وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
موشك سایوز TMA-21 به افتخار پنجاهمین سالگرد اولین پرواز تاریخی انسان به فضا توسط یوری گاگارین، فضانورد روسی، ازپایگاه فضایی بایكونور در قزاقستان یعنی همان مكانی صورت گرفت كه 50 سال پیش گاگارین از آنجا به فضا سفر كرد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : محسن مرادی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فضاپیمای «سایوز A» به فضا پرتاپ شد


موشك سایوز TMA-21 به افتخار پنجاهمین سالگرد اولین پرواز تاریخی انسان به فضا توسط یوری گاگارین، فضانورد روسی، ازپایگاه فضایی بایكونور در قزاقستان یعنی همان مكانی صورت گرفت كه 50 سال پیش گاگارین از آنجا به فضا سفر كرد.

این صد و نهمین پرواز ناو فضایی سایوز است که نخستین ماموریت سرنشین‌دار خود را در سال 1967انجام داد. این فضاپیما سه کیهان نورد به نام های آندری باریسنکو و الکساندر ساماکوتایف از روسیه و رونالد گاران از آمریکا را با خود به فضا خواهد برد.


فضا پیما

پاول وینوگرادوف، کیهان نورد با سابقه روسیه که در کنار آماده شدن برای پروازی در سال 2013، کار آموزش فضانوردان را نیز برعهده دارد و اینک در بایکونور به سر می برد ضمن گفت‌وگوی تلفنی اختصاصی با خبرنگار ایسنا اظهار داشت: پرتاب «سایوز تی.ام.آ » به فاصله چند روز تا پنجاهمین سالگرد نخستین سفر انسان به فضا توسط یوری گاگارین صورت می گیرد. فضانوردان این ناو برنامه بسیار فشرده ای را در پیش رو دارند که در آن جدای از راهپیمایی و عملیات خارج از ایستگاه فضایی بین المللی، بیش از 40آزمایش مختلف گنجانده شده است. دو کیهان نورد روس همچنین طی پرواز خود با فضانوردان دیگر ملل از جمله آمریکا و ژاپن، برنامه های مشترکی را انجام خواهند داد.

وینوگرادوف درباره پرواز بعدی خود اظهار داشت: به امید خدا، قرار است در سال 2013به همراه الکساندر میسورکین و کرستوفر کاسدی با ناو کیهانی سایوز تی.ام.آ 8 ام سفری شش ماهه به ایستگاه فضایی بین المللی داشته باشم.

 

آشنایی با کیهان نوردان «سایوز تی.ام.آ »

 

آندری ایوانویچ باریسنکو  متولد 17آوریل 1964در لنینگراد ( سن پترزبورگ فعلی) است. در سال 1981وارد انستیتوی مکانیک نظامی لنینگراد شد و در سال 1987با درجه مهندسی فارغ التحصیل شد.

بین سال های 1989-1987 او به عنوان کارمند غیرنظامی در نیروی دریایی روسیه کار می کرد.

از سال 1989در موسسه تولیدات صنایع فضایی انرگیا در گروه اصلی پردازنده کنترل عملیات مجتمع مداری میر مشغول به کار شد.

وی از سال 1999به عنوان مدیر تغییرات مربوط سامانه های هدایت پرواز از مجتمع مداری میر به برنامه ایستگاه فضایی بین المللی شرکت داشت.

باریسنکو در 29مه 2003از طرف کمیته انتخاب فضانوردان به عنوان داوطلب سفر به فضا انتخاب شد و از 16ژوئن 2003شروع به آموزش عمومی کرد که در 27ژوئن 2005با نمرات عالی آن رابه پایان رساند.

در تاریخ 5 ژوئیه سال 2005کمیته انتخاب فضانوردان، او را رسما به عنوان کیهان نورد واجد شرایط سفر به فضا پذیرفت.

وی چند بار به عنوان عضو علی البدل در گروه های اعزامی شرکت داشت تا سرانجام به سمت مهندس پرواز در خدمه اعزامی شماره 27ایستگاه فضایی بین المللی انتخاب شد و آموزش ویژه برای این پرواز را به همراه الکساندر ساماکوتایف و رونالد گاران آغاز کرد.

 

الکساندر میخاییلویچ ساماکوتایف  در 13مارس1970در پنزا به دنیا آمد در سال 1992از دانشکده عالی خلبان نظامی چرنیگوف فارغ التحصیل شد. بین سال های 2000-1998 در آکادمی نظامی هوایی گاگارین ادامه تحصیل داد.

از 1992تا 1998در منطقه شرق دور، رهبر یک اسکادران نیروی هوایی روسیه بود. وی در زمان ورود به جرگه فضانوردان در سال 2003بیش از 25جهش با چتر نجات و 560ساعت با انواع وسایل پرنده از جمله هواپیما سوخو – ??ام را در پرونده داشت.

فضا پیما

ساماکوتایف از16ژوئن2003به آموزش عمومی پرداخت که در 27ژوئن 2005با نمرات بسیار خوب به پایان رسید و 5 ژوئیه سال 2005، کمیته گزینش، او را رسما به عنوان فضانورد واجد شرایط تایید کرد.

او چند بار با سمت جانشین ، در گروه فضانوردان اعزامی به ایستگاه فضایی بین المللی شرکت داشت و سرانجام به همراه با آندره باریسنکو و فضانورد ناسا رونالد گاران برای پرواز با سایوز تی.ام.آ – 21 انتخاب شد.

 

 

رونالد جان گاران وی در 30اکتبر 1961در یونکرس از نیویورک آمریکا به دنیا آمد. در سال 1982مدرک کارشناسی اقتصاد و تولید از کالج سانی در واناونتا، در سال 1994کارشناسی ارشد هوانوردی از دانشگاه آریزونا و سرانجام در سال 1996درجه مهندسی هوافضا خود را از دانشگاه فلوریدا گرفت.

او بین سال های 1985-1984به ارتقاء درجه علمی خود در نیروی هوایی دانشکده لاکلند در پایگاه نیروی هوایی در تگزاس دانشکده گران در پایگاه نیروی هوایی ونس پرداخت.

گارن در اسکادران های مختلف نیروی هوایی آمریکا خدمت کرد از جمله از اوت 1990تا مارس 1991او در عملیات توفان صحرا به عنوان خلبان جنگنده اف 16شرکت داشت. وی در مجموع بیش از پنج هزار ساعت 30روی انواع وسایل هوایی را دارد.

در 26ژوئیه سال 2000به عنوان نامزد فضانورد انتخاب شد و پس از گذراندن یک دوره آموزش عمومی ، به عنوان خلبان شاتل و فضانورد ناسا پذیرفته شد.

اولین پرواز فضایی خود را از ماه مه 31تا 14ژوئن 2008به عنوان متخصص ماموریت در پرواز شماره 124شاتل فضایی انجام داد که 13روز 18ساعت 13دقیقه ادامه داشت.

در این پرواز سه راهپیمایی فضایی توسط گارن صورت گرفت که جمعا 20ساعت 32دقیقه طول کشید.

گفتنی است که طی روز های آینده، ایسنا با همکاری سیروس برزو، تحلیلگر فضایی ساکن روسیه تمام مراحل پرتاب را پیگیری و گزارش های اختصاصی از عملیات پرتاب و پرواز سایوز تی.ام.آ – 21 خواهد داشت.

 

موشک سایوز TMA-21 به افتخار پنجاهمین سالگرد اولین پرواز تاریخی انسان به فضا توسط یوری گاگارین، فضانورد روسی، ازپایگاه فضایی بایکونور در قزاقستان یعنی همان مکانی صورت گرفت که 50 سال پیش گاگارین از آنجا به فضا سفر کرد.

در این پرواز که ساعت 4:18بامداد امروز به وقت محلی انجام شد، یک فضانورد آمریکایی و دو فضانورد روسی به ترتیب به نام‌های رون گاران، الکساندر ساموکوتیااف و آندره بوریسنکو را با خود به ایستگاه فضایی بین‌المللی منتقل کرد.

این فضانوردان ماموریت خود را به پرواز گاگارین هدیه کرده‌اند که طی آن اتحاد شورووی سابق توانست به پیروزی بزرگی بر آمریکا در جنگ سرد دست یابد.

فضا پیما

الکساندر ساموکوتیااف که فرماندهی این ماموریت را بر عهده دارد و آندره بوریسنکو اولین پرواز خود را در این ماموریت به فضا انجام می‌دهند در حالیکه این دومین پرواز رون گاران، فضانورد آمریکایی بوده و وی در سال 2008در پرواز شاتل دیسکاوری هم حضور داشته است.

این فضاپیما با موفقیت به مدار زمین وارد شد و قرار است صبح چهارشنبه در ایستگاه فضایی فرود آید.

ماموریت 108دقیقه‌ای گاگارین که با فرود با چتر وی در یک منطقه روستایی در مرکز روسیه به پایان رسید در اوج جنگ سرد صورت گرفت، اما اکنون این پرواز در حقیقت تلاشی مشترک از سوی دشمنان سابق و دوستان کنونی بشمار می‌رود.

 

 

بخش دانش و  زندگی تبیان

محسن مرادی


 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین