وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
كیفر ساترلند یك سال پس از پایان مجموعه پربیننده «24» دوباره با رسانه تلویزیون قرارداد همكاری امضا كرد. او برای شبكه تلویزیونی فوكس نقش اصلی یك مجموعه درام به نام «لمس عجیب» را بازی خواهد كرد. تهیه‌كننده این مجموعه درام «تیم كرینگ» است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بازیگر 24، با لمس عجیب در تلویزیون


 كیفر ساترلند یك سال پس از پایان مجموعه پربیننده «24» دوباره با رسانه تلویزیون قرارداد همكاری امضا كرد. او برای شبكه تلویزیونی فوكس نقش اصلی یك مجموعه درام به نام «لمس عجیب» را بازی خواهد كرد. تهیه‌كننده این مجموعه درام «تیم كرینگ» است.


كیفر ساترلند

او طی چند سال گذشته تهیه‌كننده مجموعه موفق «قهرمانان» بوده و مثل ساترلند طی یك سال اخیر از رسانه تلویزیون دور بوده است. آخرین قسمت مجموعه «قهرمانان» سال 2010 روی آنتن رفت و پخش این مجموعه هم به پایان رسید.

ساترلند در امر تولید كار تازه تلویزیونی خود با كرینگ همكاری خواهد كرد. «لمس عجیب» بر خلاف «24» كه یك اكشن دلهره‌آور پرتنش بود، حال و هوایی خانوادگی و ملودرام دارد و ساترلند را در یك نقش و شخصیت تازه تلویزیونی به نمایش می‌گذارد. به گفته تهیه‌كنندگان «لمس عجیب»، برای تماشاگرانی كه ساترلند را برای چند سال در نقش جك باور، پلیس سرسخت و خستگی‌ناپذیر مجموعه «24» دیده‌اند، دیدار با او در یك نقش كاملا متفاوت جالب توجه خواهد بود.

قصه «لمس عجیب» درباره پدر میانسالی است كه در كنار خانواده كوچك خود زندگی آرامی دارد، اما او بزودی متوجه می‌شود پسر لال و بیمارش از یك توانایی عجیب و غریب برخوردار است. این پسر نوجوان توانایی آن را دارد كه حوادث و اتفاقات را قبل از این كه به وقوع بپیوندند، پیش‌بینی كند. پدر خانواده در ابتدای امر این واقعیت را نمی‌پذیرد، اما پس از آن كه تعدادی از پیش‌بینی‌های پسر لال به واقعیت می‌پیوندد، پدرش حرف‌ها و ادعاهای او را قبول می‌كند. این در حالی است كه این مرد میانسال تلاش دارد این واقعیت عجیب و غریب را از دیگران پنهان كند. او از یك سو نگران پیش‌بینی‌ها و حدس‌هایی است كه پسرش می‌زند (وی تمام سعی خود را می‌كند تا بتواند از وقوع حوادث بدی كه توسط پسر پیش‌بینی شده جلوگیری كند)‌ و از سوی دیگر می‌ترسد غریبه‌ها یا مسوولان رسمی پس از كشف موضوع دردسرهایی برای او و خانواده‌اش فراهم كنند. سوالی كه مطرح می‌شود این است كه آیا او می‌تواند به صورت همزمان هر دو این كارها را (كه به نوعی غیرممكن به نظر می‌رسند)‌ انجام دهد یا خیر؟

تیم كرینگ تهیه‌كننده مجموعه «لمس عجیب» در عین حال نویسنده فیلمنامه آن نیز هست. او كار نگارش 13 قسمت مجموعه را برای یك فصل كامل تلویزیونی انجام داده است. به گفته او: «پایان فیلمنامه فصل اول را طوری نوشته‌ام كه باز باشد و بتوان آن را به فصل‌های دوم و سوم هم كشاند، اما همه چیز بستگی به میزان علاقه و استقبال تماشاگران دارد. اگر آنها مضمون مجموعه را پسندیده و به تماشای دائم آن بنشینند، راه را برای تولید فصل‌های بعدی باز می‌كنند. من امیدوارم چنین اتفاقی بیفتد.» اما منتقدان و تحلیلگران تلویزیونی نسبت به دنباله‌دار شدن مجموعه با شك و تردید اظهارنظر می‌كنند. آنها عقیده دارند فضای كلی مجموعه مقداری بسته و محدود است و ظرفیت تولید فصل‌های بعدی را ندارد. آنها این سوال را مطرح می‌كنند كه با وجود چنین قصه‌ای، چگونه می‌توان ماجراهای آن را در تعداد بسیار زیادی اپیزود ادامه داد و همچنان تازگی و طراوت آن را حفظ كرد؟

قصه «لمس عجیب» درباره پدر میانسالی است كه در كنار خانواده كوچك خود زندگی آرامی دارد، اما او بزودی متوجه می‌شود پسر لال و بیمارش از یك توانایی عجیب و غریب برخوردار است. این پسر نوجوان توانایی آن را دارد كه حوادث و اتفاقات را قبل از این كه به وقوع بپیوندند، پیش‌بینی كند.

واقعیت این است كه خط اصلی قصه «لمس عجیب» درباره پسری با یك قدرت شگفت‌انگیز است كه می‌تواند اتفاقات آینده را حدس بزند. حالا پرسشی كه مطرح می‌شود این است كه تماشاگران مجموعه تا چه مقدار با پیش‌بینی‌های هفتگی این شخصیت حاضر به همراهی هستند و از این پیش‌بینی‌ها و نتایج مربوط به آن خسته نمی‌شوند؟ چارلز مك‌دوگان كارگردان فصل اول مجموعه عقیده دارد اگر فیلمنامه آن خوب و دقیق نوشته شود؟ می‌توان چنین كاری را انجام داد و فصل‌های بعدی مجموعه را با موفقیت تهیه و تولید كرد. كیفر ساترلند هم همین عقیده را دارد و می‌گوید: «هیچ یك از مجموعه‌های موفق تلویزیونی با این هدف و نیت خلق نشدند كه حتما به فصل‌های دوم و سوم برسند. در زمان پخش فصل اول آنها هم، كمتر كسی فكر می‌كرد می‌توان قصه‌های آنها را بسط و گسترش داد، اما این اتفاق در عالم واقعیت رخ داد. خوشبختانه ذهن خلاق فیلمنامه‌نویسان تلویزیونی توانایی آن را دارد كه قصه‌های مجموعه‌های موفق را وارد دنیا و مسیرهای تازه‌ای كند و ضمن حفظ نوآوری، اپیزودهایی خلق كنند كه مورد پسند عموم تماشاگران قرار گیرد».

این بازیگر فعال تلویزیون و سینما روی این نكته تاكید می‌كند كه حال و هوای درام «لمس عجیب» با مسائل ماوراءالطبیعه و علمی ـ تخیلی همراه و عجین شده است. به اعتقاد وی این نكته هم می‌تواند جذابیت‌های بیشتری برای قصه‌ فیلمنامه خلق كند و هم زمینه را برای خلق ماجراجویی‌های جذاب فراهم كند. كیفر ساترلند فعالیت بازیگری را از سال 1983 شروع كرد و تا به حال در بیش از 75 فیلم سینمایی و مجموعه تلویزیونی بازی كرده است. نكته قابل ذكر در كارنامه هنری این بازیگر این است كه او در رسانه سینما بیشتر در نقش كاراكترهای منفی ظاهر شده و نقش‌های مثبت خود را معمولا برای رسانه كوچك تلویزیون بازی كرده است.

از فیلم‌های موفق سینمایی ساترلند می‌توان به مجموعه فیلم «اسلحه‌های جوان»، «چند تا آدم خوب»، «ناپدید شده»، «سه تفنگدار» و «اتاقك تلفن» اشاره كرد. ساترلند تا به حال به خاطر كارهای تلویزیونی خود موفق به دریافت جوایز معتبر امی و گلدن گلوب شده و رسانه تلویزیون را بیشتر از سینما دوست دارد و خودش را یك هنرمند تلویزیونی می‌داند تا یك بازیگر سینما. او از سال 2001 تا 2010 نقش جك باور را در مجموعه «24» بازی كرده و منتقدان هنری این مجموعه را موفق‌ترین كار در كارنامه هنری 40 ساله او می‌دانند. وی با بازی در 195 اپیزود این مجموعه، لقب یكی از پركارترین بازیگران تلویزیون را برای حفظ یك مجموعه گرفته است. موفقیت بالای مجموعه «24» باعث شد تا تهیه‌كنندگانش اعلام كنند قصد تولید نسخه سینمایی آن را نیز دارند.

سینما و تلویزیون تبیان


مترجم: كیكاووس زیاری/ جام جم

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین