وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سیب چوبی، میوه کروی شکلی است که از درخت متوسطی به نام آاِگل مارمِلُس می روید و از سالها پیش در دشت های خشک هندوستان و سیلان وجود داشته است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سیب چوبی

سیب چوبی


سیب چوبی، میوه کروی شکلی است که از درخت متوسطی به نام " آاِگل مارمِلُس" می روید و از سالها پیش در دشت های خشک هندوستان و سیلان وجود داشته است.در میان برگ های پر پشت این درخت، شاخه هایی به شکل ستون فقرات قرار دارند.

سیب چوبی

شکوفه های آن به رنگ قرمز و پوستش ضخیم  و نسبتا نرم و قهوه ای است.میوه نسبتا بزرگ اش پوست چوبی دارد که قطر آن  5 الی 16 سانتی متر است.میوه های رسیده آن نرم،گوشتی و زرد رنگ است و پالپ خوراکی دارد که درونش دانه های زیادی وجود دارد.

سیب چوبی

سیب چوبی بیشتر در  شهر های "راج شاهی" و "کوشتیا " کشت می شود اما چون به عنوان درختی برای فضاهای خانگی شناخته شده،کاشت آن در سراسر آسیای جنوب شرقی،شمال "مالایا" و در جزیره "پنانگ" افزایش یافته است.

سیب چوبی

سیب چوبی که در شهر های ِ" گازی پور" و "راج شاهی" وجود دارد،نسبتا بزرگتر از بقیه است.

از پالپ آن برای تهیه بستنی میوه،یک نوع چاشنی غذا و ترشی استفاده می شود و از صمغی که از تنه و شاخه هایش به دست می آید،مانند آدامس استفاده می شود.

سیب چوبی

برگ و پوست این درخت ارزش دارویی دارد.چوب آن برای ابزار کشاورزی  و ساختن دستۀ وسایل مختلف استفاده می شود.یکی دیگر از انواع وابسته  به این میوه، سیب فیلی است که به شدت مورد علاقه مردم  است و در سراسر بنگلادش رشد می کند.

 

مترجم:رحیمه زرگر

بخش کودک و نوجوان تبیان


منابع:ویکی پدیا،بنگلاپدیا

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین