ام و سی‌و‌یکم فروردین‌ماه در تهران و در شهر کتاب مرکزی برگزار می‌شود و در اول اردیبهشت‌ماه در شیراز پی گرفته‌ می‌شود.

کمالی سروستانی در ادامه عنوان کرد: هم‌زمان با این همایش، «دفتر چهارم سعدی‌شناسی» که ویژه‌ی غزل است و مجموعه‌ی مقالات ارائه‌شده در یادبود سعدی در سال گذشته، منتشر می‌شود.

او همچنین گفت: ترجمه‌ی شعرهای عربی سعدی که توسط موسی اسوار ترجمه شده ‌است، هم‌زمان با برنامه‌های روز سعدی منتشر می‌شود.

دهه گرامیداشت فردوسی برگزار می شود

یاسر موحدفرد روز سه شنبه در نشست خبری «طرح ملی دهه گرامیداشت هزاره سرایش شاهنامه» به تشریح برنامه های بنیاد فردوسی پرداخت و افزود: با برگزاری این برنامه ها از 18 تا 28 اردیبهشت ماه، آرزوی چندین ساله شاهنامه پژوهان درمورد برنامه های ملی پاسداشت مفاخر ایرانی تحقق خواهد یافت.

وی به همکاری بنیاد فردوسی با جهاد دانشگاهی اشاره کرد و گفت: دهه هزاره سرایش شاهنامه با سخنرانی حمیدرضا شایگان فر عضو هیات علمی دانشگاه آزاد با موضوع «تحلیل داستان جمشید و فریدون» در تالار علم و فرهنگ تهران در 18 اردیبهشت ماه آغاز می شود، ضمن آنکه 19 اردیبهشت ماه «بهمن حمیدی» رییس بنیاد تاریخ معاصر با موضوع «شاهنامه چیست؟ فردوسی کیست؟» در دانشگاه یزد سخنرانی می کند.

موحدفرد، شاهنامه فردوسی را سرشار از آموزه های اخلاقی، فلسفی و حکمت دانست و گفت: فردوسی شاعری بلند آوازه و پیونددهنده ایرانیان است اما از آنجا که شاعری جهانی است، آموزه های وی فقط متعلق به ایران نیست.

دبیرکل بنیاد فردوسی افزود: سید جعفر حمیدی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی 20 اردیبهشت ماه در دانشگاه محقق اردبیلی به موضوع «جلوه های عشق در شاهنامه» می پردازد و 21 اردیبهشت ماه «قدمعلی سرامی» عضو هیات علمی دانشگاه تهران نیز با موضوع «جلوه های مهر در شاهنامه» میهمان دانشگاه گیلان در شهر رشت خواهد بود.

به گفته این مقام مسئول، ششمین کنگره جهانی بزرگداشت فردوسی در مجتمع شریعتی جهاد دانشگاهی روز 23 اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد که در این مراسم علاوه بر محققان ایرانی، فردوسی پژوهان مقیم آلمان و سخنرانان و اساتیدی از کشورهای تاجیکستان و افغانستان نیز حضور خواهند داشت.

موحدفرد با اشاره به تقدیر از شاهنامه پژوهان برجسته در این کنگره جهانی اشاره کرد و گفت: پروفسور «ناصر کنعانی» شاهنامه پژوه ایرانی دارای کرسی دانشگاه برلین به موضوع «تاثیرات شاهنامه در کشورهای اروپایی» و دکتر «شاه منظور» عضو آکادمی علوم تاجیکستان و نماینده سازمان فرهنگی اکو به مبحث «تاثیر شاهنامه در ادبیات آسیای میانه» می پردازند.

اجرای سه تار نوازی خراسانی، شعرخوانی شعرای افغان، برگزاری ورزش های باستانی و نقالی در بخش جنبی کنگره جهانی فردوسی، از دیگر برنامه های است که دبیرکل بنیاد فردوسی به آنها اشاره کرد.

گرامیداشت سعدی و فردوسی

وی همچنین افزود: 24 اردیبهشت ماه «عزیزالله جوینی» با موضوع «داستان پهلوانی رستم» در دانشگاه بیرجند سخنرانی می کند و 25 اردیبهشت ماه نیز همزمان با سالروز گرامیداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در تقویم رسمی ، «حسن علی قبادی» عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس مقاله ای با عنوان «کهن الگوهای شاهنامه پلی میان فردوسی و مولانا» را در دانشگاه صنعتی شریف ارائه خواهد کرد.

موحدفرد با اشاره به ارائه مقاله خود با عنوان «خطوط اصلی اندیشه های فردوسی در دانشگاه علمی کاربردی» در دانشگاه اراک در 26 اردیبهشت ماه، گفت: 27 اردیبهشت ماه نیز در دانشگاه شیراز «میرجلال الدین کزازی» ویرایشگر شاهنامه، مطلبی با موضوع «شاهنامه، نامه فرهنگ و منش ایرانی» ارائه خواهد کرد.

به گفته دبیر کل بنیاد فردوسی، «محمدحسین طوسی وند» رییس بنیاد فردوسی 28 اردیبهشت ماه در دانشگاه زاهدان به موضوع «پزشکی در شاهنامه» می پردازد.

موحدفرد افزود: از آنجا که آبان سال گذشته (1389) ورزش های باستانی ایران نیز در مجمع جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسید، در برنامه های دهه گرامیداشت فردوسی و با همکاری فدراسیون ورزش های پهلوانی، برنامه ضرب و نقل و همنوایی مرشدان زورخانه ای برای نخستین بار در دانشگاه های مختلف برگزار می شود.

وی این برنامه را گام جدیدی برای معرفی هنر باستانی نقالی دانست و اضافه کرد: این هنر که از گذشته در ایران رواج داشته، با سرایش شاهنامه به اوج خود رسید و نباید فراموش شود.

موحدفرد، شاهنامه فردوسی را سرشار از آموزه های اخلاقی، فلسفی و حکمت دانست و گفت: فردوسی شاعری بلند آوازه و پیونددهنده ایرانیان است اما از آنجا که شاعری جهانی است، آموزه های وی فقط متعلق به ایران نیست.

فرآوری: مهسا رضایی

بخش ادبیات تبیان


منابع: خبرگزاری جمهوری ایران (ایرنا)، خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین