سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
با بهره برداری از زیرگذر بهشت زهرا دسترسی بین بخش قدیم و جدید آن تسهیل و ترافیک این محدوده که در روزهای پایانی سال به اوج خود می رسد، 20 درصد کاهش یافت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نوسازی در شهر مردگان


با بهره برداری از زیرگذر بهشت زهرا دسترسی بین بخش قدیم و جدید آن تسهیل و ترافیک این محدوده که در روزهای پایانی سال 89 به اوج خود رسیده بود، 20 درصد کاهش یافت.


قبر

به گزارش روابط عمومی شهرداری تهران، مطابق صحبت های مسوولان سازمان بهشت زهرا، در هفته پایانی سال میزان تردد شهروندان افزایش یافت که این حجم بالای تردد مستلزم ایجاد برخی زیرساخت ها بود که با مطالعات کارشناسی صورت گرفته، احداث زیرگذر به عنوان بهترین گزینه در این رابطه در نظر گرفته شد که در حال حاضر با بهره برداری از آن ترافیک شکل روان تری به خود گرفته است.

علی اکبر توکلی نیا، مدیرعامل سازمان بهشت زهرا،  می گوید: بر اساس مطالعات ترافیکی که در خصوص تاثیرات ترافیکی زیرگذر بهشت زهرا صورت گرفته، این پروژه  تا 20 درصد ترافیک را کاهش  می دهد.

او، با اشاره به میزان تردد شهروندان به بهشت زهرا، می افزاید: در روزهای آخر هفته 200 هزار نفر به بهشت زهرا آمدند که با توجه به تعداد این جمعیت طبیعی بود که شاهد ترافیک سنگینی در شبکه های مواصلاتی بهشت زهرا باشیم و همین مساله ایجاب می کرد دسترسی جدیدی ایجاد شود که علاوه بر این که بخش قدیم و جدید را به هم متصل می کند، در روانی ترافیک موجود نیز تاثیرگذار باشد.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا، تاکید می کند: روزهای پنجشنبه و جمعه ترافیک محدوده بهشت زهرا سنگین بوده و این موضوع از دیگر ضرورت های احداث زیرگذر بهشت زهرا بوده است که پیش بینی می شود با بهره برداری از آن شهروندان دیگر دغدغه ترافیک در این محدوده را نداشته باشند. براین اساس یکی از اتفاقات مهمی که در پی بهره برداری از زیرگذر بهشت زهرا افتاد کاهش ترافیک است که کارشناسان ترافیک نیز بر آن صحه می گذارند. علاوه بر این به گفته مدیرعامل سازمان بهشت زهرا، روزانه 150 تا 180 متوفی در بهشت زهرا پذیرش می شود که از این تعداد 100 نفر در بهشت زهرا دفن و بقیه به دیگر شهرها منتقل می شوند که در این فرایند تردد بالایی از سوی شهروندان صورت می گیرد. مطابق آمار و ارقام تعداد افرادی که روزانه به بهشت زهرا تردد می کنند، 50 هزار نفر است که حجم بالایی از ترددها را به خود اختصاص می دهد.

متأسفانه باور غلطی كه در میان برخی مردم و مسوولان وجود دارد این است كه گورستان باید مكانی بایر و برهوت بوده و یادآور خوف و ترس باشد در حالی ‌كه چنین دیدگاهی نسبت به گورستان درست نبوده و مردم را از بازدید و رفتن به آن می‌گریزاند. موضوعی كه در نهایت به گم شدن حلقه ارتباطی بین گذشتگان و زنده‌ها می‌انجامد

توکلی نیا، علت ساخت این زیرگذر را اینگونه توضیح می دهد: از مرداد سال 88 اقدام به پذیرش متوفیان در بخش جدید بهشت زهرا کرده ایم که برای اتصال این بخش به بخش جدید ضرورت داشت مطالعاتی صورت بگیرد که این اتفاق نیز افتاد.

گورستان و زیرساخت ها:

مدیران شهرهای توسعه یافته می گویند شهر مردگان همانند شهر زنده‌ها نیازمند زیرساخت‌ها و امكاناتی هستند كه هویت آنها را مشخص كرده و قابل استفاده برای افرادی كه از آن دیدن می‌كنند، باشد. آنها با این مبنا و تصور، قبل از این كه از گورستان به‌ عنوان مكانی برای دفن اموات استفاده كنند، زیرساخت‌های لازم را فراهم كرده و عموماً گورستان در دل یك فضای آماده و طراحی شده شكل می‌گیرد. گورستان‌ها بسیار جذاب و مسحوركننده هستند.آنها نماد زنده فرهنگ، تاریخ و اندوه یك تمدن هستند. آنها حلقه روحی ارتباط با گذشته‌اند. مهندس محمود رضاییان، مدیرعامل سابق بهشت زهرا، که 24 سالی مدیریت آن را برعهده داشته، می گوید: باید نگاه مردم به گورستان‌ها را تغییر داد؛ چرا كه گورستان‌ها نماد یك شهر بوده و مكانی برای تامل هستند.

او، معتقد است: متأسفانه باور غلطی كه در میان برخی مردم و مسوولان وجود دارد این است كه گورستان باید مكانی بایر و برهوت بوده و یادآور خوف و ترس باشد در حالی ‌كه چنین دیدگاهی نسبت به گورستان درست نبوده و مردم را از بازدید و رفتن به آن می‌گریزاند. موضوعی كه در نهایت به گم شدن حلقه ارتباطی بین گذشتگان و زنده‌ها می‌انجامد.

روزانه 150 تا 180 متوفی در بهشت زهرا پذیرش می شود که از این تعداد 100 نفر در بهشت زهرا دفن و بقیه به دیگر شهرها منتقل می شوند که در این فرایند تردد بالایی از سوی شهروندان صورت می گیرد

 آدم‌ها بیشتر با دیدن، می‌آموزند و تا زمانی كه گورستان‌های ما مكانی خشك و مخوف باشد شهروندان تمایلی برای بازدید از آن نخواهند داشت. بازدید از گورستان‌های معروف دنیا سالانه علاوه بر این كه تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی را از نقاط مختلف جذب می‌كند؛ بلكه درآمد زیادی نیز برای شهرداران ایجاد می‌كند. گفتنی است زیرگذر بهشت زهرا به صورت دو خط مجزا به شکل تونل که از محدوده طرح توسعه بهشت زهرا  آغاز و در محدوده کنونی آن به پایان می رسد و در نهایت دو تونل گذری از زیر جاده قدیم تهران – قم و درب ورودی و آب نمای درب قـدیـم بهشت زهـرا، دو شیـب ورودی ( رمپ) با دیوارهای حایل در دو طرف تونل و ایجاد گردش های دسترسی مختلف این پروژه است و تونل های فوق بخش های مهم این زیرگذر را تشکیل می دهد. این زیرگذر شامل دو دهانه بر روی تونل ها به طول 216 متر و عرض 9 متر بوده و شیب های ورودی شمالی و جنوبی هر کدام به طول 150 متر و عرض مفید 20 متر و دیوارهای حایل است.

بخش اجتماعی تبیان


منبع:شهرداری تهران

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین