برای کاربران لپتاپ جلوگیری از اتفاقاتی مانند برگشتن ظرف آب، چای یا سایر مایعات روی لپتاپ تقریبا سخت است، زیرا لپتاپها به دلیل خاصیت حمل و نقل آسانی که دارند بیشتر در معرض این اتفاق یا آسیبهای محیطی قرار می گیرند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اگر لپ تاپ خیس شد چه کنیم ؟


برای کاربران لپتاپ جلوگیری از اتفاقاتی مانند برگشتن ظرف آب، چای یا سایر مایعات روی لپتاپ تقریبا سخت است، زیرا لپتاپها به دلیل خاصیت حمل و نقل آسانی که دارند بیشتر در معرض این اتفاق یا آسیبهای محیطی قرار می گیرند.


لپ تاپ

پس اگر بر حسب اتفاق یک فنجان چای یا لیوانی نوشیدنی روی لپ تاپ شما ریخت به نکات زیر توجه کنید:

 

۱ – بلافاصله سیم لپ تاپ را از برق کشیده و باتری آن را خارج کنید.

۲ – تمامی کابلها و اتصالات را از لپ تاپ جدا کنید. سپس لپ تاپ را سر و ته کنید و آنقدر به این حالت نگهدارید تا همه مایعی که داخل آن شده، خارج شود.

۳ -مراقب باشید که مایعات به السیدی نرسد و هیچ تماسی با صفحه نمایش لپ تاپ پیدا نکند. به هر حال اگر مایعی را روی صفحه نمایش دیدید بدون فوت وقت آن را با یک حوله خشک کنید.

۴ – بسته به ابزارهایی که در اختیار دارید و مهارتهای فنی که از قبل آموختهاید، سعی کنید تا جایی که امکان دارد، تمام قطعات آن را از هم جدا کنید. پیچهای تمام قطعات خارجی را باز کنید و پوسته پلاستیکی آن را برداشته تا به مدار الکترونیکی داخل آن دسترسی پیدا کنید. شاید بتوانید پا را از این هم فراتر گذاشته، همه قطعات آنرا از هم جدا کرده و آنها را درست و حسابی خشک کنید.

۵ – هنگام انجام این کارها، تا جایی پیش بروید که به اشکال برنخورید و به زحمت و دردسر نیافتید. میتوانید پس از این به نمایندگیها و تعمیرگاههای مجاز لپ تاپ مراجعه کنید، اما مطمئن باشید، همان اقدامات اولیه شما نیز به اندازه کافی در نجات لپ تاپتان مؤثر بوده است.

۶ – توجه داشته باشید که عمل شستشوی بردهای الکترونیکی داخلی لپ تاپ به وسیله مایعات و اسپریهای مخصوص مدارهای الکترونیکی را فراموش نکنید. این کار در مورد آب آسانتر بوده و در مورد نوشیدنیهای دیگر که خاصیت رسانایی بیشتری دارند و دارای جرم و حالت چسبندگی هستند، به مراتب مشکلتر است. در این موارد، حتما یک دستکش لاستیکی دستتان کنید و یک حوله را کاملا آغشته به مایعات تمیزکننده مدار الکترونیکی کرده و همه قطعات و بردهای داخلی را به این وسیله تمیز کنید.

7  -لپ تاپ را به حالت پشت و رو قرار داده و برای چند روز در یک اتاق گرم و خشک یا جلوی آفتاب رها کنید. هر چه این زمان طولانی تر باشد برای قطعات لپ تاپ بهتر است.

 

8. اگر به آفتاب دسترسی ندارید می‏توانید از سشوار استفاده کنید، اما با احتیاط فراوان. سعی کنید از سشوار با درجه حرارت کم و از فاصله دور استفاده کنید. حالت سشوار باید خشک و بدون رطوبت باشد

لپ تاپ

 همچنین می‏توانید از شوفاژ یا بخاری یا هر وسیله گرمازای دیگری با احتیاط و از فاصله دور استفاده کنید. دقت کنید بی احتیاطی در این کار می‏تواند منجر به ذوب شدن مدارهای داخلی لپ تاپ شود!

9.پس از گذشت مدت زمان کافی، هنگامی که اطمینان پیدا کردید هر چه رطوبت در لپ تاپ بوده خشک شده است، لپ تاپ را روشن کنید. امیدواریم لپ تاپ‏تان مثل روز اول کار کند!

10-در این مرحله؛ قطعات خشک شده لپتاپ را سر هم کنید و پیچهای آنرا ببندید. اگر لپ تاپتان روشن نشد به احتمال قوی دیسک سخت آن هنوز کار میکند. آنرا خارج کرده و به یک رایانه دیگر متصل کرده و دیتای درون آنرا بازیافت کنید.

 

 

فراوری:محسن مرادی

بخش دانش و زندگی تبیان


منابع:بی نت

صفر و یک