تبیان، دستیار زندگی
گالیلئو گالیله دانشمند و مخترع سرشناس ایتالیائی در رشته های فیزیک، نجوم، ریاضیات و فلسفه مهارت داشت و در پیدایش روش علمی جدید و کشف قانونهایی برای توضیح نتایج مشاهده و آزمایش تاثیر بسزایی داشته است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آسمان در تلسکوپ گالیله

گالیله

گالیلئو گالیله دانشمند و مخترع سرشناس ایتالیائی در رشته های فیزیک، نجوم، ریاضیات و فلسفه مهارت داشت و در پیدایش روش علمی جدید و کشف قانونهایی برای توضیح نتایج مشاهده و آزمایش تاثیر بسزایی داشته است. بخشی از شهرت وی به دلیل تأیید نظریه کوپرنیک مبنی بر مرکزیت نداشتن زمین در جهان است. گالیله با تلسکوپی که خود ساخته بود به رصد آسمان‌ها پرداخت و توانست جزئیات سطح ماه را مشاهده کند.

گالیله در سال 1564 در پیزا واقع در ایتالیا به دنیا آمد. پدر گالیله، وینچنزو از موسیقیدانان مشهور بود. ابتدا او قرار بود در کلیسا برای کشیش شدن مشغول شود اما پدرش وی را به تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه پیزا فرستاد. اما گالیله  پزشکی را نیاموخت و به جای آن به مطالعه ریاضیات پرداخت و به آن علاقه مند شد به طوری که در سال ۱۵۸۹ توانست به عنوان مدرس ریاضیات در همین دانشگاه به کار مشغول شود.

روزی وقتی در کلیسا بود زمان رفت و برگشت یک چلچراغ آویزان را با جریان نبض خود اندازه گرفت. سپس آزمایشهای مشابهی در اتاق خود انجام داد و مشخص کرد که مدت زمان کامل رفت و برگشت یک جسم آویخته به دامنه ی رفت و برگشت بستگی ندارد و برای طول کمان مسیر کوتاه و بلند یکسان است. گالیله در سن 17 سالگی قانون حرکت اونگ را کشف کرده بود.

گالیله

گالیله در در سال ۱۶۱۰ یکی از نظریه های علمی خود را با عنوان کوپرنیک بود اعلام کرد. این نظریه مبنی بر ثابت نبودن زمین و گردش آن به دور خورشید باعث شد تا او از سوی کلیسا مورد بازجویی و قرار گیرد. این نظریه مخالف با کتاب مقدس بود و از سویی با نظریات ارسطو که کلیسا حامی آن بود همخوانی نداشت. و مجبور شد که نظریه خود را انکار کند.

سرانجام گالیله علیرغم اعتقاد درونی اش، مجبور شد اعتراف کند که نظریه ارسطو درست است و زمین مرکز جهان است.

او معتقد بود که: «برای شناخت علمی بجای حدس زدن، باید هر چیز را اندازه گیری و سنجش کرد. آنچه را که نمی‌توان اندازه گرفت را نیز باید کوشش کرد که قابل اندازه گیری کرد.» او همچنین نوشت که: «قانون طبیعت با زبان مادی نوشته شده‌ است.» روش علمی تازه نخستین گام اساسی بشر بسوی کشف یک دنیای تازه بود و راه را برای انقلاب علمی و فنی و اختراعات تازه و دگرگون ساز گشود.

* برخی گالیله را مخترع تلسکوپ می‌دانند. در سال ۱۶۰۹ شایع شد که در سوئیس با ترکیب عدسی‌ها توانسته‌اند وسیله‌ای برای مشاهده اشیای دور دست اختراع کنند . وی در همین سال توانست اولین تلسکوپ خود را با ترکیب کردن چند عدسی بسازد که از قدرت کمی برخوردار بود اما گالیله با آن توانست مشاهدات علمی فراوانی کند.

* گالیله نخستین کسی بود که چهار ماه سیاره مشتری را رصد کرد.

* گالیله با رصد راه شیری دریافت که تعداد ستارگان این مجموعه بیشتر از آن است که قابل شمارش باشد.

* گالیله نخستین کسی بود که جزئیات سطح ماه را با تلسکوپ مشاهده و ثبت کرد. وی همچنین دریافت که نور ماه حاصل انعکاس نور خورشید است و این نور از خودش نیست.

سرانجام گالیله در ۸ ژانویه ۱۶۴۲ در سن هفتاد و هفت سالگی درگذشت.

فرآوری:مهدیه زمردکار

بخش کودک و نوجوان تبیان


منابع:ایرانیکا،ویکی پدیا،جدیدترین

مطالب مرتبط:

آمپر، دانشمند فرانسوی

داستان نویس تخیلی

پدر هندسه

بانی اولین مدرسه ی ایرانی

جرقه ای در سیرک

کاشف موجودات ذره بینی

چراغ های روشن

نابغه ای کند ذهن

ماری کوری کاشف اورانیوم

کاشف الکل

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.