وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اخبار روز جهان فرهنگ و ادب: همایش روز ملی عطار برگزار می شود، برپایی همایش شاعران ایران و جهان به نیمه دوم امسال موکول شد، نامزدهای جایزه‌ی بین المللی بوکر معرفی شدند، حک تصویر شخصیت‌های ادبی و فرهنگی سوئد بر روی اسکناس‌.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

همایش روز ملی عطار

اخبار ادبی فرهنگی


اخبار روز جهان فرهنگ و ادب: همایش روز ملی عطار برگزار می شود، برپایی همایش شاعران ایران و جهان به نیمه دوم امسال موکول شد، نامزدهای جایزه‌ی بین المللی بوکر معرفی شدند، حک تصویر شخصیت‌های ادبی و فرهنگی سوئد بر روی اسکناس‌، جشنواره خنده به مناسبت زادروز تولد گوگول.


همایش روز ملی عطار برگزار می شود

عطار نیشابوری

همایش روز ملی عطار نیشابوری 24 و 25 فروردین ماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اندیشمندان و عطارشناسان در نیشابور و دیگر کشورهای جهان برگزار می‌شود.

محمد مهدی مژدی دبیر اجرایی همایش بزرگداشت روز ملی عطار نیشابوری با اعلام این مطلب گفت: همایش سال روز ملی عطار نیشابوری 24 و 25 فروردین ماه با حضور دکتر سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر محمود صلاحی استاندار خراسان رضوی و عطارشناسان و اندیشمندان در نیشابور برگزار خواهد شد.

در دیگر کشورهای جهان نیز آیین و مراسم ویژه بزرگداشت عطار نیشابوری این شاعر و عارف شهیر ایران برگزار خواهد شد.

با برنامه ریزی به عمل آمده امسال با برپایی همایش علمی و پژوهشی به ابعاد محققانه این شاعر و عارف پرداخته می‌شد.

ویژه برنامه‌های امسال 24 فروردین با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار خراسان رضوی شخصیت‌ها و عطارشناسان و اندیشمندان در مقبره این شاعر و عارف نامی و گلباران مقبره عطار نیشابوری همراه با اجرای مراسمی خاص انجام خواهد شد.

سپس حاضرین در فرهنگسرای سیمرغ نیشابور حاضر شده و در مراسم افتتاحیه آیین روز ملی عطار نیشابوری که همراه با سخنان دکتر سید محمد حسینی و استاندار خراسان رضوی، رونمایی از سرود ویژه نیشابور و شعرخوانی چند تن از شاعران است، شرکت خواهند کرد.

روز 25 فروردین ساعت 5/7 صبح با صدا درآمدن "زنگ عرفان" در دبیرستان عطار نیشابور و تمامی مدارس، همایش علمی و پژوهشی روز عطار در محل فرهنگسرای سیمرغ با حضور استادانی همچون دکتر محمد تقوی، دکتر حسن ذوالفقاری، دکتر محمد یوسف نیری، دکتر رضا اشراف زاده و دکتر ویدا احمدی برگزار می‌شود. در ادامه ویژه برنامه‌ای در شهر کدکن زادگاه عطار نیشابوری برگزار خواهد شد.

وی در پایان تصریح کرد: در حاشیه برگزاری بزرگداشت روز ملی عطار نیشابوری از بزرگترین نشانه سیمرغ جهان که توسط رضا و میثم هادیانی هنرمندان مجسمه ساز کشور و با اهتمام شهرداری و شورای اسلامی نیشابور ساخته شده در بوستان سیمرغ جنب فرهنگسرای سیمرغ رونمایی می‌شود.

روز 25 فروردین ساعت 5/7 صبح با صدا درآمدن "زنگ عرفان" در دبیرستان عطار نیشابور و تمامی مدارس، همایش علمی و پژوهشی روز عطار در محل فرهنگسرای سیمرغ با حضور استادانی همچون دکتر محمد تقوی، دکتر حسن ذوالفقاری، دکتر محمد یوسف نیری، دکتر رضا اشراف زاده و دکتر ویدا احمدی برگزار می‌شود.

قائم مقام وزیر ارشاد: برپایی همایش شاعران ایران و جهان به نیمه دوم امسال موکول شد

یحیی طالبیان

"یحیی طالبیان"، در مورد برگزاری همایش بین المللی شاعران ایران و جهان- اواخر فرودین ماه-، افزود‌: این رویداد به دلیل فاصله کم آن با جشنواره بین المللی شعر فجر، به لحاظ داشتن زمان برای فراهم آوردن تدارکات و منابع مالی به نیمه دوم مهرماه امسال موکول شده است .

نخستین همایش شاعران ایران و جهان 25 فروردین ماه سال گذشته در شهرهای تهران ، اصفهان و شیراز برگزار شد.

قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد‌: در جشنواره شعر فجر 20 میهمان از کشورهای خارجی داشتیم ، تلاش داریم با فراغت فکر بهترین شاعران را برای حضور در دومین همایش شاعران ایران و جهان انتخاب کنیم .

طالبیان، مکان برگزاری این برنامه را برای انسجام امور تهران اعلام کرد و گفت: زمان زیادی تا برگزاری داریم بنابراین به راحتی می توان برنامه های خوبی برای همایش در نظر گرفت .

وی در مورد رویکرد این حوزه برای تحقق بیانات رهبری در مورد سال 'جهاد اقتصادی ' نیز گفت‌: گرایش عمومی در برگزاری همایش ها و جشنواره ها مصرف بهینه بودجه است ، سعی داریم برنامه ها را به تناسب میران بودجه برگزار کنیم .

طالبیان با تاکید بر اینکه در برنامه ها نیازمند انسجام و مدیریت درست و هوشمندانه هستیم گفت : وقتی انسجام میان برنامه های استانی و مرکز وجود داشته باشد، بودجه ها نیز متناسب با آن صرف خواهد شد و در مواردی با صرفه جویی روبه رو می شویم.

قائم مقام وزیر ارشاد در امور شعر و ادب از برپایی همایش های استانی ، تقدیر از بزرگان حوزه شعر ، جلسات شعر خوانی و نقد و بررسی آثار به عنوان برنامه های این حوزه در سال 90 یاد کرد.

 

اعلام اسامی نامزدهای نهایی جایزه بوکر 

جایزه ی بین المللی بوکر

نامزدهای جایزه‌ی بین المللی بوکر معرفی شدند. فهرست 13 عنوانی نامزدهای جایزه 98 هزار دلاری بوکر اعلام شد.

در این فهرست نام دو نویسنده‌ی چینی - «سو تونگ» برنده بوکر آسیا در سال 2009 و «وانگ آنی» - به چشم می‌خورد. همچنین «روهینتون میستری» نویسنده هندی - کانادایی، هم جزو منتخبین راه‌یافته به مرحله‌ی نهایی بوکر بین المللی است. «میستری» تاکنون سه‌بار نامزد جایزه بوکر و برنده‌ی جوایز ادبی معتبری چون جایزه کشورهای مشترک‌المنافع، جایزه گیلر و گاورنر جنرال شده است.

این جایزه بین المللی هر دو سال یکبار دستاوردهای ادبی نویسندگانی از سراسر کشور در حوزه ادبیات داستانی را مورد بررسی قرار می‌دهد و آثار نوشته یا ترجمه شده به زبان انگلیسی نویسندگان منتخب را در نظر می‌گیرد.

برندگان قبلی جایزه بوکر، «اسماعیل کاداره» شاعر و نویسنده آلبانیایی، «چینوا آچب» شاعر، رمان نویس و مقاله نویس اهل نیجریه و «آلیس مونرو» نویسنده داستان کوتاه کانادایی بودند.

به نوشته‌ی وال‌استریت ژورنال، فهرست کامل اسامی نامزدهای این جایزه از قرار زیر است: «خوآن گویتیسولو» از اسپانیا، «جیمز کلمن»،‌«جان لوکر»،‌ «فیلیپ پولمن» از انگلیس، «امین مالوف» از لبنان، «سو تونگ» و «دانگ آنی» از چین، «فیلیپ راث»، «آن تایلر» و «ماریلین رابینسون» از آمریکا، «هیتون میستری» هندی - کانادایی، «دیوید مالوف» استرالیایی و«داسیا ماراینی» از ایتالیا.

جایزه ادبی «من بوکر» که به نام جایزه بوکر هم شناخته می‌شود، یکی از مهم‌ترین جوایز ادبی دنیا است که هر سال به بهترین رمان جدید انگلیسی‌زبان و یا ترجمه شده به این زبان تعلق می‌گیرد.

جایزه‌ی بوکر بین‌المللی برای اولین بار در سال 2005 معرفی شد. نسخه‌ی روسی این جایزه با نام جایزه بوکر روسی در سال 1992 آغاز شد.

 

حک تصویر شخصیت‌های ادبی و فرهنگی سوئد بر روی اسکناس‌

شخصیت‌های ادبی و فرهنگی سوئد

به نقل از بلومبرگ، بانک مرکزی استکهلم بانک مرکزی سوئد خبر از چاپ اسکناس‌های جدید با طراحی جدید و تصویر شخصیت‌های ادبی و فرهنگی سوئد داد.

در میان این شخصیت‌ها که قرار است تصاویرشان به روی اسکانس‌ها حک شود می‌توان به «آسترید لیندگرن» نویسنده سرشناس سوئدی که سالها به نگارش آثار ادبی در حوزه کودک و نوجوان پرداخته، اشاره کرد. این نویسنده که در سال 2002 چشم از جهان فرو بست یکی از معروف‌ترین نویسندگان جهان است که رمان «پی پی جوراب بلنده» از جمله معروف‌ترین و پرفروش‌ترین اثر ادبی وی محسوب می‌شود.

به گزارش بانک ملی سوئد علاوه بر تصویر این نویسنده تصویر یکی از خوانندگان و ترانه‌سراهای سوئد به نام «اوررت تائوب» نیز قرار است به روی اسکانس‌های جدید منتشر شود. «گرتا گاریو» هنرپیشه و «اینگمار برگمن» هنرمند و کارگردان صاحب‌نام سوئدی و «بریجیت نیلسون» خواننده اپرا نیز از جمله دیگر شخصیت‌های فرهنگی هستند که تصاویرشان به روی اسکانس‌های جدید دیده خواهد شد.

نماینده شورای هماهنگی بانک مرکزی سوئد اعلام کرد در انتخاب شخصیت‌های فرهنگی، ادبی و هنری سوئد مطالعه‌های وسیعی صورت گرفته و شخصیت‌های فرهنگی و فرهیخته‌ای توسط این مرکز انتخاب شدند که در دهه‌های گذشته تاثیرات بسیار عمیقی در حوزه فرهنگ و ادب سوئد داشته‌اند.

این شورا اعلام کرد که به منظور تعادل و تساوی شخصیت‌های فرهنگی به لحاظ جنسیت نیز دقت زیادی صورت گرفته اما در مواردی امکان ایجاد تعادل و توازن در این مورد سخت و دشوار بوده و این مسئله تحقق نیافته است.

به گفته بانک مرکزی سوئد اسکناس‌های جدید ظرف دو سه سال آینده وارد بازار سوئد می‌شود.

 

جشنواره خنده به مناسبت زادروز تولد گوگول

نیکلای گوگول

شهر سن پترزبورگ روسیه به مناسبت روز تولد نیکلای گوگول، نویسنده شهیر روسی میزبان یک نشست ادبی شد.

این نشست که «جشنواره خنده» عنوان داشت به مناسبت روز تولد نیکلای گوگول (1809-1852) که با قلم نیرومندش امپراتوری روسیه تزاری را به گریه و مردم روسیه پهناور را به خنده آورده بود، برپا شد.

این جشنواره از کنار مجسمه گوگول در شهر سن‌پترزبورگ و با خوشامدگویی سرگی مگیتسکو هنرمند مردمی روسیه شروع شد. سپس حضار پیاده راهی خیابان دریای کوچک، شماره 16 شدند که نیکلای گوگول مدتی آنجا به سر برده بود.

در روز تولد گوگول اتوبوس‌های ویژه به طور رایگان علاقه‌مندان آثار این نویسنده را به هر مکان و محلی که به نوعی مربوط به زندگی این نویسنده بود مثل پارک، موزه، خیابان ... بردند. به این مناسبت  گروه‌های هنری شهر سن‌پترزبورگ و استان پولتاوای اوکراین نیز در باغ آلکساندر به هنرنمایی پرداختند.

این جشنواره به ابتکار کنسولگری اوکراین در روسیه، شهرداری سن‌پترزبورگ و انجمن اوکراینی‌های مقیم روسیه برگزار شد. در چند روز آینده برنامه‌های ویژه هنری در موزه مردم‌شناسی این شهر ادامه خواهد داشت.

نیکلای گوگول نویسنده طنز نویس، درام نویس و منتقد بزرگ روسی بود که مشکلات روزگار و نقص و کمبود حاکمان را در قالب طنز در آثاری چون «نفوس مرده»، «بازرس»، «شب‌ها کنار دهکده دیکانکا»، «داستان نبرد ایوان ایوانویچ با ایوان نیکوفورویچ»، «دماغ»، «شنل» و .. منعکس کرده است. او متولد اول آوریل 1809 است.

 

فرآوری: مهسا رضایی

بخش ادبیات تبیان


منابع: خبرگزاری مهر، خبرگزاری جمهوری اسلامی،  خبرگزاری دانشجویان ایران، خبرگزاری فارس، خبرگزاری کتاب ایران

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین