وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
روند تغییر و تحولات رو به رشد جهان امروز ، با توجه به پیشرفت و توسعه سریع علوم و فنون و تنوع بسیار زیاد مشاغل و تخصصی شدن حرفه‏ها ، جوامع کنونی را با چالش‏هایی روبه رو ساخته است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

این قلب تپنده را دریابید


من به همه مسئولان و دست‏اندرکاران سفارش می‏کنم که به هر شکل ممکن ، وسایل ارتقای اخلاقی و علمی و هنری جوانان را فراهم سازید و آنان را تا مرز رسیدن به بهترین ارزش‏ها و نوآوری‏ها همراهی کنید و روح استقلال و خودکفایی را در آنان زنده نگه دارید.     ("امام خمینی ره" )


این قلب تپنده را دریابید

روند تغییر و تحولات رو به رشد جهان امروز ، با توجه به پیشرفت و توسعه سریع علوم و فنون و تنوع بسیار زیاد مشاغل و تخصصی شدن حرفه‏ها ، جوامع کنونی را با چالش‏هایی روبه رو ساخته است. مشکلات انتخاب شغل ، از قبیل : احساس نیاز به انتخاب شغل مناسب ، عدم آگاهی به چگونگی انتخاب شغل موفق ، نگرانی از موقعیّت مادی و جایگاه شغلی در آینده، ناتوانی در تشخیص شغل متناسب با استعدادها و توانایی‏های واقعی ، نگرانی درحدود این که آیا وقت و هزینه صرف شده برای تحصیل و آموزش در یک رشته خاص ، بازده کافی خواهد داشت یا نه نیز بر این چالش‏ها افزوده است.

با توجه به جوان بودن هرم جمعیتی کشور و نیازی که جوانان در تصمیم‏گیری و انتخاب شغل مناسب با ویژگی‏های شخصیتی و تخصصی خود دارند ، این مبحث (انتخاب شغل) از بهترین موضوعات مربوط به جوانان در جامعه کنونی ایران به شمار می‏آید.

کار ، همزاد انسان

حیات آدمی از دیرباز با کار ، عجین بوده است و انسان فقط در مدّت کوتاهی از کار ، صرفا به منظور زنده نگه داشتن خود ، بهره می‏برده است. اما به مرور زمان و با به کارگیری هوش و استعدادهای ذاتی خویش، به ابزارسازی پرداخت و ماده و طبیعت را به خدمت خویش درآورد و به آنچه به صورت مستقیم در دسترس داشته، اکتفا نکرد و با تلاش بسیار در پی آن شد تا با استفاده از آنچه دارد به آنچه ندارد (اما نیاز به آن را احساس می‏کند) دست یابد. این امر ، در طول سالیان دراز ، سبب به وجود آمدن مشاغل متعدد با پیچیدگی‏های خاص شده است. بنا بر این ، می‏توان گفت : کار ، وجه اشتراک و شرط لازم زندگی انسان در جامعه است که از ابتدای زندگی بشر، همراه او بوده است.

یکی از مسائلی که باید در درجه اوّل، مدّنظر مسئولان هر کشوری قراربگیرد ، شناخت استعدادها و علایق جوانان آن کشور و فراهم آوردن فرصت‏ها و امکاناتی به منظور شکوفا کردن و جهت دادن به این استعدادهاست ، تا بدین وسیله از پتانسیل (نیروی) نهفته در درون جامعه ، برای توسعه و پیشرفت آن جامعه کمک گرفته شود.

نیروی کار ، قلب تپنده اجتماع

همان‏گونه که می‏دانیم ، جمعیت جوان ، بخش عظیم و عمده نیروی کار هر جامعه‏ای را تشکیل می‏دهد و همین نیروی کار است که ابزار لازم و ضروری برای توسعه اقتصادی و پژوهش‏های علمی کشورها را فراهم می‏آورد ، به طوری که بدون داشتن نیروهای کارآمد و متخصص ، دستیابی به توسعه ، امری غیرممکن و دست نیافتنی خواهد بود. در مقابل ، استفاده از جوانان فعّالی که قابلیت‏ها و استعدادهای درونی آنها در جهت خلاقیت و کمال ، گام برداشته است ، باعث شکوفایی علم و صنعت می‏شود و مسیر توسعه و پیشرفت را برای جوامع ، هموار می‏سازد.

از این رو به‏نظر می‏رسد ، یکی از مسائلی که باید در درجه اوّل، مدّنظر مسئولان هر کشوری قراربگیرد ، شناخت استعدادها و علایق جوانان آن کشور و فراهم آوردن فرصت‏ها و امکاناتی به منظور شکوفا کردن و جهت دادن به این استعدادهاست ، تا بدین وسیله از پتانسیل (نیروی) نهفته در درون جامعه ، برای توسعه و پیشرفت آن جامعه کمک گرفته شود.

امام خمینی(ره) نیز پیوسته می‏فرمودند : «من به همه مسئولان و دست‏اندرکاران سفارش می‏کنم که به هر شکل ممکن ، وسایل ارتقای اخلاقی و علمی و هنری جوانان را فراهم سازید و آنان را تا مرز رسیدن به بهترین ارزش‏ها و نوآوری‏ها همراهی کنید و روح استقلال و خودکفایی را در آنان زنده نگه دارید. دولت و ملت و وسایل ارتباط جمعی ، نسل جوان را کماکان در شمار مهم‏ترین سرمایه‏های اصلی و انسانی و در زمره بهترین تضمین کنندگان سلامت و سعادت ، حیات و حرکت ، توسعه و پیشرفت همه جانبه کشور قرار دهند و حداکثر حمایت را از آنان به عمل آورند».

اهمیت انتخاب شغل مناسب

این قلب تپنده را دریابید

یکی از محورهای اصلی و مهم زندگی هر جوان ، انتخاب شغل است و به طور کلی، انتخاب شغل برای هر فرد با توجه به جنبه‏های مختلف شغل و محیط کار وی ، مفهومی متفاوت دارد. همچنین مرجع‏های ارزشی مؤثر در انتخاب شغل ، در فرهنگ‏های مختلف هم متفاوت است. مذهب ، جهان‏بینی ، ارزش‏های جمعی و سنت‏های اجتماعی و تاریخی ، مواردی هستند که بر انتخاب شغل ، تأثیر می‏گذارند. البته در بعضی موارد ، شغل ، تنها وسیله‏ای است برای کسب دستمزد و ارضای نیازهایی که بیرون از خودِ کار است. پس دستیابی به شغل ، با توجه به سطح آرزوها و آمال افراد می‏تواند تحت تأثیر متغیّرهایی نظیر : سطح تحصیلات ، طبقه اجتماعی ، طبقه شغلی ـ اجتماعی والدین و سطح فرهنگی و سرانجام، منشأ جغرافیایی نیز باشد. واضح است که عوامل دیگری هم نظیر : جستجوی موفقیّت در رقابت با دیگران (که غالبا با درآمدهای مادی سنجیده می‏شود) یکی از مبانی انتخاب شغل در نسل جوان به شمار می‏رود. امنیت شغلی ، ثبات شغلی و پیشرفت در کار نیز موارد دیگری هستند که جوانان برای انتخاب شغل به آنها توجه دارند. باید به این نکته توجه داشت که اگر انتخاب ، ناصحیح باشد ، و با روحیات فرد ، سازگار نباشد ، آثار زیانبار و جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت ، چنان‏که جوان از ابتکار و خلاقیت در شغل خویش باز می‏ماند و در پایانِ روز ، مانند برده‏ای که از اسارت می‏گریزد ، آن را رها می‏کند . پس کار ، نه تنها باید از نظر فنّی ، جسمی و روان‏شناختی ، مناسب و مساعد باشد ، بلکه باید استعدادها و ظرفیت‏های جوان را هم به منصّه ظهور برساند.

رضایت شغلی و کیفیت زندگی

ارج ننهادن مدیران به خلاّقیت و ابتکار در بسیاری از بخش‏های جامعه ، با پدیده عدم رضایت شغلی همراه است. در حالی که به وجود آوردن رضایت شغلی، متضمّن بیشترین بهره‏وری و بازده است و تأثیری شگرف بر ساخت کلی اشتغال می‏گذارد. برای جوان مهم است که احساس کند کار و درآمدش منصفانه و به تناسب مهارت و کوشش اوست.

این قلب تپنده را دریابید

همچنین انتخاب شغل در وسیع‏ترین و انتزاعی‏ترین معنای آن ، صرفا حاوی مجموع ارزش‏های مادّی و غیر مادّی است که بر اساس کیفیت زندگی شغلی پدید می‏آید و رشد اقتصادی جامعه و ارتقای سطح زندگی افراد را سبب می‏شود. از این رو ، پاسخ ندادن به خواسته‏ها و انتظارات شغلی جوانان ، نه تنها به نارضایتی شغلی ، بلکه به کاهش بهره‏وری و عدم ثبات اجتماعی نیز می‏انجامد.

بنا بر این ، باید کوشش کرد که انتخاب شغل ، از دو جنبه فنّی و انسانی ، به بهترین شکل ممکن تحقّق پذیرد.

خلاصه کلام ، این که چنان که بخواهیم از بن‏بست وابستگی و عقب‏ماندگی رهایی یابیم ، باید تلاش‏های خود را دوچندان کنیم و با گسترش دامنه کار و فعالیت علمی و پژوهشی و توسعه اقتصاد ملی و برنامه‏ریزی‏های دراز مدت ، راه شناخت و ارتقای استعدادها را برای نسل جوان کشورمان هموار سازیم.

باید بپذیریم که بررسی نظری و عملی انتخاب شغل ، موضوع پیچیده‏ای است و تمامی ابعاد آن ، در این مختصر نمی‏گنجد و ضروری است با توجه به وضعیت اجتماعی و فرهنگی جامعه ، تحقیقات همه جانبه و متعددی در زمینه «انتخاب شغلِ» جوان‏ها انجام شود.

بخش اجتماعی تبیان


منبع:حدیث زندگی

لینک های مرتبط

بیشترین بیکاری در کدام استان؟

مشاغل نو ظهور در مترو

اشتغال زنان ؛ شاخص توسعه یافتگی ؟

نرخ بیکاری در مرز 15درصد

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین