تبیان، دستیار زندگی
مانند اغلب سرطان ها، سرطان پانکراس یا لوزالمعده هم تحت تاثیر نوع تغذیه و رژیم غذایی ما قرار دارد. در این مطلب به برخی از آن ها اشاره شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نقش تغذیه در سرطان پانکراس


پانکراس یا لوزالمعده غده ی بزرگ سرخ رنگ خوشه مانندی است که نزدیک معده قرار دارد و سرطان آن یکی از کشنده‌ ترین انواع سرطان‌ ها است. از آن جا که تشخیص این سرطان در مراحل اولیه به سختی امکان ‌پذیر است لذا پس از تشخیص، امید نجات بیمار تقریبا وجود ندارد، بنابراین باید عوامل بروز بیماری را شناخته و امر پیشگیری را جدی گرفت.

سرطان پانکراس

مواد قندی و افزایش خطر سرطان پانکراس

محققان سوئدی می گویند مصرف زیاد مواد قندی خطر ابتلا به سرطان پانکراس را افزایش می دهد و مصرف کنندگان نوشیدنی های کربنه بیش از همه در معرض خطر قرار دارند.

به گزارش نیوزدیلی، محققان انستیتوی کارولینسکا می گویند نوشیدن نوشابه های قندی حداقل دو بار در روز احتمال این سرطان را دو برابر می کند.

ریختن شکر در قهوه پنج بار در روز این خطر را تا 70 درصد افزایش می دهد.

محققان دریافته اند که مصرف قند باعث می شود پانکراس مقادیر بیشتری انسولین تولید کند.

متاسفانه مصرف نوشابه های غیر الکلی قندی در سراسر جهان بالا است و ایالات متحده از این نظر در راس کشورهای جهان قرار دارد. میزان ابتلا به سرطان پانکراس در این کشور سالانه بیش از 32000 مورد گزارش شده است.

سرطان پانکراس با مصرف میوه و سبزی کاهش می یابد

تحقیقات جدید از کانادا پیشنهاد می کنند رژیم غذایی غنی از میوه و سبزی می تواند به کاهش سرطان پانکراس کمک کند.

در میان سرطان ها، تومورهای پانکراتیک یکی از تاسف انگیزترین مقادیر ادامه حیات را دارا است به طوری که کمتر از 5 درصد بیماران تا 5 سال پس از تشخیص زنده می مانند.

پیش بینی ضعیف این بیماری تا حد زیادی مربوط به این است که به ندرت در مراحل اولیه تشخیص داده می شود لذا شناخت فاکتورهای احتمالی این بیماری حیاتی است.

به گزارش رویتر، نتایج یک مطالعه ی گسترده بر روی کانادایی هایی که مبتلا به سرطان بودند نشان می دهد مصرف بیشتر میوه و سبزیجاتی مانند بروکلی و گل کلم با کاهش احتمال سرطان پانکراس ارتباط دارد.

آنتی اکسیدان ها با پاکسازی رادیکال های آزاد اکسیژن که می توانند منجر به صدمه ناشی از بیماری به سلول ها شوند، به دفع سرطان کمک کنند

به دلایل نامعلوم این ارتباط محدود به مردان بود و در کسانی که بالاترین مصرف میوه و سبزی را داشتند احتمال ابتلاء به سرطان پانکراس یک دوم احتمال آن در افرادی با پایین ترین حد مصرف بود. چنین ارتباطی مشخصا در میان زنان مشاهده نشد. همچنین در بخش دیگری از این مطالعه مشخص شد آنتی اکسیدان لیکوپن به ویژه بر علیه سرطان پانکراس و البته تنها در مردان اثر حفاظت بخش دارد.

لیکوپن که در گوجه فرنگی و محصولات آن به میزان زیادی وجود دارد جزو خانواده ی ترکیبات گیاهی به نام کاروتنوئیدها است که برخی از آن ها در بدن به آنتی اکسیدان ویتامین A تبدیل می شوند.

به گفته ی محققان، پرتقال، سیب، طالبی و نیز سبزیجاتی مانند بروکلی و گل کلم منابع اصلی کاروتنوئیدها و ویتامین C هستند.

ویتامین C نیز آنتی اکسیدان دیگری است که با کاهش احتمال سرطان پانکراس ارتباط دارد.

مهم ‌ترین علل بروز سرطان پانکراس شامل استعمال دخانیات، دیابت،

افزایش سن، مصرف زیاد پروتئین ‌های حیوانی و چرب و مواد قندی و

سابقه ی ابتلا به عفونت مزمن پانکراس است

به نظر می رسد آنتی اکسیدان ها با پاکسازی رادیکال های آزاد اکسیژن که می توانند منجر به صدمه ناشی از بیماری به سلول ها شوند، به دفع سرطان کمک کنند.

به هر حال محققان بر این باور هستند که در حال حاضر تنها راه اجتناب از سرطان پانکراس پیشگیری است و ترک سیگار و مصرف میوه و سبزی تازه دو عامل موثر در این امر هستند.

سرطان پانکراس

خطر ابتلا به سرطان پانکراس با مصرف زیاد چربی

پژوهشگران در یک تحقیق جدید هشدار دادند، چربی زیاد موجود در رژیم غذایی، خطر ابتلا به سرطان پانکراس را افزایش می ‌دهد.

مقدار زیاد چربی که از طریق مصرف بالای گوشت قرمز و فرآورده‌های لبنی وارد بدن می‌ شود خطر ابتلا به این سرطان را تشدید می ‌کند.

دکتر راشل استولزنبرگ و دستیاران وی در بخش اپیدمیولوژی و ژنتیک سرطان در انستیتو ملی سرطان آمریکا در این تحقیق روی 500 هزار نفر مطالعه کرده و نوع رژیم غذایی و سطح سلامت این افراد را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

نتایج بررسی ‌های این پژوهشگران نشان داد: مردان و زنانی که به طور کلی مقدار زیادی چربی در رژیم غذایی خود مصرف می ‌کردند به ترتیب 53 و 23 درصد بیشتر به سرطان پانکراس مبتلا شدند. همچنین شرکت کنندگان در این تحقیق که به میزان بالایی از چربی‌ های اشباع شده مصرف می‌ کردند در مقایسه با کسانی که کمتر از این مواد استفاده کرده بودند، 36 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به این سرطان بوده‌ اند.

حبوبات ریسک سرطان پانکراس را کاهش می ‌دهد

مصرف بیش از دو وعده نان شیرینی در هفته خطر ابتلا به سرطان پانکراس را افزایش می دهد که با شوربای جو جایگزین می شود.

محققان دانشگاه کالیفرنیا دریافته‌ اند مصرف روزانه دو وعده حبوبات خطر ابتلا به سرطان پانکراس را تا 40 درصد کاهش می‌ دهد.

بر اساس این گزارش، مصرف انواع حبوبات و غلات نه تنها از دیابت و بیماری های قلبی جلوگیری می ‌کند بلکه مانع از ابتلا به انواع سرطان به خصوص سرطان پانکراس می شود.

این گزارش می افزاید‏، محققان با بررسی 532 نفر مبتلا به سرطان پانکراس و 1701 نفر سالم با شرایط سنی، وزنی، جنسی و سابقه دیابت یک سال دریافتند که حبوبات مانع از ابتلا به سرطان پانکراس می شود.

این گزارش حاکیست، مصرف هفتگی بیش از دو وعده نان شیرینی خطر ابتلا به سرطان پانکراس را افزایش می‌ دهد.

در نهایت این که مهم ‌ترین علل بروز سرطان پانکراس شامل استعمال دخانیات، دیابت، افزایش سن، مصرف زیاد پروتئین ‌های حیوانی و چرب و مواد قندی و سابقه ی ابتلا به عفونت مزمن پانکراس است.

فرآوری: مریم مرادیان نیری

بخش تغذیه تبیان


منابع:

جام جم آنلاین

ایسنا

سلامت نیوز

* مطالب مرتبط:

نوشیدنی های شیرین و سرطان پانکراس

سرطان از عوارض خطرناک چاقی است!

افزایش یا کاهش سرطان با غذا

عوامل سرطان زا در رژیم غذایی

نقش میوه و سبزی در پیشگیری از سرطان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.